PROTOKÓŁ NR XXIII/08 w dniu 19 czerwca 2008r.

PROTOKÓŁ NR XXIII/08
Sesji Rady Gminy Damnica
w dniu 19 czerwca 2008r.
 
 
Na stan 15 radnych obecnych było 14 radnych.
Nieobecny radny – A.Zaryczański.
 
            Sesję Rady otworzył o godz. 1300 Przewodniczący Rady Z.Kwaśniewski, który po przywitaniu radnych i gości stwierdził quorum radnych do podejmowania prawomocnych uchwał.
 
Przewodniczący Rady Z.Kwaśniewski odczytał wniosek Wójta Gminy z dnia 19 czerwca 2008r. w sprawie wycofania z porządku obrad Sesji punktów Nr 3 i 6.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski zwrócił uwagę, że materiały takie jak strategia rozwoju gminy powinny być przekazane znacznie wcześniej, aby radni mieli czas na zapoznanie się z dokumentem.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski zwrócił się z pytaniem do radnych czy akceptują wprowadzenie do porządku obrad przedstawionych zmian.
 
Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie postanowiła wycofać z porządku obrad Sesji punkty Nr 3 i 6.
 
Porządek obrad po wprowadzeniu zmian przedstawia się następująco:
1.      Sprawy regulaminowe:
Ø      otwarcie Sesji i stwierdzenie quorum,
Ø      przyjęcie porządku obrad,
Ø      przyjęcie protokołów z poprzednich Sesji.
2.      Informacja Wójta Gminy z pracy w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji interpelacji zgłoszonych na poprzedniej Sesji.
3.      Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2008r.
4.      Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia bilansu instytucji kultury za 2007r.
5.      Projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli nabycia nieruchomości do zasobów mienia komunalnego.
6.      Projekt uchwały w sprawie zbycia nieruchomości.
7.      Projekt uchwały w sprawie zobowiązania Wójta Gminy do realizacji inwestycji.
8.      Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XX/153/08 Rady Gminy Damnica z dnia 24 kwietnia 2008r. w sprawie zbycia nieruchomości.
9.      Interpelacje i zapytania radnych.
10.Wolne wnioski i informacje.
11.Zakończenie Sesji.
 
Protokoły z poprzednich Sesji tj. z 15.05.2008r. oraz z 30.05.2008r. przyjęte zostały jednogłośnie. Radni nie wnieśli uwag do treści protokołów.
 
Ad. 2
 
Wójt Gminy przedstawiła informację z pracy w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji interpelacji zgłoszonych na poprzedniej Sesji.
Informacja w załączeniu do niniejszego protokołu.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – czy są pytania do Pani Wójt w temacie przedstawionej informacji?
 
Radny R.Dziubek – w informacji Pani Wójt wspomniała, że na następnej Sesji Rady zatwierdzony zostanie Plan Odnowy Wsi sołectwa Damno. Poprzedni Plan został zatwierdzony uchwałą, czy jest konieczność podejmowania kolejnej uchwały?
 
Wójt M.Janusz – jeżeli do Planu wprowadzone zostały nowe elementy i treść jego uległa zmianie wówczas jest obowiązek zatwierdzenia go uchwałą Rady.
 
Radna B.Jarzmicka – sołectwo Domaradz na zatwierdzony Plan Odnowy Wsi do roku 2013. Czy jest potrzeba opracowywania nowego do roku 2015?
 
Wójt M.Janusz – niektóre programy aplikowane są na lata 2008 – 2015 i dlatego bezpieczniej byłoby przedłużyć obowiązywanie Planu do 2015r.
 
Radny W.Cymek – nie uzyskałem odpowiedzi na wniosek dotyczący remontu drogi gminnej w Damnicy na odcinku od ulicy Ogrodowej w stronę lasu.
 
Wójt M.Janusz – na dzień dzisiejszy bieżące remonty dróg zostały wstrzymane, ponieważ przystąpiliśmy do zadań inwestycyjnych w drogownictwie. Po zakończeniu budowy dróg przystąpimy do bieżących remontów i zgłoszona droga zostanie poprawiona.
 
 
Ad. 3
 
Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2008r. odczytała Skarbnik Gminy J.Janicka.
 
Skarbnik J.Janicka poinformowała Radę, iż w załączniku Nr 3a dopisana została droga osiedlowa w Bobrownikach.
 
Projekt uchwały został szczegółowo omówiony na posiedzeniach Komisji Rady.
Komisje nie wniosły uwag do projektu uchwały.
 
Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIII/171/08 w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2008r.
 
 
 
 
Ad. 4
 
Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia bilansu instytucji kultury za 2007 rok odczytała Skarbnik Gminy J.Janicka.
 
Projekt uchwały został szczegółowo omówiony na posiedzeniach Komisji Rady.
Komisje nie wniosły uwag do projektu uchwały.
 
Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIII/172/08 w sprawie zatwierdzenia bilansu instytucji kultury za 2007 rok.
 
 
Ad. 5
 
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli nabycia nieruchomości do zasobów mienia komunalnego odczytała Sekretarz Gminy M.Boryła.
 
Projekt uchwały został szczegółowo omówiony na posiedzeniach Komisji Rady.
Komisje nie wniosły uwag do projektu uchwały.
 
Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIII/173/08 w sprawie wyrażenia woli nabycia nieruchomości do zasobów mienia komunalnego.
 
 
Ad. 6
 
Projekt uchwały w sprawie zbycia nieruchomości odczytała Sekretarz Gminy M.Boryła.
 
Projekt uchwały został szczegółowo omówiony na posiedzeniach Komisji Rady.
Komisje nie wniosły uwag do projektu uchwały.
 
Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIII/174/08 w sprawie zbycia nieruchomości.
 
 
Ad. 7
 
Projekt uchwały w sprawie zobowiązania Wójta Gminy do realizacji inwestycji odczytała Sekretarz Gminy M.Boryła.
 
Projekt uchwały został szczegółowo omówiony na posiedzeniach Komisji Rady.
Komisje nie wniosły uwag do projektu uchwały.
 
Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIII/175/08 w sprawie zobowiązania Wójta Gminy do realizacji inwestycji.
 
 
Ad. 8
 
Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XX/153/08 Rady Gminy Damnica z dnia 24 kwietnia 2008r. w sprawie zbycia nieruchomości odczytała Sekretarz Gminy M.Boryła.
 
Projekt uchwały został szczegółowo omówiony na posiedzeniach Komisji Rady.
Komisje nie wniosły uwag do projektu uchwały.
 
Radny W.Cymek – jest to kolejna uchwała w tej kadencji Rady, którą poprawiamy. W poprzednich kadencjach Rady nie było takich sytuacji. W przyszłości powinniśmy dokładniej przygotowywać uchwały. Są w Urzędzie Gminy osoby odpowiedzialne za przygotowanie projektów uchwał zgodnie z przepisami.
 
Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIII/176 zmieniającą uchwałę Nr XX/153/08 Rady Gminy Damnica z dnia 24 kwietnia 2008r. w sprawie zbycia nieruchomości.
 
 
Ad. 9
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – proszę przewodniczącą Komisji Rewizyjnej o przedstawienie wyników przeprowadzonej kontroli w zakresie oceny zasadności wzrostu wartości zadania pt. Projekt modernizacji i rozbudowy stadionu sportowego w Damnicy.
 
Radna B.Jarzmicka – Komisja Rewizyjna przeprowadziła w dniu 16 maja 2008r. kontrolę w Urzędzie Gminy w zakresie oceny zasadności wzrostu wartości zadania pt. Projekt modernizacji i rozbudowy stadionu sportowego w Damnicy. Na podstawie przedstawionych dokumentów Komisja stwierdziła, że pierwszy przetarg na w/w zadanie ogłoszony został 02.07.2007r. Przetarg został unieważniony, ponieważ wartość najniższej oferty przewyższała środki zabezpieczone na ten cel w budżecie. Drugi przetarg ogłoszono dnia 26.07.2007r. Wpłynęły 3 oferty, z których wybrano ofertę najtańszą za kwotę 99.552 zł. brutto, mimo iż w budżecie gminy nie zagwarantowano takich środków. Proszę Panią Wójt o wyjaśnienie tej kwestii.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – Komisja Rewizyjna stwierdziła pewne nieprawidłowości w kontrolowanym temacie i prosi Panią Wójt o ich wyjaśnienie.
 
Wójt M.Janusz – zgodnie z protokołem z przeprowadzonej kontroli Komisja nie wniosła zastrzeżeń do kontrolowanego tematu. Komisja stwierdziła, że przetarg przeprowadzony został zgodnie z ustawą o Zamówieniach Publicznych. Zasadnym było wykonanie kompleksowego projektu modernizacji i rozbudowy stadionu, ponieważ daje to możliwość szerszego ubiegania się o środki zewnętrzne. Natomiast wzrost wartości zadania wynika z niedoszacowania przez projektanta kosztów realizacji poszczególnych elementów projektu.
 
Skarbnik J.Janicka – na realizację tego zadania były zagwarantowane środki w budżecie. Zadanie realizowane było w dwóch etapach. Płatność za pierwszy etap przypadała w 2007r.zgodnie z zaplanowanymi środkami.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski odczytał pismo Wójta Gminy w sprawie wskazania przedstawicieli Rady Gminy do składu komisji konkursowej, która zostanie powołania do przeprowadzenia wyboru dyrektorów Zespołów Szkół w Damnicy, Damnie i Zagórzycy.
 
Wójt M.Janusz – pierwszy konkurs musieliśmy ogłosić, ponieważ ogłoszenie o konkursie należało opublikować w dwóch dziennikach. Aby nie narażać kandydatów na dyrektorów na ewentualne utrudnienie ogłoszony został drugi konkurs. Rada dokonała już wyboru swoich przedstawicieli do komisji konkursowej.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – czy Rada akceptuje kandydatów wybranych na poprzedniej Sesji?
 
Radny R.Dziubek – uważam, że w komisji do wyboru dyrektora ZS w Damnicy powinien być radny Walter Cymek, jako radny z większym doświadczeniem.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – czy radny W.Cymek wyraża zgodę?
 
Radny W.Cymek – tak, wyrażam zgodę.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – poprzednim kandydatem był radny M.Haładej. Czy wyraża Pan zgodę?
 
Radny M.Haładej – w takiej sytuacji rezygnuję.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – czy Rada akceptuje kandydatury Z.Kwaśniewski i W.Cymek do komisji konkursowej dla przeprowadzenia wyboru dyrektora ZS w Damnicy?
 
Rada Gminy jednogłośnie akceptuje zgłoszonych kandydatów.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – do komisji konkursowej dla przeprowadzenia wyboru dyrektora ZS w Damnie zgłoszeni zostali Z.Kwaśniewski i J.Kornecka. Czy Rada akceptuje kandydatury?
 
Rada Gminy jednogłośnie akceptuje zgłoszonych kandydatów.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski - do komisji konkursowej dla przeprowadzenia wyboru dyrektora ZS w Zagórzycy zgłoszeni zostali Z.Kwaśniewski i Z.Pawłowski. Czy Rada akceptuje kandydatury?
 
Rada Gminy jednogłośnie akceptuje zgłoszonych kandydatów.
 
Radny R.Dziubek – cieszę się, że są działki budowlane w Świecichowie. Dobrze byłoby, aby było ich na terenie gminy więcej. Kiedy zostanie poprawiony chodnik w Damnie?
 
Wójt M.Janusz – w temacie spraw porządkowych bardzo proszę o cierpliwość. Realizujemy w pierwszej kolejności zadania inwestycyjne w drogownictwie. W miesiącu wrześniu będzie można przystąpić do zadań porządkowych.
 
Radny R.Nieradko – dlaczego festynu z okazji „Dni Damnicy” nie zabezpieczali kupcy z terenu gminy? W rozmowie na Komisji Pani Wójt poinformowała mnie, że kupcy nie złożyli oferty. Zgodnie z pismem na obsługę gastronomiczną ogłoszony był konkurs kierowany do konkretnych firm. Miały one spełniać określone wymagania.
 
Wójt M.Janusz – wykonawcą przedsięwzięcia był GOKiS. Kiedy rozmawialiśmy na ten temat mówiliśmy o wyłączności w kontekście gastronomii. Jednak za wyłączność trzeba zapłacić. Proszę sprawdzić, kto podpisał się pod pismem.
 
Radny R.Nieradko – w Urzędzie Gminy pytanie zadałem Pani i dlatego teraz też kieruję pytanie do Pani.
 
Wójt M.Janusz – rozmawiając z Panem znałam tylko niektóre elementy pisma a nie znałam szczegółów, więc moja odpowiedź mogła być mało precyzyjna.
 
Dyrektor GOKiS M.Folusiak - pismo o przedstawionej treści przesłane zostało do kilku osób prowadzących działalność na terenie gminy. Ponadto szukałem także osób prowadzących działalność w zakresie gastronomii w Słupsku. W piśmie zaproponowaliśmy obsługę gastronomiczną na zasadzie przekazania prawa do wyłączności trzech imprez tj. Dni Damnica, Święta Plonów oraz Święta Ziemniaka. W zamian za uzyskanie prawa wyłączności na obsługę gastronomiczną należy spełnić określone wymagania oraz partycypować w kosztach organizacji imprezy. Kwotę partycypacji w kosztach określono na 1.200 zł. od jednej imprezy, co ogółem daje kwotę 3.600 zł. Naszym celem było zapewnienie jak najlepszej obsługi imprez oraz pozyskanie dodatkowych środków finansowych.
 
Wójt M.Janusz – każdy kupiec miał możliwość wystawienia stoiska poza elementami objętymi wyłącznością.
 
Radny R.Dziubek – fajnie jest, jeżeli przychodzimy na festyn, na którym prezentują się miejscowi kupcy. Jednak uważam, że mało, który kupiec byłby w stanie wpłacić taką kwotę. Bardzo istotny jest czynnik społeczny, nie zawsze ważne są pieniądze.
 
Radny R.Nieradko – nie kwestionuję działań Pana dyrektora. Chodzi mi tylko o to, że Pani Wójt zacytowała treść tego pisma niezgodnie z jego brzmieniem.
 
Wójt M.Janusz – w zakresie usług gastronomicznych trzeba spełnić określone wymogi. Ile podmiotów gospodarczych jest w stanie spełnić te wymogi? Na terenie gminy nie ma ani jednego podmiotu, który może świadczyć usługi gastronomiczne.
 
Radny K.Kozina – czy terminy imprez są sztywne czy można je zmienić? Firma, która zajmuje się na terenie gminy uprawą ziemniaka nie może uczestniczyć w imprezie, ponieważ jest w trakcie zbioru ziemniaka.
Dyrektor GOKiS M.Folusiak – termin można zmienić, tydzień nie robi różnicy.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – uważam, że termin jest w miarę dobry. Bywają sytuacje takie, że organizujemy dożynki a na polu jest jeszcze zboże. Termin imprezy jest ujęty w terminarzu imprez powiatowych. Jeżeli impreza jest o randze gminnej wówczas decydentem jest Wójt.
 
Radny M.Haładej – uważam, że powinniśmy wziąć pod uwagę to, że Farm Frites jest największym producentem ziemniaka na terenie gminy i umożliwić im udział w imprezie.
 
Wójt M.Janusz – jeżeli chodzi o termin obchodów Dni Damnicy to został on ustalony uchwała Rady Gminy na ostatnią sobotę i niedzielę maja i nie możemy go zmienić.
 
 
Ad. 10
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski odczytał pismo sołtysów Gminy Damnica w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy Damnica w sprawie diet dla sołtysów w części dotyczącej potrąceń z diet za nieobecność na Sesji Rady.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – kompetencje sołtysów są nam znane. Każdy ma Statut Gminy, w którym § 11 mówi, że sołtys uczestniczy w pracach Rady z urzędu oraz ma prawo zabierać głos w odpowiednim punkcie. Zgodnie ze Statutem w porządku obrad Sesji zawsze jest punkt „wolne wnioski i informacje” i w tym punkcie sołtysi mogą zabierać głos. Co znaczy stwierdzenie, że jeżeli będą na Sesji ciekawe tematy to sołtysi będą uczestniczyć? Na każdej Sesji poruszane są tematy dotyczące mieszkańców gminy. Budżet gminy na 2008r. jest uchwalony i nie można go zmienić. W nowym roku budżetowym należy wprowadzić zmiany dotyczące uposażenia sołtysów. To prawda, że sołtysi są obciążeni obowiązkami, ale trzeba stosować zapisy Statutu. Radni także mają potrącenia z diet za nieobecność na posiedzeniach Komisji i Sesji.
 
Sołtys B.Kubacki – nie byłem na Sesji w Damnie, ponieważ nie miałem, czym dojechać. Ponadto miałem ważne spotkanie. Dlaczego w takiej sytuacji potrącono mi z diety?
 
Sołtys U.Osińska - w piśmie nie ma mowy o podwyżce diet. Chcemy tylko, aby nie potrącano nam za nieobecność na Sesji.
 
Sołtys Z.Zagórowski – przecież nasze potrącenia nie wymagają zmiany budżetu.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – moja propozycja jest taka – trzeba zmienić system wynagradzania sołtysów, ale w przyszłym roku budżetowym. Nie będziemy teraz zmieniać uchwały.
 
Radna J.Kornecka – przyznając podwyżkę diet dla sołtysów wszyscy radni byli za wprowadzeniem potrąceń za nieobecność na Sesji. Miało to zmotywować sołtysów do udziału w Sesjach. Pani sołtys z Zagórzycy przez dwa lata obecnej kadencji nie uczestniczyła w Sesjach, widzę Panią dopiero drugi raz. Na spotkaniu dotyczącym Programu Odnowy Wsi też Pani nie było. Trzeba uczestniczyć w spotkaniach a Pani tego nie robi.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – Pani sołtys była Pani radna w poprzedniej kadencji i powinna znać procedury. Nie możemy z dnia na dzień zmienić uchwały.
 
Sołtys U.Osińska – w poprzedniej kadencji Rady nie zmuszaliśmy sołtysów do udziału w Sesji. W spotkaniu dotyczącym Programu Odnowy Wsi uczestniczyłam. Na jednej z pierwszych Sesji była bardzo nieprzyjemna sytuacja, która mnie zabolała i dlatego nie uczestniczyłam w Sesjach.
 
Wójt M.Janusz – problem ten nie zostanie dziś rozstrzygnięty. Nie powinniśmy się wzajemnie oczerniać tylko współpracować. Proponuję zakończyć dziś dyskusję na ten temat.
 
Skarbnik J.Janicka – w drodze przetargu wyłoniony został bank do obsługi budżetu gminy i został nim Bank Spółdzielczy w Ustce.
 
Sekretarz M.Boryła – wystąpiono z wnioskiem do Wojewody Pomorskiego o uznanie naszej gminy, jako teren objęty skutkami klęski żywiołowej tj. suszą.
 
Wójt M.Janusz – w Urzędzie Gminy znajdują się ogłoszenia o pracy, jest to firma budowlana ze Słupska. Proszę o rozpropagowanie tej informacji w terenie. Na okres letni wyłączone zostanie oświetlenie uliczne od godz. 2300 do 300. Sprawa poprawy widoczności przy wyjeździe z drogi z Zagórzyczek – po przeprowadzonej wizji w terenie przez komisję stwierdzono, że lustro nie zostanie zamontowane natomiast wycięte zostaną krzaki i drzewa. Dokonano odbioru drogi powiatowej w miejscowości Świecichowo. Chciałabym podziękować sołtysowi ze Strzyżyna za wsparcie imprezy w czasie obchodów Dni Damnicy i ufundowanie pieczonego prosiaka.
 
Sołtys W.Francuz – poruszył temat przydziału środków finansowych dla sołectw oraz sprawę zmniejszenia przez Wójta Gminy przyznanych środków dla sołectwa Dąbrówka.
 
Wójt M.Janusz – od początku kadencji nie miałam okazji rozmawiać z Panem poza takimi wypowiedziami jak dziś. Wszyscy sołtysi składali wnioski dotyczące rozdysponowania przyznanych środków finansowych. Pan tego nie zrobił mimo, iż otrzymał Pan gotowy druk do wypełnienia. Musimy zachować procedurę. Pozostali sołtysi złożyli wnioski i dysponują środkami. To Państwo decydujecie o rozdysponowaniu środków. Zarzut, że coś daję i zabieram nie ma uzasadnienia. W budżecie wszystko jest zapisane. Szkoda pieniędzy pochodzących z budżetu, aby je przejadać na festynie. Jeżeli potrzebne są środki na nagrody to kwota 500 zł. jest odpowiednia. Inni sołtysi radzą sobie doskonale np. w Świecichowie. Do sołectw kierowane są osoby, które na podstawie wyroków sądowych odpracowują godziny społeczne. Tam gdzie jest najwięcej skarg dotyczących porządków tam najwięcej jest wypracowanych godzin społecznych przez te osoby potwierdzonych przez sołtysów np. w sołectwie Bobrowniki. Jednocześnie chciałabym przekazać gratulacje dla sołtysów sołectw Damno i Damnica, które pierwsze opracowały Plany Odnowy Wsi.
 
Skarbnik J.Janicka – każde sołectwo powinno posiadać plan wydatków, bez takiego planu środki nie mogą być wydatkowane.
 
Sołtys B.Krawczewska – wywóz pojemników na plastiki 1 x w miesiącu jest za mało. Pojemniki te są wiecznie przepełnione. W Bobrownikach włączyć oświetlenie uliczne w soboty, kiedy organizowane są dyskoteki.
 
Sołtys M.Wasiak – czy wydzielana działka w Mianowicach będzie przygotowywana także pod budowę świetlicy?
Proszę o wyjaśnienie czy Pani z Mianowic, która podłączyła się do kanalizacji miała taki obowiązek, ponieważ inni mieszkańcy śmieją się z niej, że to zrobiła.
Czy można powołać komisję, która sprawdziłaby, kto ma śmietniki a kto ich nie ma? Problem ze śmieciami w miejscowościach jest coraz większy.
 
Wójt M.Janusz – działka w Mianowicach – nastąpi tylko wskazanie powierzchni działki bez określenia szczegółowego przeznaczenia.
W temacie śmietników kilka miesięcy temu na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej przyjęto rozwiązanie, aby w pierwszym etapie Urząd Gminy przygotował i rozpowszechnił w sołectwach informację przypominającą mieszkańcom o obowiązku podpisania umów na wywóz śmieci. W drugim etapie miała być powołana komisja do kontroli. Pierwszy etap został wykonany. Ponownie wraca temat konieczności utworzenia Straży Gminnej, która zajęłaby się rozwiązaniem tego problemu.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – sprawa sprawdzenia, kto ma a kto nie ma śmietnika może zająć się sołtys, ponieważ powinien mieć najlepsze rozeznanie w tym względzie. Radni nie są od tego, aby sprawdzać kto ma śmietniki. Postaramy się jako radni, aby podwyżka diet dla sołtysów była znaczna i niektórymi sprawami powinni zająć się właśnie sołtysi.
 
Sekretarz M.Boryła – firmy przysyłają nam aktualne wykazy osób, które podpisały umowy na wywóz śmieci, ale nic nam to nie daje. Otrzymujemy zgłoszenie, że śmieci wysypywanie są w miejsca niedozwolone jednak pracownik nic nie może zrobić.
Natomiast, jeżeli chodzi o podłączenie do kanalizacji to Pani z Mianowic musiała się podłączyć, ponieważ nie miała gdzie odprowadzić ścieków. Mieszkańcy nie podłączają się do kanalizacji. Osoby, które chciały się podłączyć podpisywały deklaracje i nie wszyscy wywiązują się z tego. Obowiązkiem gminy jest doprowadzenie kanalizacji do granicy działki.
 
Radny R.Dziubek – jest to bardzo istotna sprawa dla oczyszczalni ścieków, ponieważ oczyszczalnie mają większe moce przerobowe niż przyjmują ścieków.
 
Sołtys S.Stefaniuk – w imieniu mieszkańców miejscowości Łojewo podziękowała za wykonanie nawierzchni na drodze w kierunku starej wsi.
 
Sołtys B.Kubicki – w Wielogłowach także jest problem ze śmieciami. Osoby, które nie mają pojemników śmieją się z tych, co je mają i płacą za śmieci.
 
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – sołtysi wiedzą, kto nie ma śmietników. Należy zgłaszać na policję, jeżeli ktoś zaśmieca teren.
 
Wójt M.Janusz – od jakiegoś czasu rozmawiamy o tym samym problemie a nie mamy osoby uprawnionej do sprawdzania i karania. Dopóki nie będzie Straży Gminnej nikt tego nie zrobi, bo nie ma uprawnień.
 
Sołtys Z.Zagórowski – kiedy będzie odbierany zużyty sprzęt elektroniczny?
 
Wójt M.Janusz – na dzień dzisiejszy podpisana jest umowa z firmą i będzie podany termin i miejsce odbioru sprzętu.
 
Radny W.Cymek – trzeba ponowić temat powołania Straży Gminnej, bez tego nic nie zrobimy. Jestem zwolennikiem powołania Straży Gminnej i trzeba ta jak najszybciej zrobić.
 
Radna J.Kornecka – w Damnica na ulicy Kolejowej przy samym przystanku autobusowym ustawione zostały śmietniki. Są one ciągle przepełnione, śmieci są rozrzucone i jest to straszny widok.
 
Wójt M.Janusz – są to pojemniki mieszkańców i w tej sytuacji należy to zgłosić na policję.
 
 
Ad. 11
 
W związku z wyczerpaniem porządku obrad o godz. 1530 Przewodniczący Rady Z.Kwaśniewski zamknął obrady XXIII Sesji Rady Gminy Damnica.
 
Na tym protokół zakończono.
 
Protokółowała                                                                             Przewodniczący
 
Barbara Imińska                                                                                 Zdzisław Kwaśniewski
Wytworzył:
Barbara Imińska
Udostępnił:
Jarosiewicz Bartosz
(2008-08-28 08:56:09)
Ostatnio zmodyfikował:
Jarosiewicz Bartosz
(2008-08-28 09:05:40)