PROTOKÓŁ NR XXIX/08 w dniu 18 grudnia 2008r.
PROTOKÓŁ NR XXIX/08
Sesji Rady Gminy Damnica
w dniu 18 grudnia 2008r.
Na stan 15 radnych obecnych było 14 radnych.
Nieobecny radny: E.Gerula.
Przewodniczył – Zdzisław Kwaśniewski
Protokółowała – Barbara Imińska
Sesję Rady Gminy otworzył o godz. 12,00 Przewodniczący Z.Kwaśniewski, który po przywitaniu radnych i gości stwierdził quorum radnych do podejmowania prawomocnych uchwał.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski poinformował, że do porządku obrad wprowadzony zostanie projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XVI/120/08 zatwierdzającą Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Damnica na 2008r. Projekt ten radni otrzymali i zapoznali się z nim na posiedzeniach Komisji jednakże w wyniku pomyłki nie został wpisany do planu Sesji. Czy radni wyrażają zgodę na wprowadzenie tego projektu uchwały do porządku obrad?
Rada jednogłośnie postanowiła wprowadzić do porządku obrad Sesji w/w projekt uchwały.
Porządek obrad po wprowadzeniu zmian przedstawia się następująco:
-
Sprawy regulaminowe:
-
otwarcie Sesji i stwierdzenie quorum,
-
przyjęcie porządku obrad,
-
przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji.
-
Informacja Wójta Gminy z pracy w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji interpelacji zgłoszonych na poprzedniej Sesji.
-
Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2008r.
-
Uchwalenie budżetu gminy na 2009 rok:
-
opinia RIO w Gdańsku,
-
opinia Komisji Budżetu i Finansów,
-
podjecie uchwały.
-
Projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określającego zasady wynagradzania nauczycieli, wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia na 2009 rok.
-
Projekt uchwały uchylającej uchwałę Nr XXVIII/164/08 w sprawie wyrażenia woli przejęcia przez Gminę zadania powiatu z zakresu edukacji publicznej dotyczącej założenia i prowadzenia szkoły ponadgimnazjalnej.
-
Projekt uchwały w sprawie utworzenia gminnej jednostki organizacyjnej – Zakład Gospodarki Komunalnej.
-
Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XVI/120/08 zatwierdzającą Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Damnica na 2008r.
-
Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Damnica na 2009r.”
-
Projekt uchwały w sprawie zmian w Statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Damnicy.
-
Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr III/15/06 w sprawie założenia stowarzyszenia Słupskiego Banku Żywności i finansowania jego zadań.
-
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Sąborzu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.
-
Projekty uchwał w sprawie wyrażenia woli nabycia nieruchomości do zasobów mienia komunalnego.
-
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości.
-
Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Sołectwa Karzniczka na lata 2008-2015.
-
Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Sołectwa Mianowice na lata 2008-2015.
-
Rozpatrzenie skargi na działalność Wójta Gminy.
-
Interpelacje i zapytania radnych.
-
Wolne wnioski i informacje.
-
Zakończenie Sesji
Radni nie wnieśli uwag do przedstawionego porządku obrad.
Protokół z poprzedniej Sesji został przyjęty jednogłośnie, radni nie wnieśli uwag do jego treści.
Ad. 2
Wójt Gminy M.Janusz przedstawiła informację z pracy w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji interpelacji.
Informacja w załączeniu do niniejszego protokołu.
Radny W.Cymek – podziękował Pani Wójt za realizację interpelacji dotyczącej wykonania tablicy z planem miejscowości Damnica. Ma nadzieję, że w przyszłości wykonane zostaną także tabliczki z nazwami ulic.
Wójt M.Janusz – tablica z planem miejscowości Damnica znajduje się przy budynku Centrum w miejscu widocznym i ogólnie dostępnym dla wszystkich. Obecnie pracownik zbiera informacje na temat kosztów wykonania tabliczek z nazwami ulic.
Ad. 3
Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2008r. odczytała Skarbnik Gminy J.Janicka.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach Komisji Rady. Czy są jeszcze pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/206/08 w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2008r.
Ad. 5
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – przystąpimy obecnie do uchwalenia budżetu gminy na 2009 rok w następującej kolejności:
-
odczytanie projektu uchwały budżetowej na 2009r. wraz z uzasadnieniem,
-
odczytanie uchwały RIO w Gdańsku w sprawie opinii o projekcie budżetu na 2009r.
-
odczytanie opinii Komisji Budżetu i Finansów Rady Gminy Damnica o projekcie budżetu na 2009r.
-
przyjęcie uchwały budżetowej na 2009r.
Proszę Panią Skarbnik o odczytanie projektu uchwały oraz uchwały RIO w Gdańsku.
Skarbnik Gminy J.Janicka odczytała projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2009 rok wraz z autopoprawką.
Następnie Skarbnik Gminy Gminy odczytała:
- uchwałę Nr 125/g220/P/III/08 składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 2 grudnia 2008r. w sprawie opinii o projekcie budżetu gminy Damnica na 2009 rok wraz z informacją o stanie mienia komunalnego i objaśnieniami,
- uchwałę Nr 130/g220/D/III/08 składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 2 grudnia 2008r. w sprawie opinii o możliwości sfinansowania deficytu budżetu oraz prognozie kształtowania się długu publicznego gminy Damnica.
Uchwały w załączeniu do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Pan Walter Cymek odczytał pozytywną opinię Komisji o projekcie budżetu na 2009 rok.
Opinia w załączeniu do niniejszego protokołu.
Wójt Gminy M.Janusz – dziękuję Komisji Budżetu i Finansów za pozytywną opinię o projekcie budżetu na 2009r. W kwestii wyjaśnień informuję, że wszystkie sprawy poruszone przez Komisję Budżetu i Finansów zostały szczegółowo wyjaśnione na posiedzeniach Komisji.
Odwołam się do opinii RIO w Gdańsku w sprawie naszej stabilizacji finansowej. Zaciągamy kredyty, ich wysokość jest wysokością bezpieczną, spłata sięga powyżej 6%. Rok 2009 dla budżetu będzie rokiem bezpiecznym. Nie wszystkie inwestycje mogą być w chwili obecnej wpisane do WPI. Dlatego takie inwestycje jak m.in. realizacja wspólnego zadania z powiatem dot. Drogi powiatowej Stara Dąbrowa-Bobrowniki może być wpisana dopiero po podpisaniu porozumienia. Zadanie to nie jest niczym zagrożone. Komisje nie zgłosiły żadnego wniosku formalnego dotyczącego zmiany z budżecie za co bardzo Komisjom dziękuję.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt budżetu był szczegółowo omawiany na posiedzeniach Komisji. Czy są jeszcze uwagi lub pytania do projektu budżetu na 2009r.?
Radny W.Cymek – budżet został szczegółowo omówiony w Komisjach. Dyskusja była długa i burzliwa ale w takiej atmosferze chciało się pracować. Pani Wójt udzieliła dokładnych wyjaśnień za co bardzo dziękuję. Nie zgłaszam uwag.
Radny K.Kozina – Panie Przewodniczący. Nie mogłem uczestniczyć w posiedzeniu Komisji z ważnych przyczyn i dlatego proszę o wyjaśnienie następującej kwestii. Wydatki placówek oświatowych: ZS Damnica – 1.313.984 zł. a ZS Damno 777.591 zł. Jest to bardzo duża różnica. Skąd ona się bierze?
Skarbnik J.Janicka – projekt budżetu tworzony był także na podstawie projektów złożonych przez jednostki organizacyjne. Zgodnie z projektem złożonym przez ZS w Damnicy w rozdziale 80110 jest administracja w całości i stąd takie wydatki. Natomiast w ZS w Damnie koszty administracji są w rozdziale 80101 i szkoła w Damnie w tym rozdziale ma wyższe wydatki niż szkoła w Damnicy.
Radny Z.Pawłowski – analizując projekt budżetu placówek oświatowych widać różnicę w ilości zatrudnionych pracowników obsługi i administracji.
Wójt M.Janusz – jeżeli chodzi o liczbę zatrudnionych pracowników administracji w ZS w Damnicy i ZS w Zagórzycy to faktycznie jest różnica. W ZS w Zagórzycy zatrudnionych jest dwóch pracowników natomiast w ZS w Damnicy pracowników administracyjnych jest czterech. Aby uzyskać dokładne wytłumaczenie należałoby bardzo szczegółowo przeanalizować projekty budżetu złożone przez obie jednostki. Dopiero całościowa analiza projektów budżetu tych jednostek da nam prawdziwy obraz, ponieważ te same paragrafy występują zarówno w Szkole Podstawowej jak i Gimnazjum i Przedszkolu.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – skoro nie ma więcej pytań przystąpimy do głosowania. Kto z radnych jest za przyjęciem budżetu gminy na 2009 rok.?
Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/207/08 w sprawie uchwalenia budżetu gminy Damnica na 2009 rok.
Ad. 5
Projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określającego zasady wynagradzania nauczycieli, wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia na 2009 rok odczytała Sekretarz Gminy M.Boryła.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – regulamin wynagradzania nauczycieli był dyskutowany na posiedzeniach Komisji. Czy są pytania do projektu uchwały?
Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/208/08 w sprawie ustalenia regulaminu określającego zasady wynagradzania nauczycieli, wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia na 2009 rok.
Ad. 6
Projekt uchwały uchylającej uchwałę Nr XXVIII/164/08 w sprawie wyrażenia woli przejęcia przez Gminę zadania powiatu z zakresu edukacji publicznej dotyczącej założenia i prowadzenia szkoły ponadgimnazjalnej odczytała Sekretarz Gminy M.Boryła.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach Komisji. Czy są pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/209/08 uchylającą uchwałę Nr XXVIII/164/08 w sprawie wyrażenia woli przejęcia przez Gminę zadania powiatu z zakresu edukacji publicznej dotyczącej założenia i prowadzenia szkoły ponadgimnazjalnej.
Ad. 7
Projekt uchwały w sprawie utworzenia gminnej jednostki organizacyjnej – Zakład Gospodarki Komunalnej odczytała Sekretarz Gminy M.Boryła.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach Komisji. Czy są pytania do projektu uchwały? Jest to bardzo istotna decyzja. Proszę więc, aby w kwestiach wątpliwych zabrać głos.
Radny W.Cymek – temat utworzenia Zakładu Komunalnego dyskutowany był już w poprzednich kadencjach Rady. Popieram propozycję utworzenia Zakładu Gospodarki Komunalnej. Obecnie Marszałek Województwa zrezygnował z prowadzenia Zakładu Usług Wodnych. Powstała Spółka i bogatsze gminy pozostają w tej spółce. Natomiast nasza gmina przystępując do Spółki nie będzie miała decydującego głosu a także nie będzie miała wpływu na cenę wody i prowadzone inwestycje. Uważam, że powinniśmy zabrać swój majątek i utworzyć własny zakład. Zakład Komunalny jest nam bardzo potrzebny, ważne jest jednak aby nie rozrastała się administracja. Z pewnością w pierwszym roku działalności będzie ciężko ale powinniśmy spróbować.
Radna J.Kornecka – Pani Wójt. Jak będzie wyglądała sytuacja Zakładu z dniem 1 stycznia? Jak zostanie rozwiązane to organizacyjnie? Jest to trudne zadanie. Obecnie jedna osoba w Urzędzie nie jest w stanie dopilnować wszystkiego. Z pewnością po utworzeniu Zakładu łatwiej będzie zorganizować pracę.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – chciałbym na wstępie sprostować pewne kwestie. Przystępując do Spółki nie musimy wykupywać udziałów tylko wnosimy pewien wkład finansowy, którego spłata może być rozłożona na kilka lat. Jest jeszcze inne rozwiązanie. Nie przystępujemy do Spółki a ona w dalszym ciągu nas obsługuje. Wówczas nie wpłacamy żadnych środków a Spółka obsługuje nas w ramach opłat za wodę i kanalizację. Nie zmierzam do tego, aby nie tworzyć Zakładu, prostuję tylko pewne informacje. Proszę Panią Wójt o wyjaśnienie jak zamierza Pani organizacyjnie rozpocząć funkcjonowanie Zakładu Gospodarki Komunalnej od 1 stycznia 2009r.? Bez bazy, bez sprzętu, bez dyrektora, dla mnie jest to mało wyobrażalne. Uważam, że powinno się dać jakiś czas na organizację np. kwartał aby nie było to od 1 stycznia. Jeżeli przejmiemy wszelkie zadania m.in. z Zakładu Usług Wodnych ze Słupska to możemy nie podołać.
Gminy, w których funkcjonują już takie Zakłady dążą do wyzbywania się ich tworząc Spółki. Dlatego też czy jest to prawidłowe podejście, aby taki zakład budżetowy istniał. Możne tłumaczyć, że od czegoś trzeba zacząć ale czy to jest dobre rozwiązanie? Uprzedzam, że bardzo duże pieniądze będziemy przeznaczać z budżetu gminy na dotację dla Zakładu Gospodarki Komunalnej. Będziemy dopłacać z tytułu regulacji cen wody i ścieków. Nie będziemy podwyższać cen wody i kanalizacji aż tak jak będzie tego chciał Zakład Komunalny a prawdopodobnie będzie chciał. Jeżeli będziemy podwyższać ceny wody i kanalizacji będzie za to płaciło społeczeństwo a jeżeli nie będziemy podwyższać cen za wodę i ścieki wówczas będziemy dopłacać do kosztów utrzymania Zakładu z budżetu gminy. Zakład Komunalny nie będzie mógł przystępować do przetargów ogłaszanych przez gminę. Jestem za Zakładem ale nie od 1 stycznia 2009r. Powinniśmy dać sobie czas na organizację tego przedsięwzięcia.
Wójt M.Janusz – jeżeli chodzi o organizacje Zakładu Gospodarki Komunalnej wyjaśniam. Po podjęciu w dniu dzisiejszym uchwały o utworzeniu Zakładu jesteśmy przygotowani, aby już jutro rozpisać konkurs na dyrektora zgodnie z przyjętym schematem organizacyjnym. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiłoby jeszcze w tym roku. Zgodnie ze schematem organizacyjnym dyrektor dokonuje zatrudnienia pracowników w ramach jednostki organizacyjnej. Jeżeli chodzi o pracowników tj. ok. 7 etatów to są ci sami pracownicy, którzy do dnia dzisiejszego pełnią funkcję nadzoru nad poszczególnymi hydroforniami. W tym zakresie nie zmienia się nic. Zgodnie z wcześniej podpisanym porozumieniem z ZUW w Słupsku pracownicy ci przechodzą pod gospodarkę komunalną utworzoną dla naszej gminy. Jeżeli do tego dołączymy gospodarkę komunalną, która do chwili obecnej funkcjonuje w ramach Urzędu Gminy wówczas da nam to całość. Oczyszczalnie ścieków są nasze i obsługiwane są przez naszych pracowników. Kolejna sprawa to sprawa administracyjna. Planujemy przesunięcie pracowników, którzy do tej pory byli zatrudnieni w strukturze Urzędu Gminy na rzecz gospodarki komunalnej. Jeżeli chodzi o bazę i sprzęt to wiemy, że od dawna mówiłam, że musimy gromadzić nawet przy obecnie funkcjonującej gospodarce komunalnej sprzęt, ten podstawowy. To co w tej chwili posiadamy to: ciągnik, przyczepa, wóz asenizacyjny. Sprzęt ten stanowi punkt wyjściowy i na początek jest to tylko sprzęt podstawowy. Jednostka nie jest powoływana do wykonywania inwestycji zewnętrznych, będzie to nasza jednostka, powołana do obsługi naszej gminy. Jeżeli jednostka będzie się z czasem rozwijała nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekształcić ją w spółkę i będzie mogło przystępować do przetargów na terenie innej gminy. Głównym celem powołania tej jednostki jest lepsze wykonywanie zadań na rzecz gminy a nie na rzecz innych podmiotów. Od samego początku mówimy, że tworzymy jednostkę budżetową a nie zakład budżetowy a to jest duża różnica. Jeżeli chodzi o koszty wody i ścieków. Główna kalkulacja opiera się na realnych kosztach i nie może być tak, że Zakład wymyśli jakieś koszty i będzie podnosił cenę wody i ścieków. Te same zasady będą obowiązywały zarówno w ZUW jak i w naszej jednostce. Nie możemy straszyć mieszkańców, że poprzez tworzenie jednostki narażamy wszystkich na bezpodstawne podwyżki wody i ścieków. Realne koszty to jest to co kosztuje nas dostarczenie wody i odbiór ścieków. To są nasze realne koszty. Sprawa przetargów to jest przyszłość, dziś wykonujemy ten pierwszy trudny krok. Proszę Panią Skarbnik o przedstawienie kwestii dotacji.
Skarbnik J.Janicka – zakład budżetowy otrzymuje dotację jako dopłatę do ścieków i wody dlatego, że faktyczne koszty są bardzo duże i stawka za wodę i ścieki musiałaby być też wysoka. Natomiast jednostka budżetowa działa na takiej zasadzie jak szkoła, GOPS, gdzie gmina daje dotację na wydatki a wszystkie wypracowane środki są odprowadzane do budżetu gminy. Na takiej zasadzie będzie działał Zakład Komunalny i nie ma mowy o dopłacie w formie dotacji do wody i ścieków. Koszty z pewnością będą wysokie, ponieważ stawka za wodę i za ścieki powinna być ustalona na podstawie faktycznych kosztów jednostki i wówczas ta opłata z tytułu opłaty za wodę i ścieki byłaby wysoka także środki z budżetu na dopłatę będą wysokie.
Wójt M.Janusz – jeżeli chodzi o termin utworzenia. Zaproponuję autopoprawkę do projektu uchwały. Jeżeli ma to wszystkich uspokoić to dokonajmy zmiany w § 1 następująco „Tworzy się z dniem 1 lutego 2009r. gminną jednostkę organizacyjną pod nawą Zakład Gospodarki Komunalnej w Damnicy”. Wprowadzenie tej zmiany utrudni nam prace w pierwszym miesiącu związane nie z tworzeniem jednostki tylko w sprawach kadrowych i rozliczeń za wodę. Uważam, że powinniśmy podjąć to trudnie zadanie, utworzyć jednostkę z dniem 1 stycznia i w tym pierwszym okresie dokonać szybkiego powołania struktury organizacyjnej.
Baza lokalowa docelowo planowana jest w Karzniczce w obiektach przejętych od SDOO. Natomiast na czas obecny do czasu przygotowania pomieszczeń w Karzniczce na potrzeby jednostki przeznacza się w Urzędzie Gminy dwa pomieszczenia tj. pokój Nr 4 i Nr 5.
Radna B.Jarzmicka – Mam pytanie do Pani Wójt. Co mają zrobić poszczególni mieszkańcy małych wiosek jeżeli np. po 1 stycznia popsuje się pompa wodna. Do kogo mają dzwonić?
Wójt – jeżeli zostanie podjęta uchwała z dniem 1 stycznia może być już zatrudniony dyrektor Zakładu Komunalnego. Jeżeli nie nastąpi zatrudnienie z dniem 1 stycznia wówczas nic się nie zmienia jeżeli chodzi o dzień dzisiejszy. Osobą odpowiedzialną za gospodarkę komunalną w Urzędzie Gminy jest Pan Sabisz i do niego należy zgłaszać takie sprawy.
Radny M.Haładej – temat utworzenia Zakładu Gospodarki Komunalnej nasuwa wiele wątpliwości, nasuwa wiele zagrożeń. Jestem jednak zdania, że jeżeli nie podejmiemy się tego to nadal będziemy wracać do tego tematu jeżeli nie w tej kadencji to w przyszłej. Uważam, że to zadanie będzie głównie ciążyło na Pani Wójt, nie na nas. My może też ponosimy jakąś odpowiedzialność. Powinniśmy ten Zakład powołać. Myślę, że będzie funkcjonował dobrze a w przyszłości kwestia zmiany na Spółkę to się okaże czy będzie taka konieczność. Na chwilę obecną jestem za utworzeniem Zakłady z dniem 1.01.2009r.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – oczywiście, że za to przedsięwzięcie odpowiedzialność bierze Pani Wójt. Jednak Rada Gminy jako organ stanowiący podjętą uchwałą bierzemy na siebie także odpowiedzialność. Jeżeli będzie coś źle to mieszkańcy powiedzą, że powołaliśmy gospodarkę komunalną. Dlatego odpowiedzialność jest obustronna. Przedsięwzięcie jest bardzo trudne ale jeżeli Rada uzna za stosowne to podejmiemy się tego.
Skarbnik J.Janicka – w przypadku przystąpienia do Spółki gmina nadal byłaby właścicielem majątku i na gminie ciążyłyby inwestycje, natomiast ZUW prowadziłby tylko bieżącą konserwację urządzeń.
W wyniku głosowania – 11 głosami „za” i 3 głosami „wstrzymującymi” podjęła uchwałą Nr XXIX/210/08 w sprawie utworzenia gminnej jednostki organizacyjnej – Zakład Gospodarki Komunalnej w Damnicy.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski ogłosił 10 min. przerwy.
Po przerwie stan Rady 13 radnych.
Obrady Sesji opuściła radna K.Kołkowska.
Ad. 8
Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XVI/120/08 zatwierdzającą Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Damnica na 2008r. odczytała kierownik GOPS w Damnicy Beata Orlicka.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt uchwały został przedstawiony i omówiony na posiedzeniach Komisji. Czy są jeszcze pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/211/08 zmieniającą uchwałę Nr XVI/120/08 zatwierdzającą Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Damnica na 2008r.
Ad. 9
Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Damnica na 2009r.” odczytała kierownik GOPS w Damnicy Beata Orlicka.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt uchwały został szczegółowo omówiony na posiedzeniach Komisji. Czy radni maja jeszcze pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/212/08 w sprawie zatwierdzenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Damnica na 2009r.”
Ad. 10
Projekt uchwały w sprawie zmian w Statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Damnicy odczytała kierownik GOPS w Damnicy Beata Orlicka.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – czy są pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/213/08 w sprawie zmian w Statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Damnicy.
Ad. 11
Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr III/15/06 w sprawie założenia stowarzyszenia Słupskiego Banku Żywności i finansowania jego zadań odczytała kierownik GOPS w Damnicy Beata Orlicka.
Przewodniczący – czy są pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/214/08 zmieniającą uchwałę Nr III/15/06 w sprawie założenia stowarzyszenia Słupskiego Banku Żywności i finansowania jego zadań.
Ad. 12
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Sąborzu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie odczytała Sekretarz Gminy M.Boryła.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach Komisji. Czy są pytania do projektu uchwały?
Radna J.Kornecka – ile osób z terenu gminy korzystałoby z pobytu w tym Domu?
Kierownik GOPS B.Orlicka – według wstępnego rozeznania byłoby to maksymalnie 15 osób.
Radna B.Jarzmicka – uważam, że lepszą lokalizacją na tego typu Dom byłyby Mianowice. To takiego obiektu wszyscy mieszkańcy gminy powinni mieć dobry dojazd a do Mianowic taki jest.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – utworzenie Domu Środowiskowego w gminie jest bardzo potrzebne, nie ma co do tego wątpliwości. Natomiast usytuowanie w Sąborzu jest fatalne. Skoro piszemy w uchwale, że w Sąborzu to wystąpienie o środki zewnętrzne będzie na Sąborze. Podkreślam, że budynek w którym jest niby świetlica jest w strasznym stanie i wymaga generalnego remontu. Szkoda naszych pieniędzy i środków zewnętrznych na ten obiekt. Moim zdaniem budynek ten należałoby sprzedać i wybudować nowy obiekt np. w Mianowicach. W uchwale nie powinno wskazywać się miejscowości, ponieważ jeżeli zapiszemy, że chcemy utworzyć dom w Sąborzu to tak trzeba będzie realizować. Uważam, że gmina Słupsk dobrze realizuje ten temat, bo postawiła typowe obiekty na świetlice. Utworzenie takiego Domu jest potrzebne ale wskazane miejsce jest fatalne.
Radny I.Kopczyk – budynek świetlicy w Sąborzu był dwa razy remontowany przez mieszkańców i powinien pozostać na potrzeby wsi.
Radny R.Dziubek – powinniśmy wybudować coś nowego, estetycznego. Obiekt taki powinien być nowoczesny, nie powinniśmy przeznaczać środków na remont starego budynku.
Kierownik GOPS B.Orlicka – od dłuższego czasu zabiegam o utworzenie w gminie Domu Środowiskowego. Należałoby podjąć uchwałę intencyjną bez potrzeby wskazywania szczegółowej lokalizacji. Utworzenie takiego Domu przewidziane jest w Gminnej Strategii Integracji i Polityki Społecznej w gminie Damnica na lata 2004 – 2010. Środowiskowy Dom Samopomocy będzie jednostką organizacyjną pomocy społecznej pobytu dziennego dla osób przewlekle psychicznie chorych lub głębiej niepełnosprawnych intelektualnie mających poważnie trudności w życiu codziennym, wymagających pomocy i opieki niezbędnej do życia w środowisku rodzinnym i społecznym.
Koszty utworzenia Domu ponoszone będą w większej części przez Pomorski Urząd Wojewódzki i częściowo przez samorząd gminy. Do wniosku składanego do PUW o przyznanie środków należy dołączyć uchwałę Rady Gminy o wyrażeniu woli utworzenia, kosztorys, informację o lokalizacji, przewidywaną liczbę osób skierowanych do dziennego pobytu i inne informacje.
Wójt M.Janusz – nie możemy porównywać swoich możliwości z gminą Słupsk, której dochody wynoszą ok. 60 mln.zł. Nasz budżet jest dużo mniejszy i nie możemy planować przedsięwzięć przekraczających nasze możliwości. Dobrze, że można odejść od wskazania dokładnego miejsca tworzenia Domu. Powinniśmy lepiej poznać funkcję tej inwestycji a dyskusję pozostawić do czasu merytorycznego zapoznania się.
Radny M.Haładej – składam wniosek, aby z projektu uchwały wykreślić lokalizację Domu w miejscowości Sąborze a pozostawić tylko zapis o utworzeniu Domu w Gminie Damnica.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – przystąpimy do głosowania nad projektem uchwały ze zmianą zaproponowaną przez Radnego M.Haładeja.
Kto z radnych jest za przyjęciem uchwały w sprawie wyrażenia woli utworzenia w Gminie Damnica Środowiskowego Domu Samopomocy?
Rada Gminy w składzie 12 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/215/08 w sprawie wyrażenia woli utworzenia w Gminie Damnica Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Ad. 13
Projekty uchwał w sprawie wyrażenia woli nabycia nieruchomości do zasobu komunalnego odczytała Sekretarz Gminy M.Boryła.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekty uchwał zostały omówione na posiedzeniach Komisji. Czy są pytania do projektów uchwał?
Radni nie wnieśli uwag do projektów uchwał.
-
Działka Nr 233/3 w obrębie geodezyjnym Damnica Leśnictwo
Rada Gminy w składzie 12 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/216/08 w sprawie wyrażenia woli nabycia nieruchomości do zasobów mienia komunalnego.
-
Działka Nr 9/1 w obrębie geodezyjnym Dąbrówka
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/217/08 w sprawie wyrażenia woli nabycia nieruchomości do zasobów mienia komunalnego.
Ad. 14
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości odczytała Sekretarz Gminy M.Boryła.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach Komisji. Czy są pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/218/08 w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości.
Ad. 15
Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Sołectwa Karzniczka na lata 2008 – 2015 odczytała Sekretarz Gminy M.Boryła.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski- czy są pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/219/08 w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Sołectwa Karzniczka na lata 2008 – 2015.
Ad. 16
Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Sołectwa Mianowice na lata 2008 – 2015 odczytała Sekretarz Gminy M.Boryła.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski- czy są pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/220/08 w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Sołectwa Mianowice na lata 2008 – 2015.
Ad. 17
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – do Rady Gminy wpłynęła skarga Pana Zygmunta Owczarka dotycząca nieterminowego załatwienia pisma w sprawie zezwolenia na wycięcie uschniętego drzewa. Sprawa została przekazana dla Komisji Rewizyjnej w celu wydania opinii. Proszę przewodniczącą Komisji Panią Barbarę Jarzmicką o odczytanie opinii Komisji oraz projektu uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Barbara Jarzmicka odczytała opinię Komisji następującej treści:
„Komisja Rewizyjna Rady Gminy Damnica rozpoznała skargę złożoną przez Pana Zygmunta Owczarek. W trakcie rozpoznania skargi, Komisja Rewizyjna zapoznała się z zebraną dokumentacją oraz wyjaśnieniami złożonymi przez Wójta Gminy w sprawie i stwierdziła, co następuje:
W dniu 8 października 2008r. do Urzędu Gminy w Damnicy wpłynęło pismo Pana Zygmunta Owczarek w sprawie wydanie zgody na wycinkę uschniętego drzewa rosnącego na jego nieruchomości. Pismo to zostało skierowane przez Sekretarza Gminy na stanowisko podinspektora ds. gospodarki nieruchomościami w celu załatwienia. Zgodnie z art. 35 § 3 kpa załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca. Natomiast art. 37 § 1 kpa mówi, że w przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ administracji publicznej obowiązany jest zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.
Rozstrzygnięcie przedmiotowej sprawy winno nastąpić w formie decyzji administracyjnej pozytywnej lub negatywnej.
W dokumentach sprawy przedstawionych Komisji Rewizyjnej znajduje się decyzja Wójta Gminy Damnica z dnia 01 grudnia 2008r. w sprawie odmowy wydania zezwolenia na wycinkę drzewa z uwagi na fakt, że wnioskowane do wycinki drzewo nie rośnie na działce stanowiącej własność wnoszącego skargę.
Reasumując, należy podkreślić, że w przedmiotowym stanie potwierdziła się kwestia nieterminowego załatwienia sprawy przez Wójta Gminy Damnica.
Wobec powyższego skargę na Wójta Gminy Damnica w kwestii nieterminowego załatwienia sprawy uznaje się za zasadną.
Komisja Rewizyjna postanowiła wystąpić do Rady Gminy Damnica z projektem uchwały Rady o uznanie skargi za zasadną, głosując:
za 3 głosy
przeciw 0 głosów
wstrzymało się 0 głosów”
Następnie przewodnicząca Komisji Rewizyjnej B.Jarzmicka odczytała projekt uchwały w sprawie uznania skargi za zasadną z następującym uzasadnieniem:
„Pismem z dnia 18 listopada 2008r. Pan Zygmunt Owczarek złożył skargę do Rady Gminy Damnica na nieterminowe załatwienie sprawy przez Wójta Gminy Damnica.
W związku z powyższym Rada Gminy Damnica rozpoznała skargę złożoną przez Pana Zygmunta Owczarek. W trakcie rozpatrywania skargi Rada Gminy Damnica zapoznała się z zebraną dokumentacją oraz wyjaśnieniami udzielonymi przez Wójta Gminy Damnica w sprawie i stwierdziła, co następuje:
W dniu 8 października 2008r. do Urzędu Gminy w Damnicy wpłynęło pismo Pana Zygmunta Owczarek w sprawie wydania zgody na wycinkę uschniętego drzewa rosnącego na jego nieruchomości. Pismo to zostało skierowane przez Sekretarza Gminy na stanowisko podinspektora ds. gospodarki nieruchomościami w celu załatwienia. Zgodnie z art. 35 § 3 kpa załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca. Natomiast art. 37 § 1 kpa mówi, że w przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ administracji publicznej obowiązany jest zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.
Rozstrzygnięcie przedmiotowej sprawy winno nastąpić w formie decyzji administracyjnej pozytywnej lub negatywnej.
W dokumentach sprawy przedstawionych Komisji Rewizyjnej znajduje się decyzja Wójta Gminy Damnica z dnia 01 grudnia 2008r. w sprawie odmowy wydania zezwolenia na wycinkę drzewa z uwagi na fakt, że wnioskowane do wycinki drzewo nie rośnie na działce stanowiącej własność wnoszącego skargę.
Reasumując, należy podkreślić, że w przedmiotowym stanie potwierdziła się kwestia nieterminowego załatwienia sprawy przez Wójta Gminy Damnica.
Wobec powyższego skargę na Wójta Gminy Damnica w kwestii dotyczącej nieterminowego załatwienia sprawy, uznaje się za zasadną.
Rada Gminy Damnica wnioskuje o wyciągnięcie przez Wójta Gminy konsekwencji służbowych w stosunku do pracownika, który nie dopełnił obowiązków służbowych.
W odniesieniu do pozostałych spraw poruszonych w piśmie Pana Zygmunta Owczarka Rada Gminy Damnica informuje:
-
Wójt Gminy Damnica informowała Radę Gminy o decyzji dotyczącej wyłączenia w ramach oszczędności oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych od 2300 do 500.
-
temat funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Domaradzu będzie przedmiotem posiedzenia Komisji Oświaty i Spraw Społeczno – Socjalnych w I kwartale 2009r.”
Radny M.Haładej – Pani przewodnicząca Komisji Rewizyjnej odczytała, że skarga złożona została 18 listopada br. Natomiast skarga Pana Owczarka pisana jest dnia 18 października br. Jest tu jakaś nieścisłość, którą należałoby wyjaśnić.
Wójt M.Janusz – jest to zasadna uwaga. Nie można jednak tego wyjaśnić, ponieważ autor skargi jest nieobecny.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – skoro nie ma więcej uwag przystępujemy do głosowania. Kto z radnych jest za przyjęciem uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy uznając ją za uzasadnioną?
Rada Gminy w składzie 13 radnych – 7 głosami „za”, 2 głosami „przeciw” i 4 głosami „wstrzymującymi się” podjęła uchwałę Nr XXIX/221/08 w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Damnica.
Wójt M.Janusz – z pracownikiem odpowiedzialnym za nieterminowe załatwienie sprawy przeprowadzono rozmowę. Pracownik złożył w tej sprawie wyjaśnienia na piśmie. Zastosowano środki dyscyplinujące poprzez udzielenie pracownikowi kary porządkowej.
Ad. 18
Radny Z.Pawłowski – zgłaszam temat drogi w Zagórzycy. Jest to droga gminna przebiegająca przez miejscowość. Droga ta jest w strasznym stanie, są dziury i wyboje. Jest potrzeba remontu tej drogi.
Radna J.Kornecka – chciałabym prószyć temat placu manewrowego przy Zespole Szkół w Damnie. Obecnie autobus wyjeżdżając z placu cofa bezpośrednio na ulicę, jest to bardzo niebezpieczne. Musimy ten temat jakoś rozwiązać ten problem i stworzyć możliwość bezpiecznego wjazdy i wyjazdu autobusu szkolnego.
Radny A.Zaryczański –oświetlenie uliczne w niektórych miejscowościach wyłączane jest całkowicie a w niektórych miejscach pali się. Zrobić tak aby wszędzie było wyłączane albo wszędzie paliło się.
Wójt M.Janusz – jeżeli chodzi o drogę w Zagórzycy to droga ta jak Państwo wiecie przygotowana została do zgłoszenia w ramach wieloletniego programu tzw. Schetynówka. W całym powiecie słupskie zakwalifikowały się tylko dwie drogi tj. w gminie Słupsk i gminie Kobylnica. Droga w Zagórzycy będzie ponownie wnioskowana w dalszym okresie. Aby wzmocnić punktację tej drogi spotkałam się z Zarządem Dróg Powiatowych oraz ze Starostwem w Słupsku. Głównym mankamentem tej drogi jest to, że jest ona tylko nasza drogą lokalną. Większą punktację otrzymują drogi, które SA finansowane przez kilka podmiotów czyli gmina, powiat, województwo. Znaleźliśmy rozwiązanie, aby wzmocnić tę drogę punktowo. Będzie w tej sprawie porozumienie. Jedynym punktem tej drogi, który należy do powiatu to miejsce połączenia z drogą powiatową. W związku z tym doprowadzony byłby chodnik do przystanku autobusowego i to dawałoby możliwość udziału powiatu jako współtwórca projektu. Samo złożenie wniosku nie załatwi bieżącego załatania dziur, dlatego będzie to robione zimna masa bitumiczną. Natomiast jeżeli chodzi o wjazd autobusu szkolnego na plac szkoły w Damnie to sprawa jest znana, jest to także omówione z Zespołem Szkół w Damnie. Inwestycja zostanie podjęta w 2009r. ponieważ takie na nas ciążą zobowiązania. Nie możemy tego problemu odkładać na dłużej i dlatego gospodarczym sposobem trelinka pozyskana ze skrzyżowania ulicy Lipowej i Szkolnej w Damnicy ma już swoje przeznaczenie. Trelinką to zostanie utwardzony plac przy szkole w Damnie oraz utworzona zostanie brama wyjazdowa, aby nie było sytuacji, że autobus wycofuje na drogę. Oświetlenie uliczne w okresie przedświątecznym zostanie włączone we wszystkich miejscowościach i będą paliły się minimum do 20 stycznia.
T.Kozłowska – chciałabym jeszcze raz nawiązać do tematu sprzedaży działki przy ulicy lipowej w Damnicy na rzecz mieszkańców. Rada Gminy podjęła uchwałę o sprzedaży tych działek w przetargu. Wcześniej były uzgodnienia, że zostaną one sprzedane dla mieszkańców a w takiej sytuacji nie mamy gwarancji, że do przetargu nie przystąpi ktoś z zewnątrz.
Sekretarz M.Boryła – Rada Gminy w drodze uchwały określa formę zbycia tj. zbycie w przetargu lub w formie bezprzetargowej. Natomiast Wójt Gminy decyduje o rodzaju przetargu. W tym przypadku będzie to przetarg ograniczony na rzecz mieszkańców.
T.Kozłowska – chciałabym przedstawić Radzie Gminy zaproponowany podział działki. Został on zrobiony na niekorzyść mieszkańców. Jesteśmy zainteresowani zakupem działki przy budynku mieszkalnym, które do tej pory użytkowaliśmy. Natomiast Pani Wójt chce nam sprzedać działki oddalone od budynku mieszkalnego, z niedogodnym dojazdem. Ustalenia były inne. Pozwolę sobie przedstawić Radzie ustalenia w tym zakresie.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – Pani Kozłowska. Radni wiedzą wszystko na ten temat i nie potrzeba już więcej wyjaśnień.
Sołtys Z.Zagórowski – ulica Korczaka w Damnicy wymaga remontu. W drodze są dziury, które stwarzają utrudnienie dla kierowców.
Sołtys W.Francuz - w Dąbrówce także są dziur w drodze. Jest ich coraz więcej i należałoby jak najszybciej przystąpić do remontu.
Wójt M.Janusz – od wczoraj zatrudniamy kilku pracowników interwencyjnych i w najbliższym czasie będą pracować w terenie. W pierwszej kolejności przystąpimy do bieżącego remontu drogi a Dąbrówce i Paprzycach. Nie mamy jeszcze kierowcy ciągnika i jak tylko zostanie zatrudniony przystąpimy do prac w terenie.
Chciałabym przekazać Radzie miłą informację. Pani Barbara Mączka sołtys z Bięcina jest inicjatorem powstania Koła Gospodyń Wiejskich w tej miejscowości. Było mi bardzo miło kiedy Koło Gospodyń Wiejskich reprezentowało naszą gminę w II edycji konkursu „Słupski Koszyk Regionalny”. Stoisko przygotowane przez Panie zasługiwało na duże uznanie. Jestem dumna, że takie Koło Gospodyń działa na terenie naszej gminy. Potrawy regionalne przygotowywane przez Panią Barbarę Mączka uzyskały kolejne indywidualne uznanie. Wyróżnienie otrzymał przepis na babkę ziemniaczaną, która jest potrawą regionalną. Jesteśmy zagłębiem ziemniaczanym i musimy promować wszystko, co związane jest z ziemniakiem. Również Koło Gospodyń Wiejskich w Damnicy rozwija swoją działalność a przygotowywane na święta pierogi i paszteciki były porzepyszne.
Ad. 19
W związku z wyczerpaniem porządku obrad o godz. 1600 Przewodniczący Rady Z.Kwaśniewski zamknął obrady XXIX Sesji Rady Gminy Damnica.
Na tym protokół zakończono.
Protokółowała Przewodniczący
Barbara Imińska Zdzisław Kwaśniewski