D E C Y Z J A I.B. 7624/5/10 z dnia 08 listopada 2010 r.

 

Damnica, dnia 08 listopada 2010 r.
I.B. 7624/5/10
D E C Y Z J A
 
Na podstawie art. 75 ust. 1 pkt. 4 oraz art. 85 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 119, poz. 1227 z późn. zm.), § 3 ust. 1 pkt. 35 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004 r., Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.) oraz art. 49, art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.),
 
po rozpatrzeniu wniosku:
KOSPEL S.A. ul. Olchowa 1, 75-136 Koszalin w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie fundamentu pod typowy zbiornik na gaz techniczny argon o pojemności 3000 kg na działce nr 141/3 w obrębie geodezyjnym Damnica.
 
po zasięgnięciu opinii:
  1. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku zawartej w postanowieniu znak: RDOŚ-22-WOO-6671/801-2/10/JP/im z dnia 04 października 2010 r..
  2. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupsku zawartej w piśmie znak: O.I.SZNS/11/31/10/2774 z dnia 07 lipca 2010 r.
ustalam
 
środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na budowie fundamentu pod typowy zbiornik na gaz techniczny argon o pojemności 3000 kg na działce nr 141/3 w obrębie geodezyjnym Damnica.
 
Karta przedsięwzięcia stanowi załącznik nr 1 do niniejszej decyzji.
 
I. Rodzaj i realizacja przedsięwzięcia:
Projektowane przedsięwzięcie polega na budowie fundamentu pod zbiornik z płynnym gazem technicznym- argonem o średnicy 2,0 m x 4,5 m na działce nr 141/3 w obrębie geodezyjnym Damnica. Fundament pod zbiornik będzie o wymiarach 4,5m x 3m i grubości płyty do 0,5 m, na podsypce piaskowej na terenie wygrodzonym za pomocą ogrodzenia o konstrukcji stalowej i wysokości 1,8 m ponad poziom terenu. Fundament ze zbiornikiem na argon zlokalizowany będzie w kącie przylegających do siebie budynków: hali produkcyjnej i budynku socjalno- biurowego
 
Działka nr 141/3, na której realizowane będzie przedmiotowe przedsięwzięcie, o powierzchni 0,7600ha położona w obrębie ewidencyjnym Damnica jest gruntem zabudowanym. Od strony północnej i północno-zachodniej przedmiotowa działka graniczy z rzeką Charstnica, natomiast od strony południowo-wschodniej z drogą gminną. Od stron zachodniej, południowo-zachodniej oraz wschodniej i północno-wschodniej sąsiaduje zaś z działkami będącymi gruntami zabudowanymi i zurbanizowanymi- mieszkaniowymi ( z wyłączeniem wąskiego pasa działki graniczącej od strony południowo-zachodniej, który należy do gruntów rolnych zabudowanych)
 
II. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:
 
W celu ograniczenia negatywnego oddziaływania inwestycji na poszczególne elementy środowiska ustalam następujące uwarunkowania środowiskowe zgody na jej realizację:
 
1. W trakcie realizacji i eksploatacji instalacji należy podjąć wszelkie działania zabezpieczające środowisko:
·        w celu zminimalizowania uciążliwości akustycznych, towarzyszących realizacji planowanego przedsięwzięcia, prace emitujące najwięcej hałasu wykonywane będą w porach najmniej szkodliwych dla warunków ludności,
·        materiały będą w szczelnych pojemnikach, w magazynach spełniających wymagania przeciwpożarowe i ochrony środowiska,
·        realizacja projektu i prowadzone roboty budowlane nie wpłyną na naruszenie powierzchni terenu oraz szaty roślinnej w bezpośrednim sąsiedztwie,
·        w celu zmniejszenia negatywnego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na ruch kołowy i pieszy opracowane zostaną wytyczne organizacji ruchu na czas budowy,
 
2. W celu ograniczenia emisji do powietrza atmosferycznego:
·        zwiększony poziom emisji spalin nie będzie przekraczał wartości dopuszczalnych normami i ustanie po zakończeniu prac budowlanych. Dla zminimalizowania tego wpływu sprzęt budowlany użytkowany będzie zgodnie z wymogami BHP,
 
3. Zabezpieczenia instalacji przed przenikaniem zanieczyszczeń do wód gruntowych i ziemi:
·        celem uniknięcia awarii, dla potrzeb budowy stosowane będą wyłącznie atestowane, sprawne maszyny i urządzenia. Ponadto stan techniczny pojazdów i urządzeń będzie systematycznie kontrolowany,
·        zaplecze terenu budowy wyposażone będzie w materiały neutralizujące ewentualne wycieki i rozlewy,
 
4. Gospodarka odpadami:
· nakazuje się gromadzenie odpadów w szczelnym pojemniku w sposób selektywny w wydzielonych i przystosowanych miejscach, w warunkach zabezpieczających przed przedostawaniem się do środowiska w granicach własnego terenu i ich wywóz na wysypisko śmieci,
· odpady powstające podczas robót budowlanych gromadzone będą w miejscu, a następnie przekazywane firmom uprawnionym do ich dalszego zagospodarowania,
 
         Realizacja inwestycji nie może wprowadzać jakichkolwiek utrudnień w sposobie korzystania z terenów przyległych.
         Przedmiotowa inwestycja realizowana zgodnie ze środowiskowymi uwarunkowaniami oraz wymogami prawnymi dot. ochrony poszczególnych elementów środowiska nie powinna powodować pogorszenia jego jakości.
 
W przypadku wykonywania działalności pogarszającej stan środowiska, zostanie podjęte postępowanie w sprawie wstrzymania takiej działalności do czasu zainstalowania urządzeń lub wykonania innych czynności zabezpieczających środowisko.
 
III. Wymagania dotyczące ochrony środowiska, konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:
 
1. Projekt budowlany winien uwzględniać wyposażenie terenu inwestycji w urządzenia zabezpieczające stan środowiska przed:
  • emisją zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego,
  • zanieczyszczeniem wód gruntowych i gleby,
  • emisją hałasu
powodującymi przekroczenie dopuszczalnych standardów jakości środowiska.
2. W projekcie budowlanym należy wykazać, że przyjęte rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne i techniczne ograniczają lub eliminują wpływ obiektu budowlanego na środowisko przyrodnicze, zdrowie ludzi i inne obiekty budowlane.
 
IV. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii:
         Planowana inwestycja nie zalicza się do przedsięwzięć stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.
 
V. Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko:
 
         Nie ustala się w tym zakresie żadnych wymagań, ponieważ transgraniczne oddziaływanie na środowisko nie występuje.
 
VI. W przypadku, o którym mowa w art. 135 ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska – stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania:
 
         Nie wyznacza się takich obszarów, ponieważ żadna z sytuacji, o których mowa w w/w przepisach ustawy w przedmiotowej sprawie nie występuje.
Uzasadnienie
 
Wnioskodawca wnioskiem z dnia 07 czerwca 2010 r. (09 czerwca 2010 r. – data wpływu do Urzędu Gminy) zwrócił się z prośbą o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie fundamentu pod typowy zbiornik na gaz techniczny argon o pojemności 3000 kg na działce nr 141/3 w obrębie geodezyjnym Damnica.
Wnioskowana inwestycja zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 35 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004 r., Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.) została zaliczona do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
W związku z powyższym Wójt Gminy Damnica na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008r. Nr 199, poz. 1227) wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupsku z prośbą o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania w/w przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupsku opinią z dnia z dnia 07 lipca 2010 r., sygnatura nr O.I.SZNS/11/31/10/2774 uznał za zbędne przeprowadzenie oceny oddziaływania dla w/w przedsięwzięcia na środowisko.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku postanowieniem znak: RDOŚ-22-WOO-6671/801-2/10/JP/im z dnia z dnia 04 października 2010 r. wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na budowie fundamentu pod typowy zbiornik na gaz techniczny argon o pojemności 3000 kg na działce nr 141/3 w obrębie geodezyjnym Damnica, nie istnieje obowiązek przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko.
Analizując wniosek i kartę informacyjną przedsięwzięcia wzięto pod uwagę czy planowane przedsięwzięcie spełnia łącznie wszystkie uwarunkowania zawarte w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008r. Nr 199, poz. 1227). Na podstawie zgromadzonych dokumentów ustalono iż:
·        Projektowane przedsięwzięcie polega na budowie fundamentu pod zbiornik z płynnym gazem technicznym- argonem o średnicy 2,0 m x 4,5 m na działce nr 141/3 w obrębie geodezyjnym Damnica. Fundament pod zbiornik będzie o wymiarach 4,5m x 3m i grubości płyty do 0,5 m, na podsypce piaskowej na terenie wygrodzonym za pomocą ogrodzenia o konstrukcji stalowej i wysokości 1,8 m ponad poziom terenu. Fundament ze zbiornikiem na argon zlokalizowany będzie w kącie przylegających do siebie budynków: hali produkcyjnej i budynku socjalno- biurowego. Istniejący fundament ulegnie rozbiórce, a budowa nowego nie będzie wymagała usunięcia drzew. Dojazd cystern odbywał się będzie po istniejących drogach publicznych i wewnętrznych.
·        Przedmiotowa inwestycja położona jest poza obszarami europejskiej sieci Natura 2000 oraz poza pozostałymi obszarami objętymi ochronna podstawie przepisów ustawy dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r., Nr 151, poz. 1220 ze zm.). Najbliżej położonym obszarem Natura 2000 jest obszar oddalony ok. 1,1 km na północ na wschód– „Dolina Łupawy” PLH220036
·        Ze względu, iż inwestycja planowana jest poza terenami wodno-błotnymi na działce zabudowanej, ograniczonej strefą buforową w postaci drogi kolejowej, wykluczyć można oddziaływanie pośrednie na znajdujące się w sąsiedztwie inwestycji siedlisko 9190-1 Acydofilny las brzozowo- dębowych. Z uwagi na płytkie posadowienie zbiornika wykluczyć można wpływ inwestycji na wody gruntowe a co za tym idzie na stan zachowania w/w siedliska;
·        Z uwagi na rodzaj zastosowanych technologii, charakter inwestycji, dotychczasowy sposób zagospodarowania terenu, lokalizację inwestycji w obrębie gospodarstwa jak również położenie w wiejskim terenie zabudowanym, nie ma podstaw, aby realizacja przedsięwzięcia mogła spowodować utratę lub fragmentację siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków roślin i zwierząt chronionych w granicach ww. obszarów Natura 2000;
·        Ze względu na rodzaj i skalę oddziaływania- zasięg oddziaływania planowanego przedsięwzięcia będzie miał charakter lokalny i nie będzie wykraczał poza teren inwestycji, a uciążliwości występujące na etapie budowy należą do kategorii krótkotrwałych, ograniczonych do czasu trwania prac budowlanych;
W związku z rodzajem i lokalizacją przedsięwzięcia, oddaloną o bezpieczną odległość od granic Państwa, wykluczona jest możliwość oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na obszary położone poza granicami Polski zarówno na etapie realizacji jak i eksploatacji. Nie zachodzą, więc przesłanki do przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko w sprawie oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji niniejszej decyzji.
Pouczenie
1.    Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w Art. 72 ust. 1 pkt 1-13. ustawy z dnia 3 października 2008 r. ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku, jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 r. nr 199 poz. 1227) Złożenie wniosku powinno nastąpić w terminie 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.
2.    Termin, o którym mowa powyżej, może ulec wydłużeniu o dwa lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
3.    Do zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stosuje się odpowiednio przepisy o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
4.    Pobrano opłatę skarbową w wysokości 205 zł na podstawie art. 4 Dział I poz. 45 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635)
5.    Od niniejszej decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku za moim pośrednictwem w terminie 14-stu dni od daty jej doręczenia.
 
 
 
 
 
Otrzymują:
1. KOSPEL S.A. ul. Olchowa 1, 75-136 Koszalin,
2. Strony postępowania według załącznika w aktach sprawy
3. a/a
 
Do wiadomości:
  1. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku,
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupsku.
 
Wytworzył:
Robert Huras
Udostępnił:
Jarosiewicz Bartosz
(2010-11-17 09:17:49)
Ostatnio zmodyfikował:
Jarosiewicz Bartosz
(2010-11-17 09:18:29)