PROTOKÓŁ NR VI/11 w dniu 24 lutego 2011r.
PROTOKÓŁ NR VI/11
Sesji Rady Gminy Damnica
w dniu 24 lutego 2011r.
Na stan 15 radnych obecnych było 14 radnych.
Nieobecny radny: T.Myszke
Przewodniczył – Włodzimierz Kisiel
Protokółowała – Barbara Imińska
Sesję Rady Gminy otworzył o godz. 12:00 Przewodniczący W.Kisiel, który po przywitaniu radnych i gości przedstawił następujący porządek obrad:
1. Sprawy regulaminowe:
Ø otwarcie Sesji i stwierdzenie quorum,
Ø przyjęcie porządku obrad,
Ø przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji.
2. Analiza stanu bezpieczeństwa publicznego oraz ochrony przeciwpożarowej na terenie Gminy Damnica.
3. Informacja Wójta Gminy z pracy w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji wniosków i interpelacji zgłoszonych na poprzedniej Sesji.
4. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2011 rok.
5. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres powyżej lat trzech nieruchomości gminnej.
6. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie na okres powyżej lat trzech dzierżawy nieruchomości gminnych.
7. Projekt uchwały w sprawie przyznania pierwszeństwa w nabyciu i wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości.
8. Interpelacje i zapytania radnych.
9. Wolne wnioski i informacje.
10. Zakończenie Sesji.
Przewodniczący W.Kisiel zwrócił się z pytaniem do radnych, czy mają uwagi lub wnioski do proponowanego porządku obrad.
Radni nie wnieśli uwag do porządku obrad.
Przewodniczący zwrócił się z pytaniem do radnych, czy maja uwagi do protokołu z poprzedniej Sesji.
Radni nie wnieśli uwag do protokołu z poprzedniej Sesji.
Ad. 2
Przewodniczący W.Kisiel poinformował, iż tematem dzisiejszej Sesji jest analiza stanu bezpieczeństwa publicznego oraz ochrony przeciwpożarowej na terenie Gminy Damnica.
Wobec powyższego Przewodniczący W.Kisiel poprosił przedstawicieli policji oraz OSP o przedstawienie informacji.
Informację na temat bezpieczeństwa publicznego na terenie Gminy Damnica przedstawił przedstawiciel Posterunku Policji w Damnicy Radosław Pirka.
Informacja w załączeniu do niniejszego protokołu.
Radni nie wnieśli uwag do przedstawionej informacji.
Sołtys W.Francuz – przedstawiono nam wyniki pracy dzielnicowych. Są one zadawalające. Jednak mam wiele uwag na temat reagowania policji na zgłoszenia mieszkańców. Na zgłoszenie o godzinie 8:00 policja przyjechała dopiero o godzinie 10:00. Po takim czasie trudno ustalić sprawcę. Policja przyjeżdża wówczas do sołtysa, aby uzyskać jakieś informacje. Takie działanie policji jest bez sensu.
Na powyższe odpowiedzi udzielił sołtysowi R.Pirka
Informację na temat zabezpieczenia przeciwpożarowego na terenie gminy Damnica przedstawił przedstawiciel OSP Damnica Daniel Gawlica.
Informacja w załączeniu do niniejszego protokołu.
Radny Z.Kwaśniewski – powiat słupski w 2010 roku przystąpił do realizacji programu doposażenia Ochotniczych Straży pożarnych na terenie powiatu. W ramach tego programu była możliwość uzyskania m.in. dużego dofinansowania do samochodu bojowego. Wartość pojazdu 600 tys.zł. w tym wkład własny gminy (OSP) 100 tys.zł. Na Sesji Rady Gminy w dniu 25 sierpnia 2010r. skierowałem do byłej Pani Wójt pytanie „czy nasza OSP przystąpiła do tego programu?” Odpowiedź była następująca „ wniosek udziału w tym programie został złożony w zakresie interesującym naszą OSP”. Natomiast samochód bojowy nie wchodzi w rachubę ponieważ nie ma dodatkowego pomieszczenia garażowego w naszej OSP.
W związku z powyższym mam pytanie – jaki zakres doposażenia OSP zawiera nasz wniosek? Drugie pytanie – jak przedstawia się temat wykupu od Poczty Polskiej terenu pod rozbudowę OSP Damnica?
Wójt G.Jaworski – przedstawiciel OSP Pan Gawlica przedstawił oficjalny wniosek OSP zawierający potrzeby sprzętowe oraz potrzeby w zakresie rozbudowy i remontu remizy OSP. Sprawa wykupu działki pod rozbudowę remizy jest w toku.
Następnie Przewodniczący W.Kisiel udzielił głosu Radnemu Powiatu Słupskiego Panu Andrzejowi Kordylas.
Radny Powiatu A.Kordylas – chciałbym podzielić się z Państwem informacjami z ostatniej Sesji Rady Powiatu, która odbyła się w miesiącu lutym. Na sesji poruszone zostały sprawy dotyczące także naszej gminy. Wspólnie z radną Panią Barbarą Zawadzką zgłosiliśmy zapytanie do Starosty dotyczące drogi powiatowej w miejscowości Bięcino. Mieszkańcy wsi oraz Pani sołtys zgłaszali do mnie problem tej drogi. Jeżeli wziąć pod uwagę znaczenie tej drogi, fakt przejazdu dużych samochodów, które nie mieszczą się pod mostem w Damnicy oraz zasady bezpieczeństwa to droga ta powinna być już dawno zrobiona. Droga ta nie jest ujęta w planach napraw bieżących powiatu. Rozmawiałem w tym temacie także z Panem Wójtem, aby wspólnie znaleźć jakieś rozwiązanie. Gdyby Państwo przeznaczyli z budżetu jakieś środki na tę drogę to może udałoby mi się przekonać powiat, aby tę drogę robić. W ramach bieżących napraw łatanie licznych dziur nie da pożądanego efektu.
Radny Z.Kwaśniewski – w imieniu Pana Zygmunta Owczarka mieszkańca miejscowości Damnica przekazuję pismo na ręce radnych powiatu skierowane do Starosty Słupskiego i Rady Powiatu dotyczące stanu drogi powiatowej na odcinku Mianowice – Damnica. Jednocześnie chcę poinformować, iż w ubiegłym roku przeprowadziłem badanie natężenia ruchu na tym odcinku drogi. Punktem badania była miejscowość Zagórzyca. W godzinach od 7:00 do 16:00 przejechało na tej trasie 1400 pojazdów, w tym 65 dużych typu TIR. Z tego wynika, że jest to odcinek drogi bardzo obciążony.
Radna U.Osińska – w ubiegłym roku przed wyborami na zebraniu w Zagórzycy poprzednia Pani Wójt oraz Starosta Słupski także poruszyli temat stanu tej drogi. Na pytania odpowiedź była jedna – droga będzie robiona.
Ad. 3
Wójt G.Jaworski przedstawił informację z pracy w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji interpelacji i wniosków zgłoszonych na poprzedniej Sesji.
Informacja w załączeniu do niniejszego protokołu.
Radna B.Krawczewska – dokonano podziału dotacji dla stowarzyszeń. Klub Sportowy „Polonez” Bobrowniki gra w wyższej klasie, ma więcej wyjazdów na mecze i są to dalsze wyjazdy. Klub Sportowy Damnica gra w niższej klasie a różnica w przyznanej dotacji jest niewielka.
Wójt G.Jaworski – Kluby przystąpiły do konkursu i złożyły oferty, w których określiły swoje potrzeby. Niestety środki są ograniczone i nie możemy zabezpieczyć wszystkich potrzeb.
Ad. 4
Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2011 rok odczytała wraz z uzasadnieniem Skarbnik D.Bałukonis.
Projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach Komisji Rady.
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr VI/25/11 w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2011 rok.
Ad. 5
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres powyżej lat trzech nieruchomości gminnej odczytała wraz z uzasadnieniem Inspektor ds. gospodarki nieruchomościami M.Boryła.
Projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach Komisji Rady.
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr VI/26/11 w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres powyżej lat trzech nieruchomości gminnej.
Ad. 6
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie dzierżawy na okres powyżej lat trzech nieruchomości gminnej odczytała wraz z uzasadnieniem Inspektor ds. gospodarki nieruchomościami M.Boryła.
Projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach Komisji Rady.
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr VI/27/11 w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie dzierżawy na okres powyżej lat trzech nieruchomości gminnej.
Ad. 7
Projekt uchwały w sprawie przyznania pierwszeństwa w nabyciu i wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości odczytała wraz z uzasadnieniem Inspektor ds. gospodarki nieruchomościami M.Boryła.
Projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach Komisji Rady.
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr VI/28/11 w sprawie przyznania pierwszeństwa w nabyciu i wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości.
Ad. 8 Interpelacje i zapytania radnych
Przewodniczący W.Kisiel poinformował radnych, iż z dniem 1 marca br. rozszerza zakres kompetencji poszczególnych Komisji poprzez wprowadzenie dyżurów także wiceprzewodniczących Komisji.
Przewodniczący W.Kisiel poinformował, iż Pani Maria Janusz otrzymała wyróżnienie z rąk Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego za działalność na rzecz rozwoju rolnictwa.
Radny Z.Kwaśniewski – w imieniu radnych J.Michalskiej, B.Krawczewskiej i P.Oberta zgłaszam wniosek o rozważenie możliwości powołania w gminie Środowiskowego Domu Samopomocy w budynku po przedszkolu w Damnicy. Ideą środowiskowego domu samopomocy jest wsparcie osób niepełnosprawnych intelektualnie i przewlekle chorych psychicznie, podtrzymywanie ich w dobrej kondycji psychofizycznej oraz rozwijanie umiejętności niezbędnych do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia. Zadania te są realizowane poprzez pracę terapeutów z podopiecznymi w różnego rodzaju pracowniach: kulinarnych, krawieckich, tkackich, ceramicznych, metaloplastycznych, muzycznych, komputerowych i innych. Niepełnosprawni przebywają w ŚDS minimum 6 godzin dziennie przez 5 dni tygodniowo. Minimalna ilość uczestników to 15 osób. Prowadzenie ŚDS jest zadaniem administracji rządowej realizowanym przez gminy i powiaty.
Wójt G.Jaworski – temat ten był szeroko dyskutowany na posiedzeniu Komisji Oświaty i Spraw Społeczno-Socjalnych. Zaproponowałem Komisji wyjazd do takiego ośrodka, aby zapoznać się jak funkcjonuje, jak prowadzone są zajęcia z podopiecznymi.
Ad. 9 Wolne wnioski i informacje
Wiceprzewodniczący R.Nieradko odczytał wnioski, które wpłynęły do Rady Gminy od mieszkańców gminy:
1) mieszkańców sołectwa Świecichowo w sprawie budowy drogi betonowej na odcinku Świecichowo – Wiatrowo oraz osuszenia działki gminnej Nr 54,
2) Pana Krzysztofa Remiszewskiego zam. Stara Dąbrowa w sprawie remontu drogi Damnica – Stara Dąbrowa oraz drogi dojazdowej do posesji Pana Remiszewskiego w Starej Dąbrowie,
3) Pana Andrzeja Porębskiego zam. Bięcino w sprawie usunięcia odcinka sieci kanalizacji sanitarnej z terenu jego posesji,
4) Rady Rodziców przy Zespole Szkół w Damnie w sprawie organizacji dowozu dzieci do Zespołu Szkół w Damnie,
5) Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Damnicy w sprawie ujęcia w planach inwestycyjnych Gminy Damnica na lata 2012-2015 następujących inwestycji: zakup dodatkowego pojazdu gaśniczego oraz rozbudowa istniejącej remizy strażackiej,
6) Mieszkańców miejscowości Domaradz w sprawie zmiany lokalizacji planowanej przepompowni ścieków.
Przewodniczący W.Kisiel poinformował, iż powyższe wnioski przekazane zostały do rozpatrzenia według właściwości Wójtowi Gminy.
Sołtys Z.Zagórowski – 1) poprawić stan nawierzchni na ulicy Dolnej w Damnicy, zasypać dziury i wyrównać,
2) w Damnicy jest duży problem wałęsających się psów. Psy na posesjach puszczane są swobodnie a następnie uciekają z posesji i biegają po całej miejscowości. Stanowią zagrożenie dla mieszkańców i trzeba ten problem rozwiązać,
3) mieszkańcy budynku dworca kolejowego skarżą się na grupę dzieci i młodzieży, która często przebywa na poczekalni dworca. Spożywają alkohol, hałasują. Wystąpić do policji o kontrole w tym miejscu.
A.Pałucki – w Zagórzycy został przeniesiony w inne miejsce przystanek autobusowy dla wysiadających od strony Słupska. Nie jest do dobra lokalizacja. Nie ma tam pobocza a ponadto rosną drzewa. W pierwszej kolejności należałoby wyciąć drzewa i zrobić zatoczkę a następnie przenieść tam przystanek.
M.Boryła – Urząd Gminy wystąpił do Starostwa Powiatowego w wskazanie lokalizacji przystanków autobusowych, ponieważ autobusy NORD Ekspres nie chciały się zatrzymywać w miejscach nieoznaczonych. Lokalizację przystanków wskazała Komisja powołana przez Starostę w składzie: przedstawiciel Starostwa – Wydziału Komunikacji, przedstawiciel Zarządu Dróg Powiatowych w Słupsku, przedstawiciel Wydziały Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Komisja dokonała oceny lokalizacji przystanków autobusowych w miejscowości Zagórzyca, Damno szkoła, Bobrowniki k.oczyszczalni oraz w Świtałach. Ocena przeprowadzona została bez udziału pracownika Urzędu Gminy. W Zagórzycy po prawej stronie jadąc ze Słupska nigdy nie było ustawionego znaku D-15 – przystanek autobusowy. W związku z tym należało go uzupełnić. W związku z licznymi uwagami mieszkańców, co do nowej lokalizacji przystanku w Zagórzycy, na wniosek Pani sołtys ponownie wystąpiono do Starostwa o zmianę lokalizacji przystanku.
Radna U.Osińska – wniosek o zmianę lokalizacji przystanku został złożony i trzeba uzbroić się w cierpliwość.
A.Pałucki – czy jest możliwość ustawienia przy szkole w Zagórzycy ławeczek dla dzieci m.in. czekających na autobus?
Dyr.ZS w Zagórzycy R.Nowak – jest taka potrzeba, jednak muszą to być ławeczki stabilne, trwale zamocowane. Temat ten będzie w miarę możliwości realizowany.
A.Pałucki – zbliżają się wybory sołtysów. Mam prośbę, aby obwieszczenia o terminie zebrania wyborczego wywieszone zostały z pewnym wyprzedzeniem i w miejscach publicznych, dostępnych dla wszystkich.
Wójt G.Jaworski – zgodnie ze Statutem sołectwa obwieszczenia o zebraniu, na którym wybrany zostanie sołtys i rada sołecka wywiesza się 14 dni przed terminem zebrania.
Kier.GOPS B.Orlicka – gmina posiadała opracowaną Strategię Integracji i Polityki Społecznej na lata 2004 – 2010. Przygotowany został projekt nowej Strategii. Projekt zamieszczony zostanie na stronie internetowej gminy i każdy będzie mógł się z nim zapoznać. Do projektu Strategii można zgłaszać wnioski i propozycje. Wnioski można zgłaszać bezpośrednio do mnie lub do pracowników GOPS.
Sołtys W.Francuz – 1) pobocze drogi powiatowej na odcinku od Bobrownik do Dąbrówki jest zniszczone, są duże dziury. Konieczny jest remont tego pobocza.
Wójt G.Jaworski – remont tej drogi został ujęty w założeniach remontowych dróg na lata 2011 – 2014.
Sołtys W.Francuz – mieszkańcy Dąbrówki pytają kiedy we wsi zostanie wykonana kanalizacja, czy są już jakieś plany?
Przedstawiony wcześniej problem powrotu ze szkoły dzieci z Jeziorki jest naprawdę dużym problemem. Jest możliwość skrócenia czasu powrotu tych dzieci do domu o około 1,5 godziny. Trzeba tylko dobrej organizacji dowozu.
Kolejną sprawę kieruję do Pana Dyrektora ZGK. Chcę poruszyć temat budowy dróg betonowych. Uważam, ze drogi te są źle robione. Droga w Wisznie po miesiącu od oddania już była popękana. W ogóle wszystkie drogi betonowe są popękane, kruszą się. Szkoda pieniędzy na takie remonty.
Dyr. ZGK A.Tkacz – udzielił odpowiedzi i wyjaśnił temat budowy dróg betonowych. Ponadto dyrektor wyjaśnił także temat odśnieżania dróg.
Wójt G.Jaworski – jedną z pierwszych dróg betonowych jest ulica Akacjowa w Damnicy. Wykonana została w 1991r. czyli już 20 lat temu i przetrwała do dziś. W naszej sytuacji, gdzie potrzeb w zakresie drogownictwa jest bardzo dużo nawierzchnia betonowa jest najlepszym rozwiązaniem. W ramach posiadanych środków chcemy zrobić jak najwięcej. Natomiast jeżeli chodzi o kanalizację to obecnie realizujemy budowę dla miejscowości Stara Dąbrowa – Domaradz. Sukcesywnie będziemy realizować w pozostałych miejscowościach.
Radny Z.Kwaśniewski – chciałbym się odnieść do tematu budowy kanalizacji. Trzeba otwarcie powiedzieć, że z budżetu gminy nie zrealizujemy w całości takiego zadania. Opracowywane są projekty i w chwili uruchomienia Programu przez Urząd Marszałkowski będziemy ubiegać się o dofinansowanie.
Ad. 10
W związku z wyczerpaniem porządku obrad o godz. 14:45 Przewodniczący W.Kisiel zamknął obrady VI Sesji Rady Gminy Damnica.
Na tym protokół zakończono.
Protokółowała Przewodniczący
Barbara Imińska Włodzimierz Kisiel
Wytworzył:
Barbara Imińska
Udostępnił:
Jarosiewicz Bartosz
(2011-03-15 13:59:52)
Ostatnio
zmodyfikował:
Jarosiewicz Bartosz
(2011-03-31 10:32:09)