Uchwała Nr   .…./2016


Rady GminY Damnica

z dnia ……………… 2016 r.

w sprawie określenia kryteriów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym  do publicznego przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do szkół podstawowych i gimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Damnica.

        Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15  i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 446 ) oraz art. 20c ust. 4 i ust. 6  oraz art. 20e ust. 3 i ust. 4, w zw. z art. 20zf pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 2156 z późn. zm.[1]))

uchwala się, co następuje:

§ 1.  Ustala się kryteria rekrutacyjne, wartość punktową poszczególnych kryteriów w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Damnica:

Lp.

Kryteria rekrutacyjne

Liczba punktów

Dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów

1.

Dzieci 6- letnie, objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego

 

10

Wniosek o przyjęcie dziecka
do     przedszkola (do pobrania
w danej szkole)

2.

Dzieci 4-5 letnie, mające prawo
do korzystania z wychowania przedszkolnego

10

Wniosek o przyjęcie dziecka
do     przedszkola

3.

Kandydat, którego rodzice (prawni opiekunowie) pracują w pełnym wymiarze czasu pracy. Rodzic / opiekun prawny samotnie wychowujący dziecko, zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy.

 

5

Dokumenty poświadczające zatrudnienie (każdego z rodziców/ opiekunów prawnych)

4.

Zadeklarowana zwiększona liczba godzin korzystania z wychowania przedszkolnego ponad 5-cio godzinny, bezpłatny czas wychowania przedszkolnego.

2

(za każdą następną godzinę)

Oświadczenie rodziców/ opiekunów prawnych

5.

Do przedszkola uczęszcza rodzeństwo kandydata.

2

Na podstawie dokumentacji szkoły

§ 2. Ustala się kryteria rekrutacyjne, wartość punktową poszczególnych kryteriów w postępowaniu rekrutacyjnym do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez gminę Damnica, dla kandydatów spoza obwodów tych szkół:

Lp.

Kryteria rekrutacyjne

Liczba

punktów

1.

Kandydat, którego rodzeństwo uczęszcza do przedszkola, szkoły podstawowej,  gimnazjum znajdującego się w obwodzie Gminy Damnica.

2

2.

Kandydat, który uczęszcza w bieżącym roku szkolnym do przedszkola przy szkole
lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej do którego składany jest wniosek.

2

3.

Wielodzietność rodziny kandydata (oznacza to rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci).

2

4.

Miejsce pracy co najmniej jednego z rodziców/opiekunów prawnych  znajduje się
w obwodzie szkoły podstawowej do której składany jest wniosek.

2

5.

Dziecko zamieszkuje na terenie Gminy Damnica.

2

 

 

§ 3. Ustala się kryteria rekrutacyjne, wartość punktową poszczególnych kryteriów w postępowaniu rekrutacyjnym do klas pierwszych publicznych gimnazjów prowadzonych przez Gminę Damnica, dla kandydatów spoza obwodów tych szkół:

Lp.

Kryteria rekrutacyjne

Liczba punktów

1.

Wpisanie na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej kandydata szczególne osiągnięcia aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego,
w szczególności w formie wolontariatu.

2

2.

Zachowanie wyższe niż  naganne na ostatnim świadectwie szkolnym.

2

3.

Wielodzietność rodziny kandydata (oznacza to rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci).

2

4.

Kandydat, który uczęszcza w bieżącym roku szkolnym do szkoły podstawowej
w obwodzie szkoły gimnazjalnej do której składany jest wniosek.

2

5.

Rodzeństwo kandydata uczy się w gimnazjum, do którego składany jest wniosek kandydata, lub rodzeństwo kandydata uczęszcza do szkoły podstawowej znajdującej się w obwodzie szkoły gimnazjalnej.

2

           

§ 4. Tracą moc uchwały Rady Gminy Damnica: 

1)      Nr VII/27/15 z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie ustalenia kryteriów w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkola publicznego, dla którego organem prowadzącym jest Gmina Damnica;

2)      Nr XIX z dnia 17 marca 2016 r. w sprawie określenia kryteriów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznego przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do szkół podstawowych i gimnazjalnych prowadzonych przez Gminę Damnica i określenie dokumentów niezbędnych do potwierdzenia spełnienia kryteriów oraz przyznania liczby punktów każdemu kryterium.

 

§ 5. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Damnica.

 

§ 6. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

 

 

 

 

 

 

UZASADNIENIE

do Uchwały Nr ……/………./2016

Rady Gminy Damnica z dnia ……2016 r.

 

w sprawie określenia kryteriów obowiązujących w  postępowania rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do szkół podstawowych
i gimnazjalnych prowadzonych przez Gminę Damnica.

 

 Zgodnie z art. 20 c ust. 4 i 6 ustawy o systemie oświaty organ prowadzący określa, obowiązujące na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, kryteria wraz z liczbą punktów za kryteria. Pierwszy etap postępowania rekrutacyjnego odbywa się zgodnie z następującymi kryteriami ustawowymi: wielodzietność rodziny  kandydata,  niepełnosprawność  kandydata,  niepełnosprawność   jednego  z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne  wychowywanie kandydata  w  rodzinie, objęcie  kandydata  pieczą  zastępczą, określonymi w art. 20c ust. 2 niniejszej ustawy. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeśli po zakończeniu tego etapu przedszkole/oddział przedszkolny w szkole podstawowej nadal dysponuje wolnymi miejscami, rada gminy upoważniona jest jako organ prowadzący do określenia kryteriów na drugi etap  rekrutacji. Rada gminy określa wartość punktową tych kryteriów.


Wskazane w uchwale kryteria powstały w wyniku konsultacji i uzgodnień z dyrektorami przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Powyższe kryteria uwzględniają zapewnienie realizacji potrzeb dziecka w wieku przedszkolnym i jego rodziny, w której rodzice lub rodzic samotnie wychowujący muszą pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi. Z uwagi na potrzebę zabezpieczenia sprawnego funkcjonowania rodziny oraz zapewnienie prawidłowej organizacji logistycznej przyjmowanie rodzeństwa do tej samej placówki jest uzasadnione.

Zgodnie z art. 20 e ust.1, 2, i 4 ustawy o systemie oświaty organ prowadzący określa obowiązujące zasady postępowania rekrutacyjnego do publicznego gimnazjum. Kandydaci publicznego gimnazjum mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dane publiczne gimnazjum nadal dysponuje wolnymi miejscami.


W postępowaniu rekrutacyjnym są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych. Aktywność społeczna, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu stanowi realizację zainteresowań dziecka i kształtowanie postaw społecznych opartych na bezinteresowności i gotowości niesienia pomocy. Zapewnienie jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka, zwłaszcza tych wspierających rozwijanie zainteresowań dzieci, wpisuje się w katalog potrzeb dziecka i jego rodziny. Kryterium ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem wynika z potrzeb rodziców i dziecka uzdolnionego, które chce się rozwijać i pogłębiać wiedzę w wybranym gimnazjum. Kryteria zostały ustalone w taki sposób, aby umożliwić pierwszeństwo w przyjęciu dzieciom, które posiadają rodzeństwo w szkole podstawowej/gimnazjalnej danej placówki oraz będą kontynuowały naukę w tej samej placówce. Organ prowadzący przyznaje kryteriom,  określoną liczbę punktów. Powyższe kryteria uwzględniają zapewnienie jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych.

            Mając powyższe na uwadze, podjęcie przedmiotowej uchwały jest zasadne.



[1]                      ) Zmiany tekstu jednolitego zostały ogłoszone w Dz. U. z: 2015 r.: poz. 2156,1045 i  1418;2016 r.: poz. 64, 98 i 35.

 

Wytworzył:
Barbara Imińska
Udostępnił:
Sipajło Tomasz
(2016-04-26 12:25:07)
Ostatnio zmodyfikował:
Sipajło Tomasz
(2016-04-26 12:28:10)