Uchwała Nr .…./2017
Rady GminY Damnica
z dnia ……………… 2017 r.
w sprawie określenia kryteriów obowiązujących w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do klas pierwszych szkół podstawowych dla których organem prowadzącym jest Gmina Damnica.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 446 z późn. zm. [1]) oraz art. 133 ust. 2 i 3 w związku z art. 29 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ( Dz. U. z 2017 r., poz. 59) oraz art. 1 ust.1 w związku z art. 307 ust.2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające – Prawo Oświatowe.
uchwala się, co następuje:
§ 1. Określa się kryteria rekrutacyjne w postępowaniu rekrutacyjnym do klas pierwszych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Damnica, a także dokumenty niezbędne do potwierdzenia spełnienia tych kryteriów oraz liczbę punktów przypisanych tym kryteriom w postepowaniu rekrutacyjnym.
§ 2. W postępowaniu rekrutacyjnym do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych bierze się pod uwagę łącznie następujące kryteria, którym przyznaje się odpowiednią liczbę punktów:
1) kandydat, którego rodzeństwo uczęszcza do przedszkola, szkoły podstawowej znajdującego się w obwodzie Gminy Damnica – 2 pkt;
2) kandydat, który uczęszcza w bieżącym roku szkolnym do przedszkola przy szkole lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, do którego składany jest wniosek – 2 pkt;
3) wielodzietność rodziny kandydata ( rodzina wychowująca troje i więcej dzieci) - 2 pkt.;
4) miejsce pracy co najmniej jednego z rodziców/opiekunów prawnych znajduje się w obwodzie szkoły podstawowej, do której składany jest wniosek – 2 pkt;
5) dziecko zamieszkuje na terenie Gminy Damnica – 2 pkt.
§ 3. 1. Spełnienie kryteriów zawartych w § 2 pkt. 1 i 2, potwierdza dyrektor szkoły na podstawie dokumentacji będącej w posiadaniu danej jednostki.
2. Za potwierdzenie spełnienia przez kandydata kryteriów o których mowa w § 2 pkt. 3, 4, 5 uważa się oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego kandydata.
§ 7. Traci moc uchwała Nr XXI/158/2016 Rady Gminy Damnica z dnia 23 czerwca 2016 r. w sprawie określenia kryteriów obowiązujących w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Damnica.
§ 8. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Damnica.
§ 9. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.
UZASADNIENIE
do Uchwały Nr ……/………./2017
Rady Gminy Damnica z dnia ……2017 r.
w sprawie określenia kryteriów obowiązujących w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do klas pierwszych szkół podstawowych dla których organem
prowadzącym jest Gmina Damnica.
Zgodnie z art. 133 ustawy prawo oświatowe organ prowadzący określa obowiązujące zasady postępowania rekrutacyjnego do publicznej szkoły podstawowej. W postępowaniu rekrutacyjnym są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych. Aktywność społeczna, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu, stanowi realizację zainteresowań dziecka i kształtowanie postaw społecznych opartych na bezinteresowności i gotowości niesienia pomocy. Zapewnienie jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka, zwłaszcza tych wspierających rozwijanie zainteresowań dzieci, wpisuje się w katalog potrzeb dziecka i jego rodziny. Kryterium ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem wynika z potrzeb rodziców i dziecka uzdolnionego, które chce się rozwijać i pogłębiać wiedzę w wybranym gimnazjum. Kryteria zostały ustalone w taki sposób, aby umożliwić pierwszeństwo w przyjęciu dzieciom, które posiadają rodzeństwo w szkole podstawowej/gimnazjalnej danej placówki oraz będą kontynuowały naukę w tej samej placówce. Organ prowadzący przyznaje kryteriom określoną liczbę punktów. Powyższe kryteria uwzględniają zapewnienie jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych.
Mając powyższe na uwadze, podjęcie przedmiotowej uchwały jest zasadne.