UCHWAŁA NR XLIX/374/18
RADY GMINY DAMNICA
z dnia 30 października 2018r.
w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Damnica
oraz Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy
Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U z 2018r. poz. 994 z późn.zm.[1]) w związku z art. 229 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2017r., poz. 1257 z późn.zm.[2]) oraz § 107 pkt 1 uchwały Nr XXXVIII/277/09 Rady Gminy Damnica z dnia 24 czerwca 2009r. w sprawie Statutu Gminy Damnica (Dz.Urz.Woj.Pomorskiego z 2009r. Nr 116, poz. 2265), po uprzednim zbadaniu skargi przez Komisję Rewizyjną
uchwala się, co następuje:
§ 1. Po rozpatrzeniu skargi na działalność Wójta Gminy Damnica oraz Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy złożonej w dniu 20 września 2018r. przez Panią Renatę D. i zapoznaniu się ze stanowiskiem Komisji Rewizyjnej w sprawie zarzutów postawionych w skardze, Rada Gminy Damnica uznaje skargę za bezzasadną z przyczyn określonych w uzasadnieniu, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Gminy Damnica do powiadomienia skarżącej o sposobie załatwienia skargi, poprzez przesłanie skarżącej odpisu niniejszej uchwały wraz z załącznikiem.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący
Rady Gminy Damnica
Kazimierz Kozina
Załącznik
do uchwały Nr XLIX/374/18
Rady Gminy Damnica
z dnia 30 października 2018r.
UZASADNIENIE
do uchwały Rady Gminy Damnica
w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Damnica
oraz Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy
W dniu 20 września 2018r. do Rady Gminy Damnica wpłynęła skarga Pani Renaty D.. na działalność Wójta Gminy Damnica oraz Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy przekazana przez Wojewodę Pomorskiego.
Skarżąca zarzuca Wójtowi Gminy Damnica oraz Dyrektorowi Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy brak działań w kierunku rozwiązania problemu występowania odorów wydobywających się z sieci kanalizacji sanitarnej w okolicach drogi gminnej nr 154 w miejscowości Sąborze.
Przewodniczący Rady Gminy Damnica skierował skargę do Komisji Rewizyjnej w celu rozpatrzenia i wydania opinii.
Komisja Rewizyjna na posiedzeniu w dniu 1 października 2018r. zapoznała się z:
- treścią złożonej skargi,
- wyjaśnieniami Wójta Gminy Damnica w przedmiocie skargi z dnia 27 września 2018r.
- wyjaśnieniami Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy w przedmiocie skargi z dnia 1 października 2018r.
- dokumentami źródłowymi w przedmiocie skargi,
- dokumentami będącymi w posiadaniu Rady Gminy Damnica.
Komisja Rewizyjna ustaliła, co następuje:
Sprawa przedstawiona w skardze była już przedmiotem skargi złożonej przez skarżącą w dniu 10 października 2016r. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego Komisja Rewizyjna wnioskowała do Rady Gminy Damnica o uznanie skargi za bezzasadną. Rada Gminy Damnica uchwałą Nr XXVI/186/16 z dnia 17 listopada 2016r. uznała skargę za bezzasadną, o czym powiadomiono skarżącą pismem Nr RGiOC.1510.1.2016 z dnia 21 listopada 2016r.
W skardze z dnia 7 września 2018r. skarżąca ponowiła zarzuty wobec Wójta Gminy Damnica i Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy dotyczące odorów w okolicach drogi gminnej nr 154 w miejscowości Sąborze. Ponadto skarżąca zarzuca zaniedbania polegające na nie stosowaniu środków chemicznych neutralizujących odory i zapobiegających zagniwaniu ścieków.
Komisja Rewizyjna prowadząc postępowanie wyjaśniające ustaliła, iż skarżąca problem odorów zgłaszała wszelkim organom administracji państwowej. Za każdym razem odpowiednie służby reagowały w tej sprawie. Kontrolę w terenie przeprowadzili pracownicy Urzędu Gminy w Damnicy, Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy, a także wielokrotnie Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Gdańsku Delegatura w Słupsku. Również Komisja Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Inwestycji Rady Gminy Damnica wyjazdem w teren w dniu 23 kwietnia 2018r. nie potwierdziła sytuacji zgłaszanej przez skarżącą, nie stwierdzono uciążliwości zapachowych.
Zakład Gospodarki Komunalnej w Damnicy, który zarządza siecią kanalizacyjną na terenie sołectwa Sąborze na bieżąco dozoruje pracę 7 przepompowni ścieków oraz drożność kanalizacji sanitarnej. Zamontowane zostały zestawy dozujące środek Ferrox do zwalczania siarkowodoru oraz środek Tesan do zwalczania tłuszczy przeciw zagniwaniu ścieków.
Skarżąca zarzuca także nieprawidłowości związane z przebiegiem sieci kanalizacyjnej tzn. nieprawidłowo zaczyna się od miejscowości Wielogłowy przez Paprzyce i na końcu do miejscowości Sąborze, co jest przyczyną odorów w okolicy drogi nr 154.
Z dokumentacji technicznej przebiegu sieci kanalizacji sanitarnej wynika, iż ścieki z miejscowości Wielogłowy i Paprzyce transportowane są kolektorem tłocznym bezpośrednio do Zagórzyc, a następnie do oczyszczalni ścieków w Damnicy. Wobec czego ścieki z tych miejscowości nie są transportowane przez miejscowość Sąborze i nie mają wpływu na problem zgłaszany przez skarżącą.
Jednocześnie Komisja Rewizyjna ustaliła, iż na problem odorów uskarża się jedynie skarżąca i jej sąsiad. Poza tymi dwiema rodzinami nikt do tej pory takiego problemu nie zgłaszał ani do Rady Gminy Damnica ani do Wójta Gminy Damnica.
Jeżeli nieprzyjemny zapach pojawia się w mieszkaniu, jak wnosi skarżąca, problem może wynikać z wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej budynku oraz przewodów kanalizacyjnych na terenie nieruchomości skarżącej.
Przedstawione dokumenty oraz złożone wyjaśnienia nie potwierdzają zarzutów przedstawionych w skardze.
Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia Komisja Rewizyjna przyjęła jednogłośnie stanowisko, uznając skargę za bezzasadną i wnioskując o uznanie skargi za bezzasadną w całości, przez Radę Gminy Damnica.
Rada Gminy Damnica, po zapoznaniu się ze stanowiskiem Komisji Rewizyjnej podziela ocenę stanu faktycznego i prawnego w nim wyrażonym i postanawia uznać skargę na działalność Wójta Gminy Damnica oraz Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy za bezzasadną.
Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z art. 239 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego w przypadku, gdy skarga, w wyniku jej rozpatrzenia, została uznana za bezzasadną i jej bezzasadność wykazano w odpowiedzi na skargę a skarżący ponowił skargę bez wskazania nowych okoliczności – organ właściwy do jej rozpatrzenia może podtrzymać swoje poprzednie stanowisko z odpowiednią adnotacją w aktach sprawy – bez zawiadomienia skarżącego.
[1] Zmiany tekstu jednolitego zostały ogłoszone w: Dz. U. z 2018 r. poz. 1000 poz. 1349, poz. 1432.
[2]Zmiany tekstu jednolitego zostały ogłoszone w: Dz.U. z 2018r. poz. 149 i 650