Zarządzenie Nr 4/2005 w sprawie powołania komisji egzaminacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego oraz zasad pracy komisji

Zarządzenie Nr 4/2005

Wójta Gminy Damnica

z dnia 7 stycznia 2005 r.

 

 

w sprawie powołania komisji egzaminacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego oraz zasad pracy komisji.

Na podstawie art. 30 ust. l ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity:

 

Dz.U. z 2001 r. Nr 142, póz. 1591, zmiany: z 2002 r. Nr 23, póz, 220; Nr 62, póz. 558; Nr 113, póz. 984; Nr 153, póz. 1271; Nr 214, póz. 1806; z 2003 r. Nr 80, póz. 717; Nr 162, póz, 1568; z 2004 r, Nr 102, póz. 1055; Nr 116, póz. 1203) oraz art. 9g ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz.U. z 2003 r. Nr 118, póz. 1112; zmiany: Nr 90, póz. 844; Nr 137, póz. 1304; Nr 203, póz. 1966; Nr 213, póz. 2081; z 2004 r. Nr 96, poz.959; Nr 179, póz. 1845)

zarządzam, co następuje:

 

§ 1.

 

Powołuje się komisję egzaminacyjną w celu przeprowadzenia postępowania egzaminacyjnego wobec Pani Izabeli Brzykcy - nauczyciela ubiegającego się o awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego w składzie:

 

1) Pan Zdzisław Kwaśniewski      - Przewodniczący

2) Pan Andrzej Kordylas          - Dyrektor Zespołu Szkół

3) Pani Jolanta Jedlińska        - ekspert w zakresie filologii polskiej

4) Pani Barbara Grędecka         - ekspert w zakresie filologii polskiej

5) Pani Renata Kulik             - przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny

 

Przyjmuje się zasady pracy komisji egzaminacyjnej, jak w załączniku do niniejszego zarządzenia.

 

§3.

 

Wykonanie zarządzenia powierza się Sekretarzowi Gminy.

 

§4.

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

 Wójt Gminy Damnica

Grzegorz Jaworski

 

 

 

 

 

 


 

Załącznik Nr l

do Zarządzenia Nr 4/2005

Wójta Gminy Damnica

z dnia 7 stycznia 2005 r.

 

 

 

ZASADY PRACY KOMISJI EGZAMINACYJNEJ

DLA UZYSKANIA A W ANSY ZA WODOWEGO NA STOPIEŃ

NAUCZYCIELA MIANOWANEGO

 

 

Podstawa prawna:

 

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2003 r. Nr 118, póz. 1112 z późn. zm.); rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2000 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2000 r. Nr 70, póz. 825 oraz z 2002 r. Nr 82, póz. 744)

 

I.                   Tryb powoływania komisji

 

1. Komisję egzaminacyjną dla nauczycieli kontraktowych ubiegających się o awans zawodowy powołuje organ prowadzący szkołę. W skład komisji wchodzą (art. 9g ust. 2 ustawy-KN):

- przedstawiciel organu prowadzącego szkołę jako jej przewodniczący,

- przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny,

- dyrektor szkoły,

- dwaj eksperci z listy ekspertów ustalonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

 

2. Na wniosek nauczyciela w skład komisji wchodzi przedstawiciel wskazanego we wniosku związku zawodowego (art, 9g ust, 5 ustawy - KN).

 

3. W pracach komisji egzaminacyjnej, o ile nie wchodzi w ich skład, może brać udział w charakterze obserwatora (bez prawa głosu) przedstawiciel organu prowadzącego szkołę i organu sprawującego nadzór pedagogiczny (art. 9g ust. 4 ustawy - KN).

 

4. Organ powołujący komisję egzaminacyjną ustalając skład komisji zapewnia w niej udział ekspertów, w miarę możliwości o specjalności zawodowej odpowiadającej typowi i rodzajowi szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony oraz specjalności zawodowej nauczyciela ubiegającego się o stopień awansu zawodowego (§ 10 rozporządzenia).

 

5. Wnioski  nauczycieli  kontraktowych  ubiegających  się  o stopień  nauczyciela mianowanego rozpatrywane są w kolejności ich wpływu (§ 8 ust. l rozporządzenia).

 

6. W przypadku złożenia wniosku, wraz z dokumentacją, przez nauczyciela kończącego staż w danym roku szkolnym do dnia 3 O czerwca tego roku, postępowanie egzaminacyjne powinno być podjęte oraz zakończone w tym samym roku szkolnym, jeżeli  wniosek  i dokumentacja  spełniają wymagania  formalne  (§ 8  ust. 2 rozporządzenia),

 

7. W przypadku złożenia wniosku, wraz z dokumentacją, przez nauczyciela kończącego staż w danym roku szkolnym po dniu 30 czerwca tego roku, postępowanie egzaminacyjne powinno być podjęte i zakończone nie później niż w styczniu lub w lutym następnego roku (§ 8 ust. 3 rozporządzenia).

 

8. Organ, który powołał komisję egzaminacyjną, zapewnia jej obsługę administracyjno-biurową oraz pokrywa wydatki związane z jej działalnością (§ 12 ust. 3 rozporządzenia)

 

II.    Zasady pracy komisji

 

1. Komisja przeprowadza postępowanie wobec wniosków spełniających wymogi formalne zgodnie z Kartą Nauczyciela:

-            złożonych przed 30 czerwca - do końca roku szkolnego,

-            złożonych po 30 czerwca - w styczniu i lutym następnego roku kalendarzowego.

 

2. Komisja egzaminacyjna podejmuje rozstrzygnięcia w obecności, co najmniej 2/3 składu swoich członków (§ 11 ust. l rozporządzenia).

 

3. Postępowanie egzaminacyjne rozpoczyna się od analizy formalnej dokumentacji, załączonej do wniosku.

 

4. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej (przedstawiciel organu prowadzącego szkołę) powiadamia nauczyciela kontraktowego, który złożył wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego, o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu, co najmniej na 14 dni przed datą posiedzenia komisji (§ 8 ust. 7 rozporządzenia).

 

5. Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin, w czasie którego nauczyciel kontraktowy ubiegający się o stopień awansu zawodowego:

-            dokonuje prezentacji własnego dorobku zawodowego,

-            odpowiada na pytania członków komisji dotyczące wymagań określonych w § 4 ust. 2 rozporządzenia (§ 9 ust. 2 pkt. 2).

 

6. Każdy z członków komisji (w tym również przedstawiciel związku zawodowego) ocenia spełnianie przez nauczyciela wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia awansu zawodowego, według punktowej skali od O do 10 (§ 11 ust. 2 rozporządzenia).

 

7. Nauczyciel zdaje egzamin przed komisją egzaminacyjną w przypadku uzyskania, co najmniej 2/3 możliwych do uzyskania punktów (§ 11 ust. 3 rozporządzenia).

 

8. Komisja egzaminacyjna wydaje nauczycielowi zaświadczenie o zdaniu egzaminu, rejestr wydanych zaświadczeń prowadzi organ prowadzący szkołę (art. 9 g ust, 9 ustawy - KN).

 

9. W  sprawach  proceduralnych  dotyczących  prac  komisji,   nieuregulowanych w rozporządzeniu, decyduje komisja w drodze głosowania zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków (§ 12 ust. 4 rozporządzenia); w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.

 

10. Z przebiegu pracy komisji egzaminacyjnej sporządzany jest protokół zawierający w szczególności uzyskaną przez nauczyciela punktację wraz z jej uzasadnieniem (§ 12 ust. l   rozporządzenia);   w protokole   należy   również   odnotować   wszystkie rozstrzygnięcia komisji oraz decyzje podjęte w sprawach proceduralnych.

 

11. Po zakończeniu prac komisji przewodniczący niezwłocznie przekazuje do organu prowadzącego  szkołę  protokół  i dokumentację  komisji  oraz wniosek  wrą/. z dokumentacją złożoną przez nauczyciela, Z chwilą przejęcia przez organ prowadzący szkołę ww, dokumentacji komisja egzaminacyjna zostaje rozwiązana.

 

12. Stopień nauczyciela mianowanego nadaje organ prowadzący szkołę (art. 9 b ust. 4 pkt. 2 KN).

 

13. W uzasadnieniu aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego należy powołać dokumenty:

-            potwierdzające kwalifikacje zawodowe,

-            potwierdzające   odbycie   stażu   w określonym   wymiarze   i uzyskanie pozytywnej oceny dorobku zawodowego,

-            zaświadczenie o zdaniu egzaminu przed komisją egzaminacyjną.

 

14. Przed wydaniem decyzji odmawiającej nadania stopnia nauczyciela mianowanego, należy umożliwić nauczycielowi wgląd do akt sprawy i wypowiedzenie się, co do zebranych materiałów, zgodnie z art. 10 § l K.p.a.

 

15. W uzasadnieniu decyzji odmawiającej należy podać, które z wymogów warunkujących nadanie stopnia nauczyciel spełnił, a których nie spełnił.

 

III. Nadzór nad pracami komisji

 

1. Protokoły i dokumentacja komisji egzaminacyjnej przechowywane są przez organ prowadzący szkołę. Protokoły udostępniane są organom nadzorującym czynności podejmowane w postępowaniu o nadanie nauczycielowi stopnia awansu zawodowego (§ 12 ust, 2 rozporządzenia),

 

2. Nadzór nad czynnościami podejmowanymi w postępowaniu o nadanie nauczycielowi kontraktowemu stopnia nauczyciela mianowanego sprawuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny (§ 9 h ust. l pkt l ustawy - KN).

Wytworzył:
Halina Buchholz
Udostępnił:
Jarosiewicz Bartosz
(2006-01-17 10:29:19)
Ostatnio zmodyfikował:
Jarosiewicz Bartosz
(2006-01-17 10:30:10)