PROTOKÓŁ NR XL/09 z dnia 29 września 2009r.
PROTOKÓŁ NR XL/09
Sesji Rady Gminy Damnica
w dniu 29 września 2009r.
Na stan 15 radnych obecnych było 13 radnych.
Nieobecni radni: K.Kołkowska, M.Haładej.
Przewodniczył – Zdzisław Kwaśniewski
Protokółowała – Barbara Imińska
Sesję Rady Gminy otworzył o godz. 10:00 Przewodniczący Rady Z.Kwaśniewski, który po przywitaniu radnych i gości stwierdził quorum radnych do podejmowania prawomocnych uchwał.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski odczytał wniosek Wójta Gminy o wprowadzenie do porządku obrad następujących projektów uchwał:
1) sprawie zaciągnięcia kredytu na sfinansowanie wydatków inwestycyjnych ujętych w budżecie Gminy Damnica na 2009 rok.
2) w sprawie zaciągnięcia pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego na prefinansowanie projektu pn. „Przebudowa, rozbudowa i zagospodarowanie stadionu sportowego w Damnicy – Gminny Kompleks Widowiskowo - Sportowy” realizowanego w ramach Działania 313, 322, 323 „Odnowa i rozwój wsi” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Rada Gminy jednogłośnie postanowiła wprowadzić do porządku obrad wnioskowane projekty uchwał.
Po wprowadzeniu zmian porządek obrad przedstawia się następująco:
1. Sprawy regulaminowe:
1 otwarcie Sesji i stwierdzenie quorum,
2 przyjęcie porządku obrad,
3 przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji.
2. Informacja Wójta Gminy z pracy w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji interpelacji i wniosków zgłoszonych na poprzedniej Sesji.
3. Sprawozdanie Wójta Gminy z wykonania budżetu za I półrocze 2009r.
4. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Słupskiemu na przebudowę drogi powiatowej Nr 1140G Stara Dąbrowa – Bobrowniki.
5. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2009r.
6. Projekt uchwały sprawie zaciągnięcia kredytu na sfinansowanie wydatków inwestycyjnych ujętych w budżecie Gminy Damnica na 2009 rok.
7. Projekt uchwaływ sprawie zaciągnięcia pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego na prefinansowanie projektu pn. „Przebudowa, rozbudowa i zagospodarowanie stadionu sportowego w Damnicy – Gminny Kompleks Widowiskowo - Sportowy” realizowanego w ramach Działania 313, 322, 323 „Odnowa i rozwój wsi” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
8. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli udzielenia pożyczki na rzecz Gminy Dębnica Kaszubska na prefinansowanie projektu „Remont i adaptacja budynku szkoły na Centrum Partnerstwa Lokalnego w Krzyni”.
9. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia rocznego programu współpracy Gminy Damnica na rok 2010 z organizacjami pozarządowymi oraz z innymi podmiotami nie zaliczonymi do sektora finansów publicznych i nie działającymi w celu osiągnięcia zysku.
10. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XXXVIII/279/09 w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości.
11. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli nabycia nieruchomości do zasobów mienia komunalnego.
12. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli zbycia nieruchomości w drodze przetargu.
13. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli zbycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej.
14. Interpelacje i zapytania radnych.
15. Wolne wnioski i informacje.
16. Zakończenie Sesji.
Radni nie wnieśli uwag do przedstawionego porządku obrad.
Protokół z poprzedniej Sesji został przyjęty jednogłośnie. Radni nie wnieśli uwag do jego treści.
Ad. 2
Wójt Gminy M.Janusz przedstawiła informację z pracy w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji interpelacji zgłoszonych na poprzedniej Sesji.
Informacja stanowi załącznik Nr 1 do niniejszego protokołu.
Wójt Gminy M.Janusz przedstawiła także informację z wykonanych prac w okresie międzysesyjnym przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Damnicy.
Informacja w załączeniu do niniejszego protokołu.
Radny K.Kozina – Pani Wójt. Kiedy będzie wiadomo ile pozostało środków z budowy drogi w Sąborzu?
Wójt M.Janusz – w tej chwili czekamy jeszcze na spływ faktur od firm, które wykonywały prace na tej drodze. Czekamy już tylko na pełne rozliczenie finansowe.
Radny R.Nieradko – na drogę w miejscowości Wiszno będzie dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Czy w przyszłym roku będzie robiona w całości?
Wójt M.Janusz – decyzja czy droga ta będzie robiona w przyszłym roku należy do Rady Gminy. Wójt jako organ wykonawczy realizuje to co zostało zapisane w uchwale budżetowej. Jeżeli droga ta miałaby być robiona wówczas należy zmienić uchwałę. Uważam, że jest zasadne wykonanie tej drogi.
Radny R.Nieradko – ustaliliśmy, że droga ta będzie robiona w całości w ramach środków finansowych w Urzędu Marszałkowskiego.
Wójt M.Janusz - nie mam gwarancji, że w przyszłym roku otrzymamy dotację z Urzędu Marszałkowskiego. Nikt nie udzieli nam takiej gwarancji, że właśnie ta droga otrzyma dofinansowanie.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – ustalono, że jeżeli zostaną środki przeznaczone na drogi wówczas w ramach tych środków będzie robiona droga w Wisznie.
Ad. 3
Wójt Gminy M.Janusz przedstawiła sprawozdanie z wykonania budżetu za I półrocze 2009r.
Sprawozdanie w załączeniu do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – wczoraj odbyły się posiedzenia wszystkich Komisji. Bardzo szeroko dyskutowania nad sprawozdaniem. Uważam, że zbyteczne jest czytanie tego sprawozdania. Proszę radnych o zadawanie pytań w temacie sprawozdania.
Radny W.Cymek – dyskusja w Komisjach była burzliwa. Wątpliwości budziły niektóre zapisy, które zostały wyjaśnione. Komisje przyjęły sprawozdanie z wykonania budżetu za I półrocze 2009r.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – analizując wykonanie dochodów za I półrocze br. należy uznać, że jest dobre. Ogółem stanowi 53,8%. Natomiast wydatki inwestycyjne w I półroczu 2009r. zostały wykonane w kwocie 59.226,72 zł. co stanowi 1,72% wykonania w stosunku do planu rocznego. Uważam, że w sprawozdaniu brak jest uzasadnienia dlaczego mamy taki niski procent wykonania inwestycji. Zapis w sprawozdaniu o treści „Niskie wykonanie spowodowane jest tym, że planowane do realizacji inwestycje na 2009r. będą realizowane w II półroczu” to nie jest wyjaśnienie tej sytuacji. Dlaczego nie realizowano inwestycji w I półroczu, szczególnie tych, które wiadomo było od dłuższego czasu, że są do wykonania.
Ze względu, że w czasie posiedzeń Komisji dużo dyskutowano nad powyższym sprawozdaniem nie oczekuję obecnie dodatkowych wyjaśnień, stwierdzam tylko fakt.
Wójt M.Janusz – na stronie 89 sprawozdania jest wyjaśnienie, że na realizację wydatków majątkowych mają między innymi postępowania przetargowe jak i przedłużające się procedury dotyczące decyzji o zakwalifikowaniu się wniosków do realizacji niektórych zadań współfinansowanych z budżetu państwa oraz przedłużające się terminy składania wniosków o zewnętrzne wsparcie finansowe w ramach funduszy unijnych. Realizacja tych zadań nastąpi w II półroczu. Nie ma innych przyczyn.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – wyjaśnienie takie nie satysfakcjonuje mnie.
Wójt M.Janusz – chciałabym przedstawić bieżącą realizację zadań inwestycyjnych planowanych na 2009r.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – uważam, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ radni zapoznali się z powyższym na posiedzeniach Komisji. Czy radni widzą potrzebę przedstawiania powyższego jeszcze raz?
Radni zdecydowali, aby nie przedstawiać bieżącej realizacji zadań inwestycyjnych.
Ad. 4
Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Słupskiemu na przebudowę drogi powiatowej Nr 1140G Stara Dąbrowa – Bobrowniki wraz z uzasadnieniem odczytała Skarbnik D.Bałukonis.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – czy są pytania do projektu uchwały? Wczoraj na posiedzeniach Komisji temat ten był dyskutowany i wyjaśniany.
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XL/289/09 w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Słupskiemu na przebudowę drogi powiatowej Nr 1140G Stara Dąbrowa – Bobrowniki.
Ad. 5
Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2009r. wraz z uzasadnieniem odczytała Skarbnik D.Bałukonis.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – Komisje omawiały powyższy projekt uchwały. Czy są jeszcze uwagi do projektu uchwały?
Radny Z.Pawłowski – zwrócił się do Rady o poparcie wniosku o remont drogi w Zagórzycy. Jest to główna droga przebiegająca przez całą wieś. Stan drogi jest fatalny, miejscami nie ma w ogóle asfaltu. Brak jest chodników. Droga ta jest uczęszczania nie tylko przez mieszkańców Zagórzycy ale także innych sąsiednich miejscowości. Mieszkańcy dojeżdżają tą drogą do kościoła, dzieci do szkoły.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – radni na posiedzeniach Komisji stwierdzili, że jest potrzeba remontu tej drogi. Jednak radni zauważyli także, że na terenie gminy takich dróg, które wymagają remontu jest wiele.
Rada Gminy w składzie 13 radnych – 12 głosami „za” i 1 głosem „wstrzymującym” podjęła uchwałę Nr XL/290/09 w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2009r.
Ad. 6
Projekt uchwały sprawie zaciągnięcia kredytu na sfinansowanie wydatków inwestycyjnych ujętych w budżecie Gminy Damnica na 2009 rok wraz z uzasadnieniem odczytała Skarbnik D.Bałukonis.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – czy są pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XL/291/09 w sprawie zaciągnięcia kredytu na sfinansowanie wydatków inwestycyjnych ujętych w budżecie Gminy Damnica na 2009 rok.
Ad. 7
Projekt uchwaływ sprawie zaciągnięcia pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego na prefinansowanie projektu pn. „Przebudowa, rozbudowa i zagospodarowanie stadionu sportowego w Damnicy – Gminny Kompleks Widowiskowo - Sportowy” realizowanego w ramach Działania 313, 322, 323 „Odnowa i rozwój wsi” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 wraz z uzasadnieniem odczytała skarbnik D.Bałukonis.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach Komisji. Czy są pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XL/292/09 w sprawie zaciągnięcia pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego na prefinansowanie projektu pn. „Przebudowa, rozbudowa i zagospodarowanie stadionu sportowego w Damnicy – Gminny Kompleks Widowiskowo - Sportowy” realizowanego w ramach Działania 313, 322, 323 „Odnowa i rozwój wsi” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Ad. 8
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli udzielenia pożyczki na rzecz Gminy Dębnica Kaszubska na prefinansowanie projektu „Remont i adaptacja budynku szkoły na Centrum Partnerstwa Lokalnego w Krzyni” wraz z uzasadnieniem odczytała Skarbnik D.Bałukonis.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach Komisji. Czy są pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XL/293/09 w sprawie wyrażenia woli udzielenia pożyczki na rzecz Gminy Dębnica Kaszubska na prefinansowanie projektu „Remont i adaptacja budynku szkoły na Centrum Partnerstwa Lokalnego w Krzyni”.
Ad. 9
Projekt uchwały w sprawie przyjęcia rocznego programu współpracy Gminy Damnica na rok 2010 z organizacjami pozarządowymi oraz z innymi podmiotami nie zaliczonymi do sektora finansów publicznych i nie działającymi w celu osiągnięcia zysku wraz z uzasadnieniem Sekretarz A.Harmacińska.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach Komisji. Czy są pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Radna B.Jarzmicka – Pani Wójt. Kiedy zostaną wykonane bramki na boisko w Domaradzu?
Wójt M.Janusz – odpowiedzi na ten temat udzieliłam Pani w dniu wczorajszym na posiedzeniu Komisji. Zlecenie wykonania bramek zostało złożone do zakładu ślusarskiego na terenie naszej gminy. Opóźnienie w wykonaniu tych bramek związane jest z niewywiązaniem się wykonawcy z terminu wykonania pracy. Na terenie gminy nie mamy innego zakładu ślusarskiego, któremu moglibyśmy zlecić wykonanie powyższego i dlatego musimy oczekiwać na sumienność, uczciwość osoby, która to zlecenie otrzymała. Zlecenie zostało złożone zaraz po zgłoszeniu przez prezesa zespołu. Prezes także osobiście interweniował jednak bez żadnego rezultatu, bo bramki nadal nie zostały wykonane. Jest tu brak rzetelności wykonawcy.
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XL/294/09 w sprawie przyjęcia rocznego programu współpracy Gminy Damnica na rok 2010 z organizacjami pozarządowymi oraz z innymi podmiotami nie zaliczonymi do sektora finansów publicznych i nie działającymi w celu osiągnięcia zysku.
Ad. 10
Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XXXVIII/279/09 w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości wraz z uzasadnieniem odczytała Sekretarz A.Harmacińska.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski - projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach Komisji. Czy są jeszcze pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XL/295/09 zmieniającą uchwałę Nr XXXVIII/279/09 w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości.
Salę opuścił radny R.Nieradko.
Stan Rady - 12 radnych
Ad. 11
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli nabycia nieruchomości do zasobów komunalnych wraz z uzasadnieniem odczytała Sekretarz A.Harmacińska.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski - projekt uchwały był omawiany na posiedzeniach Komisji. Czy radni mają jeszcze pytania lub uwagi do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 12 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XL/296/09 w sprawie wyrażenia woli nabycia nieruchomości do zasobów komunalnych.
Ad. 12
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli zbycia nieruchomości w drodze przetargu wraz z uzasadnieniem odczytała Sekretarz A.Harmacińska.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski - projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach Komisji. Czy są jeszcze pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 12 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XL/297/09 w sprawie wyrażenia woli zbycia nieruchomości.
Ad. 13
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli zbycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej wraz z uzasadnieniem odczytała Sekretarz A.Harmacińska.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski - projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach Komisji. Czy są jeszcze pytania do projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 12 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XL/298/09 w sprawie wyrażenia woli na zbycie nieruchomości.
Ad. 14
Przewodniczący Z.Kwaśniewski odczytał wniosek mieszkańców miejscowości Sąborze dotyczący planowanej budowie trasy szybkiego ruchu S6. Mieszkańcy sprzeciwiają się planowanemu wariantowi przebiegu trasy przez miejscowość Sąborze tzw. wariantowi I (ciemno zielony) i II (czerwony). Do wniosku dołączonych jest 17 sprzeciwów poszczególnych mieszkańców miejscowości. Oryginały sprzeciwów złożone zostały także w Urzędzie Gminy, który przesłał je do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w Gdańsku. Mieszkańcy zwracają się do Rady Gminy Damnica o poparcie ich wniosku.
Mimo, iż upłynął już termin składania w tym zakresie wniosków i uwag dobrze byłoby, aby Rada wypowiedziała się na ten temat.
Radna J.Kornecka - w poszczególnych miejscowościach odbywały się w tym temacie spotkania konsultacyjne z mieszkańcami. Mieszkańcy mogli wówczas zgłaszać swoje uwagi. Z tego, co wiem zainteresowanie było bardzo małe.
Wójt M.Janusz - uczestniczyłam we wszystkich spotkaniach. Największe zainteresowanie konsultacjami było w miejscowości Domaradz. Już na tym spotkaniu mieszkańcy Domaradza i Sąborza wyrazili swój sprzeciw, co do przebiegu trasy wg planowanego wariantu I (ciemno zielonego) i II (czerwonego). W innych miejscowościach zainteresowanie konsultacjami było niewielkie. Na całą Damnicę na spotkanie przyszły tylko 3 osoby. Zainteresowanie przebiegiem trasy szybkiego ruchu jest niewielkie. Najwięcej sprzeciwów jest z miejscowości Sąborze, Mianowice i Domaradz.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski - przystąpimy wobec tego do głosowania. Kto z radnych popiera wniosek mieszkańców Sąborza?
Rada Gminy w wyniku głosowania - 10 głosami "za" i 2 głosami "wstrzymującymi"
poparła sprzeciw mieszkańców miejscowości Sąborze dotyczący planowanemu przebiegowi trasy S6 wg wariantu I (ciemno zielony) i II (czerwony).
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej B.Jarzmicka odczytała protokół Nr 48/09 z przeprowadzonej w dniu 20 sierpnia 2009r. kontroli w Urzędzie Gminy w Damnicy w zakresie sprawdzenia informacji przekazanych przez Wójta Gminy na Sesji Rady Gminy Damnica w dniu 25 maja 2009r. dotyczących sprzedaży działek w miejscowości Domaradz i Mianowice przejętych z ANR.
Protokół stanowi załącznik Nr 2 do niniejszego protokołu.
Następnie przewodnicząca Komisji Rewizyjnej B.Jarzmicka odczytała protokół Nr 49/09 z posiedzenia Komisji w dniu 11 września 2009r. w następujących tematach:
1) wypracowanie stanowiska Komisji w temacie przeprowadzonego naboru na stanowisko Sekretarza Gminy,
2) opinia Komisji w sprawie skargi złożonej przez Pana Zenona Pawłowskiego dotyczącej zatrudniania pracowników samorządowych w Urzędzie Gminy w Damnicy.
Protokół stanowi załącznik Nr 3 do niniejszego protokołu.
Przewodnicząca Komisji B.Jarzmicka - w związku z tym, iż nie rozstrzygnięto istnienia bezpośredniej podległości służbowej pomiędzy Sekretarzem Gminy i zatrudnionym w Urzędzie Gminy pracownikiem na stanowisku ds. obsługi funduszy sołeckich i ochrony środowiska Komisja Rewizyjna zgłasza wniosek o powołanie niezależnego radcy prawnego, który pomoże Komisji w rozstrzygnięciu tej kwestii.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski - zgodnie ze Statutem Gminy Komisja rewizyjna ma prawo do korzystania z pomocy ekspertów. Rada Gminy winna zobowiązać Wójta Gminy do podpisania umowy z osobą wskazaną przez Komisję Rewizyjną.
Wójt M.Janusz - mam pytanie do przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. Pani przewodnicząca, który z tych protokołów jest protokołem wstępnym, a który protokołem końcowym?
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej B.Jarzmicka - pierwszy odczytany protokół z przeprowadzonej kontroli jest protokołem ostatecznym. Natomiast drugi czytany protokół jest protokołem wstępnym.
Wójt M.Janusz - proszę Państwa. Pierwszy protokół dotyczy sprawy sprzedaży działek . Jeżeli mam uznać, że jest to protokół końcowy to brakuje mi tu paragrafu, który w tej chwili Pani złamała. Został złamany art. 95 rozdział VI Zasady i tryb działania Komisji Rewizyjnej dokładnie punkt 6. Tym samym został złamany art. 96 dotyczący prawidłowości sporządzenia protokołu i postępowania w trybie odwoławczym. Został złamany również art. 97 pracy Komisji Rewizyjnej ponieważ nie zostały sformułowane ani wyniki pokontrolne w protokole ani nie zostały złożone wnioski pokontrolne. Kolejna sprawa to fakt, że w protokole Komisji Rewizyjnej występuje osoba Pana Przewodniczącego. I mam pytanie. W jakim charakterze Panie Przewodniczący? W żadnej części protokołu nie ma sformułowania, że Pan Przewodniczący Z.Kwaśniewski występuje jako świadek, jako strona, jako członek Komisji Rewizyjnej. W jakim charakterze Komisja Rewizyjna wnioskowała o udział Pana Przewodniczącego w posiedzeniu Komisji. Kolejna wątpliwość która się pojawia. Dla mnie kuriozalne jest postępowanie, jeżeli wnioskuję o rozszerzenie kontroli poprzez przesłuchanie świadka w osobie Starosty Powiatu Słupskiego, który jako jedyna z osób zewnętrznych reprezentowała nasz interes zarówno w Gdańsku w Agencji jak i rozmowy dalej. Jak można odrzucić tak wiarygodnego świadka i jedyną osobę, która może przekazać państwu informację na temat prowadzonych rozmów. Wobec tego na jakiej podstawie Komisja Rewizyjna taki wniosek odrzuciła. Z przykrością muszę poinformować, że na podstawie art. 90 będę zmuszona złożyć skargę na postępowanie przewodniczącej Komisji Rewizyjnej, gdyż uniemożliwione jest bezstronne i rzetelne przedstawienie faktów w zakresie kontrolowanego przedmiotu. Ustalenie stanu faktycznego nie zostało przeprowadzone na podstawie zebranych dowodów w postępowaniu pokontrolnym, gdyż te dowody zostały w tej chwili jednostronnie odrzucone. Zgodnie z punktem 2 paragraf 90 jako dowody może być wykorzystane wszystko, co nie jest sprzeczne z prawem. Jako dowody mogą być wykorzystane w szczególności: dokumenty, wyniki oględzin, zeznania świadków, opinie biegłych oraz pisemne wyjaśnienia i oświadczenia pokontrolne. Proszę mi powiedzieć jak się to ma do artykułu z gazety. Czy wycinki z gazety mogą być brane jako dowody rzeczowe do przedmiotu kontrolowanego. Dlatego z przykrością muszę stwierdzić, że na ręce Przewodniczącego Rady w związku z zapoznaniem mnie z protokołami złożona zostanie przeze mnie skarga na przewodniczącą Komisji Rewizyjnej. Żeby zaoszczędzić dalszych działań i nieporozumień na państwa ręce chcę złożyć propozycję. Aby zamknąć temat powołania na stanowisko d/s funduszy sołeckich i ochrony środowiska. Wątpliwość Komisji budzi podległość służbowa. Chcę przekazać informację, że zmiana organizacyjna nastąpiła przed ogłoszeniem konkursu na to stanowisko i nie dotyczyła podległości służbowej. Zmiana organizacyjna polegała na wprowadzeniu tego stanowiska do struktury Urzędu. Gdybyśmy tego nie zrobili to nie można byłoby dokonać zatrudnienia, bo takie stanowisko nie istniało. Nie zostało to zrobione pod tego pana. Podległość służbowa pod Wójta uregulowana była dużo wcześniej i miało to miejsce w 2008r. Zmiana organizacyjna nie dotyczyła podległości służbowej tylko wprowadzenia tego stanowiska do struktury. Mam propozycję, która myślę zadowoli wszystkich. Nie trzeba będzie powoływać ekspertów i płacić za to. Wydam polecenie służbowe na piśmie dla Pani Sekretarz, które uniemożliwi podpisanie jakiegokolwiek dokumentu pochodzącego z tego stanowiska. W żadnej sytuacji nie dojdzie do wątpliwości, co do podległości służbowej.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski - podległość ta istnieje. Sam osobiście byłem świadkiem. Nie dostał się do Pani Wójt brat Pani Sekretarz przychodzi i mówi, że samochód potrzebny tu i tam. Oczywiście, że trzeba samochód udostępnić. Dlatego podległość ta jest i będzie i nie ma o czym dyskutować. Wracając do wypowiedzi Pani Wójt w temacie przeprowadzonej kontroli. W artykule w gazecie była wypowiedź dyrektora Agencji, więc myślę że dyrektor sie nie myli. Komisja Rewizyjna stwierdza tylko stan faktyczny na podstawie dowodów i nie musi przedkładać wniosków. Wnioski powinna wyciągnąć pani Wójt. Na tym kończy sie rola Komisji Rewizyjnej. Ani Rada Gminy ani Komisja Rewizyjna nie ma siły władczej wobec Wójta. protokół pokontrolny nie musi być podpisany przez Wójta skoro jest notatka o odmowie podpisania. Pani Wójt chciałaby, aby treść protokołu była taka jak tłumaczenie tej sprawy ale dokumenty mówią co innego. Pani Wójt sugeruje rozszerzenie kontroli o przesłuchanie świadków. To jest absurd Pani Wójt. W żadnym przypadku Komisja Rewizyjna nie ma uprawnień wzywać Starostę na świadka w prowadzonym postępowaniu.
Sekretarz A.Harmacińska - przykro mi, że słyszę takie słowa od Pana Przewodniczącego. Urząd Gminy to nie jest prywatny folwark. Nie chciałabym być podejrzewana a zostałam posądzona o jakieś układy. Bezpośredni nadzór nad samochodem służbowym ma Pani Halina Buchholz. Pracownicy sami zgłaszają do niej potrzebę skorzystania z samochodu służbowego, nie na prywatne przejażdżki czy wycieczki. Są państwo sołtysi i mogą potwierdzić ile razy do nich się jeździ. Jeżeli mówimy "samochód tu, samochód tam" to dodajmy Panie Przewodniczący gdzie.
Radny Z.Pawłowski - jeżeli Wójt wnioskuje o powołanie świadka Starosty Słupskiego to należałoby to zrobić, ewentualnie wysłać zapytanie.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski - w temacie tym nie ma już dyskusji, sprawa jest oczywista.
Wójt M.Janusz – szanowana Rado, szanowni goście. Jest mi strasznie wstyd za to, że musimy wszyscy uczestniczyć w takim przedstawieniu. Panie Przewodniczący. Jeżeli są problemy z zapoznanie się z podstawowymi dokumentami, które dotyczą funkcjonowania gminy, Rady Gminy, uważam, że na tym stanowisku powinien Pan znać podstawowe prawa człowieka i obywatela, ponieważ od kilku lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Jednym z podstawowych praw jest prawo wolności słowa i wyznania. W związku z tym to nie jest już niegrzeczne, to nie jest już niemoralne i nieetyczne mimo, że obowiązuje kodeks etyczny na naszej radzie. Jest to ograniczenie podstawowych swobód obywatelskich i ma to miejsce tu na tej radzie. Przykro mi, że odbywa się to w takiej tonacji. Przykro mi również, że nie można na naszej radzie wypowiedzieć to, co się myśli. Ponieważ to co się nie podoba Panie Przewodniczący Panu nie podlega wypowiedzi, bo Pan sobie tego nie życzy. Tak została ograniczona moja wypowiedź przy sprawozdaniu z wykonania budżetu za I półrocze 2009r. mimo, że sprawozdanie przedstawia Wójt Gminy a nie Przewodniczący. W taki sam sposób uciszane są głosy kolejnych radnych. Nie jest to dobra metoda na prowadzenie dialogu. Proszę Państwa. Dokąd zmierzamy w tych złośliwościach? Do czego to ma służyć? Po dzisiejszej radze jest kilka powodów do sądzenia się, nie jeden. Tylko jak będziemy ze sobą tak postępować to mieszkańcy wyśmieją wszystkich. Nie wiem jak osoby siedzące przy tych stołach mogą to skomentować. Farsa, bzdura, brak odpowiedzialności jak długo można to ciągnąć. Panie Przewodniczący zaczynam mieć wątpliwości. Przedstawia Pan praktycznie stanowisko Komisji Rewizyjnej a przewodnicząca siedzi po drugiej stronie. Wypowiada sie Pan w imieniu całej Komisji Rewizyjnej mimo, iż nie jest Pan jej członkiem. Jak długo będzie trwało wymuszanie tego czego Pan sobie życzy. Najbardziej przykre jest to, że nie dotyczy to naprawdę ważnych spraw a są to jakieś bzdury, którymi się zajmujemy. Są to jakieś zadnia, które dla interesu gminy nic nie znaczą, to nie ma w ogóle znaczenia dla mieszkańców. Poświęcamy godzinę na jakieś potyczki słowne. Skończmy to i zajmijmy się sprawami gminy, bo uciekają nam pieniądze. W tym momencie chciałabym znaleźć jakiś optymistyczny element mimo tych wszystkich dziwnych zachowań. Mimo wszystko mamy się z czego wspólnie cieszyć, możemy być naprawdę dumni z naszych działań. Chciałabym Państwu przedstawić wydruk z Internetu dotyczący ogólnopolskiego rankingu gmin za rok 2009. Gmina Damnica w tym rankingu znajduje się na 28 pozycji, jesteśmy drugą gminą w województwie pomorskim. Przed nami jest tylko gmina Kobylnica. Mamy sukcesy. W czwartek spotykam się z przedstawicielami Uniwersytetu Warszawskiego, ponieważ nasza gmina będzie brała udział w projekcie dotyczącym dynamiki rozwoju samorządu finansowanym przez Unię Europejską. Łatwiej znaleźć uznanie w Polsce niż we własnej gminie wśród własnych radnych. Jest to bardzo przykre. Czy też mam powiedzieć, że sfałszowałam wyniki? To jest ocena nas wszystkich. Nie podjęłabym żadnych działań gdybyście Państwo nie przyjęli odpowiedniego budżetu. To jest nasza ocena. Jednak jak dużo osób dołożyło starań, ile czasami było kłótni o wprowadzenie inwestycji, ile było kłód żeby inwestycje się nie udały. Dlatego zostawiam to bez dalszego komentarza.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – z tego rankingu nie wynika pod jakim względem gminy były oceniane. Rankingi gmin prowadzone są pod różnymi względami, natomiast tu nie wiadomo o co chodzi.
Wójt M.Janusz – spodziewałam się takiego stanowiska Pana Przewodniczącego. Mam także wydruk z Internetu określający pod jakim względem gminy były oceniane. Do oceny gmin w okresie od 1 stycznia 2009r. do 31 grudnia 2009r. brane były następujące działania: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania usprawniające jakość obsługi mieszkańców oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych oraz zdrowotnych. Dodatkowo znajdują się jeszcze m.in. współpraca zarówno między samorządami jak międzynarodowa, do tego działania promocyjne. Do każdego działania jest kilka podpunktów, oparłam się tylko na głównych działaniach. Można zapoznać się z ta publikacją na stronie internetowej.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski - w posiedzeniu Komisji Rewizyjnej uczestniczyłem, ponieważ poprosiła mnie o to przewodnicząca Komisji. To, co Komisja Rewizyjna stwierdziła świadczy o tym, że Pani Wójt mija się czasem z prawdą. Ponadto chcę wyraźnie podkreślić jeszcze raz, że będę walczył z głoszoną nieprawdą przez osoby publiczne w gminie. Jeżeli coś jest nie tak jak Pani Wójt chce to jest źle. Nie wszystko będzie tak jak Pani Wójt chce. Radni mają prawo mieć inne zdanie, nie musimy wszystkiego akceptować tak jak Pani Wójt tego chce.
Radna J.Kornecka – Komisja Rewizyjna pisząc protokół oparła się na dokumentach przedstawionych przez Panią Wójt. Nie wnikaliśmy w to czy Wójt zaoszczędziła środki czy nie. Komisja rewizyjna stwierdziła tylko fakty na podstawie dokumentów. Z aktu notarialnego jasno wynikało jaką powierzchnię gruntów gmina przejęła, czytać jeszcze potrafimy. Pani Wójt odwołuje się od tego i wnioskuje o powołanie Starosty. W piśmie Agencji jasno jest napisane. że Agencja może żądać zwrotu wartości sprzedanych działek a nie 5 ha. Czuję się urażona słowami Pani Wójt. Uważam, że w sytuacji gdy ma Pani racje to ją Pani przyznajemy. Jednak w tej kwestii nie przyznaję Pani racji. Proszę Pana radcę prawnego o ustosunkowanie się czy my jako Komisja Rewizyjna musimy zgłaszać jakieś wnioski z tej kontroli, czy jest potrzeba powoływania świadka skoro z dokumentów wszystko wynika.
Radca prawny W.Piastowski - Komisja Rewizyjna powinna w miarę precyzyjnie ustalić stan faktyczny kontrolowanej sprawy. Stan faktyczny oczywiście w dużej mierze można ustalić na podstawie dokumentów będących w posiadaniu Urzędu. Ale nie tylko dokumenty świadczą o wszystkich okolicznościach związanych z prowadzonymi negocjacjami, rozmowami. Pani Wójt nie dokumentuje wszystkich swoich rozmów, o czym rozmawia ze Starostą, z dyrektorem Agencji. To pozostaje nieudokumentowane ale miało miejsce. Nie zawsze jest tak, że dokumenty w 100% odzwierciedlają pełny stan faktyczny. Stąd uzasadnione było, aby przesłuchać w charakterze świadka Starostę Słupskiego. Pani Wójt twierdzi, że Starosta Słupski był przy rozmowach i może rzucić światło na ten stan faktyczny. Dopiero po ustaleniu, co powiedział można stwierdzić czy informacje są istotne czy nie są istotne. Komisja Rewizyjna nie wystąpiła z żadnymi zaleceniami a tej konkretnej sprawie ale jednocześnie wydaje się, że stan faktyczny nie został ustalony. Sprawa ta w zasadzie do niczego nie prowadzi. Do czego powołana jest Komisja Rewizyjna? Powołana została żeby ustalać nieprawidłowości mające wpływ na działalność organów gminy, na finanse gminy. Jakie ma znaczenie ustalenie, jaka powinna być interpretacja określonych faktów. Pani Wójt wyciąga wnioski z określonych faktów, przeprowadzonych rozmów i tak je przedstawia. Państwo nie musicie się z tym zgadzać, Komisja Rewizyjna miała wątpliwości i wyraziła je ale z tego nie wynikają żadne dalsze konsekwencje. Pani Wójt z rozmów wnioskowała, że groziły bardzo poważne konsekwencje, natomiast Państwo na podstawie wycinkowych informacji wyciągnęliście inne wnioski. I zostawmy to tak, bo do niczego to nie prowadzi poza dalszym skonfliktowaniem tej Rady.
Radna J.Kornecka – Komisja Rewizyjna stanęła na stanowisku jak w protokole. Przedstawiliśmy sprawę tak jak wynika to z dokumentów.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – podkreślam jeszcze raz. Komisja Rewizyjna stwierdza tylko fakty. Komisja Rewizyjna nie ma żadnej siły władczej. Komisja stwierdza fakty a wnioski wyciąga Pani Wójt.
Wójt M.Janusz – proszę Państwa § 94 Statutu Gminy mówi m.in. że kontrolujący sporządza z przeprowadzonej kontroli protokół pokontrolny oraz co powinien zawierać. Nie będę w całości czytała. Punkt 6 – protokół obejmuje przebieg i wynik czynności kontrolnych, a w szczególności wnioski kontroli wskazujące na stwierdzenie nieprawidłowości w działalności kontrolowanego podmiotu. Gdyby w protokole pokontrolnym zostało zawarte, że został złamany paragraf takiej lub takiej ustawy, regulaminu. Wówczas nie wnioskowałabym o wprowadzenie dodatkowych świadków ale w tym protokole nie ma żadnego wskazania, że coś zostało zrobione niezgodnie z przepisami. Nie ma tam powołania na żadną ustawę lub regulamin. Jest to tylko ocena a ocena może być naprawdę sumienna. Opieram się na tym, co jest obowiązujące na terenie naszej gminy. To jest Statut Gminy, to jest regulamin pracy Rady Gminy. Nie wchodzę w niczyje kompetencje, nie wchodzę w niedozwolone działy zastrzeżona dla Rady Gminy. Chciałabym tylko, żeby było wskazanie czy jest czy nie ma. Skoro nie ma wskazań nie ma też jednoznacznego stwierdzenia czy fakt sprzedaży działek miał miejsce a jeżeli miał to tak i tak. Mam nadzieję, że jest jeszcze jedna możliwość. Rada Gminy ma możliwość przegłosowania, żeby kontrola została zaniechana. Jeżeli mogę prosić Państwa o przemyślenie takiego rozwiązania to byśmy już to tego tematu nie wracali. Po prostu nie mam już siły udowadniać, że tylko Starosta Słupski zna szczegóły negocjacji w sprawie dotyczącej Agencji i mienia.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – przewodnicząca Komisji Rewizyjnej stwierdziła, że protokół z tej pierwszej kontroli jest zakończony.
Przew. Komisji Rewizyjnej B.Jarzmicka – Komisja Rewizyjna zakończyła temat sprzedaży działek i protokół jest zakończony. Wójt nie ma obowiązku podpisania protokołu z kontroli.
Wójt M.Janusz – nie mam od Państwa żadnej odpowiedzi na złożony wniosek. Złożyłam do Państwa na piśmie wniosek, nie macie Państwo podpisanego przeze mnie protokołu końcowego.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – Pani Wójt nie musi podpisać protokołu, ma do tego prawo.
Wójt M.Janusz – nie został podpisany protokół a w uzasadnieniu wnioskuję o powołanie świadka. Na to pismo nie mam od Państwa żadnej odpowiedzi. Uważam, że kontrola ta nie jest zakończona.
Przew.Komisji Rewizyjnej B.Jarzmicka – w protokole Nr 49/09 który czytałam jest zapis, że Komisja Rewizyjna uznała za bezzasadne występowanie do Starosty Słupskiego oraz do ANR, ponieważ wnioski w kontrolowanym temacie Komisja wypracowała na podstawie dokumentów przedstawionych przez Wójta Gminy.
Wójt M.Janusz – Pani przewodnicząca proszę mi powiedzieć kiedy mnie Pani poinformowała o powyższym?
Przew. Komisji Rewizyjnej B.Jarzmicka – dziś, czytając protokół.
Wójt M.Janusz – jest to ignorancja. Proszę nie stawiać mnie w takiej sytuacji, że protokół końcowy będzie podpisywany podczas obrad Rady Gminy, bo takich rzeczy być nie może.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – Pani przewodnicząca Komisji Rewizyjnej złożyła wniosek o zawarcie umowy zlecenia z dodatkowym radcą prawnym. Wobec powyższego przystąpimy do głosowania. Kto z radnych jest za tym żeby zobowiązać Panią Wójt do zawarcie jednorazowej umowy zlecenia z radcą prawnym wskazanym przez Komisję?
Rada Gminy w wyniku głosowania – 8 głosami „za”, 2 głosami „przeciw” i 2 głosami „wstrzymującymi” zobowiązała Wójta Gminy do zawarcia umowy zlecenia z radcą prawnym wskazanym przez Komisję Rewizyjną.
Wiceprzewodniczący R.Dziubek odczytał pismo dyrektora Zespołu Szkół w Damnicy skierowane do Delegatury Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Słupsku a do wiadomości dla Rady Gminy Damnica dotyczące artykułu, który ukazał się w Głosie Pomorza pt. „ Przedszkole w Damnicy – nie jest do zabawy”.
Interpelacje i zapytania radnych
Radny K.Kozina – nie ma przewodniczącego Komisji Komunalnej a mam uwagi do niego. Przeanalizowałem inwestycje realizowane w 2009 roku i wynika z tego, że Komisja Komunalna za priorytety uważa te miejscowości, z których pochodzą radni z Komisji Komunalnej a przede wszystkim Pan Przewodniczący. Uważam, że tak nie powinno być Panie Przewodniczący. Wnioskuję, aby w ustalaniu priorytetów w zakresie realizacji inwestycji uczestniczyła cała Rada a nie tylko grupka radnych.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – uważam, że tak trzeba będzie zrobić.
Radna J.Kornecka – po terenie gminy jeździ komisja, która nazywa siebie komisją socjalną. Sprawdzają warunki w mieszkaniach komunalnych, pytają o potrzeby remontowe. Komisja ta obiecuje ludziom różne rzeczy. Czy Pani Wójt wie coś na ten temat?
Wójt M.Janusz – z komisją tą Urząd Gminy nie ma nic wspólnego. Nie są to pracownicy Urzędu, żadna komisja w zakresie remontów nie została powołana. Jest to indywidualna inicjatywa radnego powiatowego. Ci dwaj panowie tj. Pan Studziński i Pan Dziduch przyszli do mnie, żeby zapoznać mnie z rezultatami tego, co stwierdzili. Dochodziły do mnie takie sygnały. Zadałam tym panom pytanie – czemu to ma służyć? Jeżeli coś robimy to musi to czemuś służyć. Jednak każdy zarówno radny gminy jaki i radny powiatowy wykazuje jakąś inicjatywę społeczną. Nie neguję tego. Nie mogę dokonywać oceny postępowania innych. Niepotrzebne są nam osoby z zewnątrz, żeby wiedzieć jaki jest stan mienia komunalnego. Jesteśmy w tym zakresie na bieżąco informowani. Przejęłam od tych panów zdjęcia, które mogą być wykorzystanie w przypadku prowadzenia jakichś działań w gospodarce komunalnej.
Radna J.Kornecka – jeżeli ludziom coś się obiecuje to oddźwięk jest wiadomy. Wyjdzie na to, że radny powiatowy chce pomów a gmina nie chce tego zrobić.
Wójt M.Janusz – radny powiatowy uczestniczy w Sesjach i te spostrzeżenia można mu przekazać bezpośrednio.
Radny W.Cymek – mam pytanie do Pana Dyrektora ZGK. Zwrócił się do mnie pracownik Zakładu Komunalnego i stwierdził, że nie wydajecie pracownikom odzieży ochronnej. Czy tak faktycznie jest? Inne firmy wydają pracownikom odzież ochronną.
Dyrektor ZGK A.Tkacz – pracownikom przysługuje odzież ochronna. Dajcie nam Państwo trochę czasu, niech zakład na dobre ruszy. Jest to pierwszy rok funkcjonowania zakładu. Może w przyszłym roku damy radę podołać wszystkiemu. Pracownicy nie otrzymują odzieży ochronnej ale otrzymują ekwiwalent pieniężny za pranie własnej odzieży.
Skarbnik D.Bałukonis – pracownicy zatrudnienie w Zakładzie Gospodarki Komunalnej są to w większości pracownicy interwencyjny, którzy pracują 2-3 miesięcy. Koszt ubrania roboczego dla jednego pracownika kształtuje się na poziomie 100 zł. i jest to spory koszt. Nie możemy ponosić takich kosztów. Czy jest sens inwestowania w pracowników interwencyjnych?
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – panie z Koła Gospodyń w Damnicy stwierdziły, że nie mają w chwili obecnej możliwości działalności, ponieważ nie mają odpowiedniego pomieszczenia. Pani Wójt obiecała paniom, że przydzielone pomieszczenie w remizie strażackiej zostanie wyremontowane. W związku z powyższym panie niecierpliwią się. Proszę Panię Wójt żeby zechciało powiedzieć czy jest to realne czy nie.
Wójt M.Janusz – już w tej chwili pracownik nasz ma ustalony termin wymalowania tego pomieszczenia w straży. Do tej pory panie korzystały gościnnie z pomieszczenia w Centrum. Sprawa remontu tego pomieszczenia jest sprawą tylko czasową. Zgodnie z dyspozycją budynek ten należy do Ochotniczej Straży Pożarnej i w związku z tym panie będą współpracowały ze strażakami. My jako Urząd Gminy zobowiązaliśmy się do wymalowania pomieszczenia i obiecałam paniom, że po dożynkach wyślemy tam pracownika.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – bardzo proszę o przestawienie oświetlenia w Damnicy, bo są sygnały, że zbyt późno się zapala.
Wójt M.Janusz – dziś pracownik jeździ po terenie gminy i światła zostaną przestawione na godzinę 19:00. W związku z tym, że teraz w krótkim czasie będzie robiło się coraz ciemniej światła będą przestawiane co pół godziny. W ciągu jednego dnia pracownik nie zdąży objechać całego terenu gminy ale w czasie najbliższych kilku dni zostanie to zrobione.
Radna B.Jarzmicka – mam pytanie do pana Dyrektora GOKiS-u. Kto będzie palił w piecu w świetlicy w Domaradzu?
Dyrektor GOKiS M.Folusiak – zakupiony został nowy piec do świetlicy. Jest on bardzo łatwy w obsłudze. Osoba, która będzie go obsługiwała zostanie przeszkolona a będzie to osoba prowadząca tam zajęcia.
Radny K.Kozina – chciałbym przekazać Radzie informację. Wczoraj odbyło się spotkanie mieszkańców Dąbrówki i Wiszna. Mieszkańcy są sfrustrowani, rozgoryczeni a goryczy dodała wypowiedź radnego, który powiedział, że w tych wioskach nic nie będzie się robiło. Tak powiedziała jedna pani. Szanowna Rado. Proszę powiedzieć, gdzie mieszkańcy tych miejscowości odprowadzają ścieki? Oczywiście wylewane są po polach, po rowach. Mieszkańcy powiedzieli, że napiszą w tej sprawie do Rady Gminy a jeżeli to nie pomoże to napiszą dalej do prasy itd. Mieszkańcy są strasznie rozgoryczeni, przez 4 lata nic nie zostało tam zrobione. To samo dotyczy Świtał, Paprzyc i innych małych miejscowościach. Dlatego proszę Radę, żeby w budżecie na 2010r. te miejscowości ująć. Nie chodzi o to, żeby robić tam jakieś cuda a tylko o to, aby wziąć pod uwagę te miejscowości.
Ad. 15
Sołtys W.Francuz – dziwi mnie trochę wypowiedź pana radcy prawnego, który podważa wiarygodność takiego dokumentu jakim jest akt notarialny. Sprawa wykonania bramek, która poruszyła radna. Jest ślusarz z naszego terenu, który chętnie i bardzo szybko wykona te bramki. Kolejna sprawa to sprawa uszkodzonego przepustu w Dąbrówce. Trzeba go koniecznie naprawić, ponieważ w takim stanie stwarza zagrożenie dla użytkowników drogi.
Wójt M.Janusz – sprawa wykonania bramek nie jest taka prosta jak się wydaje. Obowiązuje nas ustawa o zamówieniach publicznych. Z zakładem tym mamy podpisana umowę do końca roku i niestety nie mamy wyboru. Gdyby nie to wówczas zlecilibyśmy wykonanie tych bramek innemu rzemieślnikowi. W sprawie uszkodzonego przepustu wystosowane zostało pismo do Zarządu Dróg Powiatowych w Słupsku.
Sołtys W.Francuz – poruszył temat braku sieci kanalizacyjnej w miejscowości Dąbrówka oraz temat złego stanu dróg na terenie miejscowości Dąbrówka.
Sołtys R.Zieliński – podziękował za wykonanie drogi betonowej w miejscowości Swiecichowo. Podziękował także Pani Skarbnik, Pani Sekretarz oraz Panu Piotrowi Krupińskiemu za pomoc w zakupie stolików do świetlicy wiejskiej.
Ad. 16
W związku z wyczerpaniem porządku obrad o godz. 14:00 Przewodniczący Rady Z.Kwaśniewski zamknął obrady XL Sesji Rady Gminy Damnica.
Na tym protokół zakończono.
Protokółowała Przewodniczący
Barbara Imińska Zdzisław Kwaśniewski
Wytworzył:
Barbara Imińska
Udostępnił:
Jarosiewicz Bartosz
(2009-10-27 12:35:33)
Ostatnio
zmodyfikował:
Jarosiewicz Bartosz
(2009-11-03 09:53:14)