Uchwała Nr I/1/06 z dnia 23 listopada 2006r. w sprawie przyjęcia regulaminu głosowania wyboru radnego na Przewodniczącego Rady Gminy Damnica.

                                                                                                                       
Uchwała Nr I/1/06
 Rady Gminy Damnica
z dnia 23 listopada 2006r.
 
 
w sprawie przyjęcia regulaminu głosowania wyboru radnego na Przewodniczącego Rady Gminy Damnica.
 
 
            Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591; zmiany 2002r. Dz.U. Nr 23, poz. 220; Nr 62, poz. 558; Nr 113, poz. 894; Nr 153, poz. 1271; Nr 214, poz. 1806; z 2003r. Nr 80, poz. 717; Nr 162, poz. 1568; z 2004r. Nr 102, poz. 1055;   Nr 116, poz.1203; z 2005r. Nr 172, poz. 1441; Nr 175, poz. 1457; z 2006r. Nr 17, poz. 128) Rada Gminy Damnica
 
uchwala, co następuje:
 
§ 1.
 
Przyjmuje się regulamin głosowania wyboru radnego na Przewodniczącego Rady Gminy Damnica zgodnie z brzmieniem załącznika Nr 1 do niniejszej uchwały.
 
§ 2.
 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
 
 
                                   
Przewodniczący
Rady Gminy Damnica
Zdzisław Kwaśniewski
                                                                                                 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                                            Załącznik Nr 1
                                                                                                            do uchwały Nr I/1/06
                                                                                                            Rady Gminy Damnica
                                                                                                            z dnia 23.11.2006r.
 
REGULAMIN
Głosowania wyboru radnego na Przewodniczącego Rady Gminy Damnica przeprowadzonego na sesji Rady Gminy Damnica w dnie 23 listopada 2006r.
 
 
§ 1.
 
1.      Rada Gminy Damnica wybiera ze swego grona przewodniczącego Rady spośród nieograniczonej liczby kandydatów w głosowaniu tajnym.
2.      Głosowanie przeprowadza Komisja Skrutacyjna, wybrana spośród radnych.
 
§ 2.
 
Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje radnym, grupie radnych oraz klubom radnych.
 
§ 3.
 
1.      Głosowanie odbywa się za pomocą kart do głosowania, na których widnieje treść: „Karta do głosowania w wyborach na przewodniczącego Rady Gminy Damnica” oraz zamieszcza się w kolejności alfabetycznej imiona i nazwiska radnych zgłoszonych na kandydatów na przewodniczącego Rady Gminy. Obok każdego nazwiska z lewej strony znajdują się kratki.
2.      Karty do głosowania sporządza Komisja Skrutacyjna po ustaleniu przez Radę listy radnych, którzy kandydują na funkcję przewodniczącego Rady i rozdaje je radnym.
3.      Karty opatrzone są pieczęcią „Rada Gminy Damnica”.
 
§ 4.
 
1.      Radni dokonują wyboru poprzez postawienie znaku „x” w jednej kratce obok nazwiska kandydata, opowiadając się w ten sposób za wyborem tego kandydata na Przewodniczącego Rady.
2.      Jeżeli radny na karcie do głosowania postawi znak „x” w więcej niż jednej kratce, głos taki uważa się za nieważny.
3.      Karty wyjęte z urny niesporządzone przez Komisję Skrutacyjną, karty nieopatrzone pieczęcią, o której mowa w § 3 ust. 3 oraz całkowicie przedarte są kartami nieważnymi.
4.      Jeżeli radny na karcie do głosowania nie postawił znaku „x” w kratce obok nazwiska żadnego kandydata lub wypełnił kartę w sposób niezgodny z ust. 1, jego głos uważa się za ważny bez dokonania wyboru.
 
§ 5.
 
1.      Głosowanie odbywa się poprzez wywołanie przez członka Komisji Skrutacyjnej wg listy obecności nazwiska radnego, który podchodzi do urny i w obecności Komisji Skrutacyjnej wrzuca do niej kartę do głosowania.
2.      Podczas głosowania na sali znajduje się parawan lub inne urządzenie umożliwiające radnym „dyskretne” oddanie głosu.
 
 
 
§ 6.
 
1.        Wybór Przewodniczącego Rady Gminy następuje bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady.
2.        Za wybranego uważa się kandydata, który uzyskał największą ilość głosów, których liczba stanowi liczbę większą niż połowa radnych obecnych na sesji i biorących udział w głosowaniu.
3.        Głosowanie jest ważne tylko wówczas, gdy wzięło w nim udział, co najmniej 8 radnych tj. ilość ustalona zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.
 
§ 7.
 
1.      W przypadku, gdy zgłoszono więcej niż dwóch kandydatów, a w głosowaniu żaden z nich nie otrzymał wymaganej większości głosów, zgodnie z § 6 Regulaminu, przeprowadza się drugą turę głosowania spośród kandydatów, którzy otrzymali kolejno dwie największe ilości głosów lub spośród kandydatów, którzy otrzymali największą równą ilość głosów.
2.      Jeżeli jeden z kandydatów otrzymał największą ilość głosów, ale ilość ta nie stanowi wymaganej większości, o której mowa w § 6 Regulaminu, a w następnej kolejności dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równa ilość głosów, przeprowadza się dodatkowe głosowanie na tych kandydatów, a następnie drugą turę głosowania, o której mowa w ust. 1. W drugiej turze głosowania bierze udział kandydat, który uzyskał największą ilość głosów w pierwszej turze głosowania oraz kandydat, który uzyskał największą ilość głosów w głosowaniu dodatkowym.
3.      W przypadku braku rozstrzygnięcia, mimo przeprowadzenia dwóch tur głosowania, przeprowadza się ponowne wybory łącznie z ponownym zgłaszaniem kandydatów.
 
§ 8.
 
1.      Po przeprowadzeniu każdej tury głosowania Komisja Skrutacyjna ustala wyniki głosowania i sporządza protokół.
2.      W protokole Komisja Skrutacyjna określa, co najmniej:
1)      liczbę radnych obecnych na sesji uprawnionych do głosowania,
2)      imiona i nazwiska zgłoszonych kandydatów,
3)      liczbę głosów minimalną, konieczną do ważnego wyboru, zgodnie z § 6 Regulaminu,
4)      liczbę radnych, którym wydano karty do głosowania,
5)      liczbę kart wyjętych z urny,
6)      liczbę głosów nieważnych,
7)      liczbę głosów ważnych, liczbę głosów ważnych bez dokonania wyboru,
8)      liczbę głosów ważnych oddanych na poszczególnych kandydatów,
a nadto stwierdza wynik wyborów.
3.      Komisja odnotowuje w protokole wszelkie okoliczności i uwagi mogące mieć wpływ na wynik głosowania oraz zastrzeżenia zgłoszone przez członków Komisji Skrutacyjnej odnoszące się do naruszenia procedury w trakcie głosowania, obliczania głosów lub sporządzenia protokołu.
4.      Protokół podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład Komisji Skrutacyjnej.
5.      Wyniki wyborów ogłasza Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej.
 
 
Wytworzył:
Barbara Imińska
Udostępnił:
Jarosiewicz Bartosz
(2006-11-28 11:48:26)
Ostatnio zmodyfikował:
Jarosiewicz Bartosz
(2006-11-28 12:01:16)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki