ZARZĄDZENIE Nr 87/2008 z dnia 3 września 2008 roku w sprawie zmian w Regulaminie Pracy Urzędu Gminy w Damnicy
ZARZĄDZENIE Nr 87/2008
WÓJTA GMINY DAMNICA
z dnia 3 września 2008 roku
w sprawie zmian w Regulaminie Pracy Urzędu Gminy w Damnicy
Na podstawie art.104 kodeksu Pracy oraz art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity :Dz.U. 01.142.1591 z późniejszymi zmianami : z 2002 roku Nr 23 poz. 220, Nr 62 poz. 558, Nr 113 poz. 984,Nr 153 poz. 1271, Nr 214 poz. 1806, z 2003 roku Nr 80 poz. 717, Nr 162 poz. 1568, z2004 roku 102 poz. 1055, Nr 116 poz. 1203, z 2005 roku Nr 172 poz. 1441, Nr 175 poz. 1457, z 2006 roku Nr 17 poz. 128, Nr 181 poz. 1337, z 2007 roku Nr 48 poz. 327, Nr 138 poz. 974, Nr 173 poz. 1218)
zarządza się, co następuje:
§ 1
W Regulaminie Pracy dla Urzędu Gminy w Damnicy wprowadzonym Zarządzeniem Nr 26/2004Wójta Gminy Damnica z dnia 19 lipca 2004 roku wprowadza się następujące zmiany:
1. W rozdziale VII -Wynagrodzenie za pracę w § 37 pkt. 2 otrzymuje brzmienie „Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się w formie pieniężnej nie później niż na 2 dni robocze przed upływem końca miesiąca w Kasie Urzędu Gminy w godzinach od 1200 do 1400 lub przelewem na konto bankowe wskazane przez pracownika.”
2. Po rozdziale VIII – Obowiązki w zakresie BHP rozdział VIII a – „Zasady powierzania pracownikowi pojazdu służbowego i jego odpowiedzialność z tego tytułu”, który stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 2
Wykonanie Zarządzenia powierza się Sekretarzowi Gminy .
§ 3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
WÓJT GMINY DAMNICA
mgr Maria Janusz
Załącznik do Zarządzenia
Nr 87/2008 Wójta Gminy
z 3 września 2008 roku
Zasady powierzania pracownikowi pojazdu służbowego i jego odpowiedzialność z tego tytułu.
Do wykonywania obowiązków pracowniczych może być powierzony pracownikowi pojazd służbowy na następujących zasadach:
I. Zasady przechowywania dokumentacji samochodu służbowego
Pracownik jest odpowiedzialny za przechowywanie oraz utrzymanie w należytym stanie dokumentów pojazdu: oryginału dowodu rejestracyjnego, książki serwisowej samochodu, instrukcji obsługi pojazdu, polisy OC.
W przypadku zagubienia lub kradzieży któregokolwiek z oryginalnych dokumentów, Pracownik odpowiedzialny za przechowywanie dokumentów zobowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o powyższym zdarzeniu bezpośredniego przełożonego. Pracownik odpowiedzialny za przechowywanie dokumentów obciążony zostanie kosztami jego powtórnego wydania, chyba że udowodni, iż utrata dokumentu nastąpiła pomimo zachowania należytej staranności.
II. Zasady eksploatacji pojazdów służbowych.
1 Bieżąca eksploatacja:
a) Pracownik zobowiązany jest do bezwzględnego przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym, a w szczególności zobowiązany jest do zachowania trzeźwości oraz bezpiecznej prędkości jazdy.
b) Pracownik zobowiązany jest do użytkowania pojazdu zgodnie z przeznaczeniem, instrukcją producenta, warunkami ubezpieczenia, warunkami świadczenia usług serwisowych oraz zgodnie z postanowieniami zawartymi w Instrukcji.
c) W pojazdach obowiązuje zakaz palenia tytoniu, spożywania alkoholu oraz innych używek lub środków odurzających.
d) Przy każdorazowym opuszczeniu pojazdu Pracownik zobowiązany jest zabrać ze sobą dowód rejestracyjny i kluczyki samochodu, wyjąć z samochodu wszelkie, mogące prowokować włamanie wartościowe przedmioty oraz w przypadku wyposażenia pojazdu w radioodtwarzacz wyjąć front-panel, zamknąć pojazd, uaktywnić wszystkie urządzenia zabezpieczające, w jakie wyposażony jest pojazd.
III. Szkody
1 Zakres odpowiedzialności Pracownika
a) Na zasadach określonych w Instrukcji Pracownik, któremu powierzono pojazd odpowiada za szkodę powstałą w związku z użytkowaniem pojazdu, chyba że udowodni, że szkoda powstała z przyczyn przez niego niezawinionych.
b) Pracownik jest odpowiedzialny za szkody wyrządzone osobom trzecim w związku z eksploatacją pojazdu, nie objęte ubezpieczeniem, powstałe w wyniku nieprzestrzegania warunków ubezpieczenia przez Pracownika lub dopuszczenia się przez Pracownika ich zaniedbania.
c) W szczególności, Pracownik jest odpowiedzialny za wszelkie szkody spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, jak również jest odpowiedzialny za szkody powstałe wskutek użytkowania pojazdu przez osoby nieuprawnione, którym powierzył pojazd.
2 Zakres działań podejmowanych w razie uszkodzenia, kolizji drogowej oraz utraty pojazdu
a) W przypadku utraty pojazdu, dokumentów bądź kluczyków, Pracownik zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić Policję oraz w terminie nieprzekraczającym 24 godzin Ubezpieczyciela.
b) Używanie pojazdu bez ważnego dokumentu potwierdzającego zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC i ważnego dowodu rejestracyjnego jest bezwzględnie zabronione. Wszystkie ewentualne konsekwencje finansowo-prawne z tego tytułu ponosi Pracownik.
c) W przypadku kolizji drogowej, wypadku, innej szkody powstałej w związku z używaniem pojazdu Pracownik zobowiązany jest do dopełnienia na miejscu zdarzenia wszelkich formalności niezbędnych do uzyskania odszkodowania od Ubezpieczyciela, w tym zobowiązany jest powiadomić niezwłocznie Policję.
d) W razie zaistnienia kolizji drogowej Pracownik zobowiązany jest dodatkowo do podjęcia działań zgodnych z zasadami wynikającymi z obowiązujących przepisów prawa oraz warunków ubezpieczenia pojazdu. W szczególności, w przypadku zdarzenia unieruchamiającego pojazd, powodującego konieczność pozostawienia pojazdu na miejscu zdarzenia, należy zabezpieczyć go przed dalszymi szkodami, zapewniając jego odprowadzenie lub odholowanie do właściwej stacji.
3.Naprawianie szkody
a) Przesłanką uznania przez Urząd Gminy w Damnicy szkody za zawinioną przez Pracownika są okoliczności udokumentowane przez:
- protokół policyjny z wypadku, kolizji o ile został sporządzony lub
- oświadczenie Pracownika złożone poszkodowanym osobom trzecim lub
- stwierdzone bezspornie w inny sposób okoliczności uszkodzenia samochodu
- służbowego wskazujące na winę Pracownika
b) Pracownik zobowiązany jest do pokrycia w całości kosztów:
- naprawy pojazdu lub pokrycia wartości ubezpieczeniowej pojazdu w przypadku skierowania pojazdu do kasacji, w sytuacji, gdy zostanie stwierdzone, że zachowanie lub stan Pracownika w chwili uszkodzenia pojazdu wyłączają odpowiedzialność Ubezpieczyciela; naprawy pojazdu w przypadku, gdy uszkodzenia powstały w wyniku zaniedbań w użytkowaniu , powodujących zwolnienie Ubezpieczyciela od obowiązku wypłaty odszkodowania;
- naprawy pojazdu w przypadku wystąpienia uszkodzenia pojazdu w ruchu z winy Pracownika, które nie zostaną pokryte przez Ubezpieczyciela.
b) W przypadku kradzieży pojazdu z przyczyn leżących po stronie Pracownika, wyłączających odpowiedzialność Ubezpieczyciela, Pracownik zobowiązany jest do pokrycia szkody w pełnej wysokości.
c) W przypadku włamania, sprowokowanego przez pozostawienie wartościowych przedmiotów, Pracownik zobowiązany jest do zapłaty w całości kosztów usunięcia szkody, które nie zostaną pokryte przez Ubezpieczyciela.
IV. Obowiązki i odpowiedzialność Pracownika
1. Pracownik zobowiązany jest do przestrzegania niniejszej Instrukcji
2. Wszelkie konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania przez Pracownika zasad zawartych w Instrukcji, w tym odpowiedzialność za wszelkie szkody wynikłe wskutek naruszenia Instrukcji obciążają Pracownika.