PROTOKÓŁ NR XXV/08 w dniu 21 sierpnia 2008r.

                                                                                 

PROTOKÓŁ NR XXV/08

Sesji Rady Gminy Damnica

w dniu 21 sierpnia 2008r.

 

Na stan 15 radnych obecnych było 15 radnych.

 

Przewodniczył – Zdzisław Kwaśniewski

Protokółowała – Barbara Imińska

 

            Sesję Rady Gminy Damnica otworzył o godz. 1300 Przewodniczący Rady Z.Kwaśniewski, który po przywitaniu radnych i gości stwierdził quorum radnych do podejmowania prawomocnych uchwał oraz przedstawił następujący porządek obrad:

1.      Sprawy regulaminowe:

Ø  otwarcie Sesji i stwierdzenie quorum,

Ø  przyjęcie porządku obrad,

Ø  przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji.

2.      Informacja Wójta Gminy z pracy w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji interpelacji zgłoszonych na poprzedniej Sesji.

3.      Informacja dyrektorów szkół o przygotowaniu placówek oświatowych do rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2008/2009.

4.      Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2008r.

5.      Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia projektu systemowego pt. „Rozwój gminy Damnica” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 7.1.1. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013.

6.      Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości dla sołectwa Łebień na lata 2008 – 2015.

7.      Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XXXVIII/226/06 Rady Gminy Damnica w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Wsi dla sołectwa Damno.

8.      Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr IX/57/03 Rady Gminy Damnica w sprawie zatwierdzenia Lokalnej Strategii Rozwoju.

9.      Interpelacje i zapytania radnych.

10.  Wolne wnioski i informacje.

11.  Zakończenie Sesji.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski zwrócił się z pytaniem do radnych czy mają uwagi lub wnioski do przedstawionego porządku obrad?

 

Radni nie wnieśli uwag do przedstawionego porządku obrad.

 

Protokoły z poprzednich Sesji – 19 czerwca 2008r. oraz 28 lipca 2008r. przyjęte zostały jednogłośnie. Radni nie wnieśli uwag do ich treści.

 

 

Ad. 2

 

Wójt Gminy M.Janusz przedstawiła informacje z pracy w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji interpelacji zgłoszonych na poprzednich Sesjach.

Informacja w załączeniu do niniejszego protokołu.

 

Radna J.Kornecka – w punkcie 6 informacji jest błąd. Zapisano, że opracowano Plan Odnowy Wsi dla sołectwa Świecichowo a chyba powinno być, że dla Damna.

 

Wójt M.Janusz – nie ma tu pomyłki, w informacji przedstawiono, na jakim etapie jest realizacja planów w poszczególnych sołectwach. Plan dla sołectwa Świecichowo jest także opracowany. Proszę się nie martwić, że któreś sołectwo zostało pominięte. Po przyjęciu planu przez zebranie wiejskie i skompletowaniu wszystkich dokumentów zostanie przedstawiony do zatwierdzenia Radzie Gminy.

 

Radny W.Cymek – w miejscowości Strzyżyno wykonano nawierzchnię na drodze. Skąd wziął się drugi odcinek drogi w tej miejscowości? Komisja Komunalna nie wnioskowała o dwa odcinki a Rada Gminy nie podejmowała uchwały na temat drugiego odcinka drogi w Strzyżynie. Druga sprawa – w zadaniach inwestycyjnych na 2008r. jest droga w Sąborzu o długości 650 mb i jest to działka 154 a tu wychodzi 740 mb. Zostaliśmy wprowadzeni w błąd. Kolejny temat to projekt zmian w budżecie, zwiększamy na inwestycje drogowe o 10.000 zł. a nie zostaliśmy poinformowani. Proszę Panią Wójt o wyjaśnienie jak mogła nastąpić taka pomyłka.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski – sołtys Strzyżyna Pan Bogdan Piskuła wystąpił dnia 25 marca 2008r. do Przewodniczącego Rady o wykonanie remontu dróg: od krzyżówki do P.Cieślika i od P.Kiełtyka do P.Bachowskiego oraz droga polna, ale ta nie wchodzi na razie w rachubę. Podobne zdanie będą mieli pozostali radni, że droga na odcinku od P.Kiełtyka do P.Bachowskiego powinna być zrobiona. Uważam, że należało ją zrobić, ale w odpowiednim czasie, w przyszłym roku. Odpowiadając na pismo sołtysa napisałem, że temat remontu dróg w Strzyżynie zostanie rozpatrzony przy opracowywaniu planu remontu i modernizacji dróg gminnych na 2008r. Na Sesji Rady w miesiącu kwietniu br. ustaliliśmy zakres modernizacji dróg. Większość radnych w ilości 10 głosów „za” głosowała za przyjęciem propozycji modernizacji dróg przedstawioną przez Komisję Gospodarki Komunalne, Rolnictwa i Inwestycji. Rada Gminy przyjęła do realizacji następujące drogi: Damnica – Dębniczka, Sąborze – działka Nr 154, Strzyżyno od drogi powiatowej do p.Cieślik, Łojewo – stara wieś oraz w zależności od pozyskanych środków: Bobrowniki – droga osiedlowa, Domaradz, Zagórzyca. W Strzyżynie miał być wykonany odcinek drogi do P.Cieślika. Po Sesji ponownie napisałem do Pana Piskuły i poinformowałem, że Rada Gminy przyjęła plan remontów dróg i w Strzyżynie przyjęty został odcinek drogi od krzyżówki do P.Cieślika. Realizacja zadania w Strzyżynie jest niezgodna z decyzją Rady Gminy. To wszystko zapisane jest w protokole z Sesji. Wszystko jest tak oczywiste, że żadne tłumaczenie Pani Wójt nie wchodzi w rachubę. Nie można szargać, nie można podważać autorytetu Rady Gminy. Rada Gminy nie po to podejmuje decyzje, aby Pani Wójt  realizowała zadania   według swego uznania. Nadal uważam, że droga ta powinna być robiona aż do Pana Bachowskiego i dalej, bo taka jest potrzeba, ale w odpowiednim czasie, za rok.

 

Wójt M.Janusz – szczegółowych wyjaśnień w tej sprawie udzielę na następnej Sesji. Wstępnie przeprowadziłam rozmowę z Przewodniczącym Komisji Komunalnej przed Sesją i wyjaśniłam cel zmiany. Zgodnie z podziałem kompetencji to Wójt Gminy przedstawia Radzie Gminy propozycje w zakresie budowy dróg. Propozycje takie zostały wypracowane na podstawie zgłoszonych sugestii i mają charakter pisemny. Propozycje zostały szczegółowo przedstawione na poprzedniej Sesji. Na posiedzeniu Komisji osobiście wskazywałam wydarzenia, które przemawiały, że ten odcinek drogi powinien być zrobiony. Wstępne założenia budżetowe opierają się na szacunkowych kwotach jak i szacunkowych długościach. Nie może być takiej sytuacji, aby osoba przygotowująca materiały do projektu budżetu przewidziała, jakie otrzymamy środki lub jakie będą ceny materiałów. Taka sytuacja miała miejsce w Sąborzu. Otrzymaliśmy więcej pieniędzy niż wstępnie zakładaliśmy. Wszystko to, co ma miejsce w budżecie odbywało się na podstawie kosztów szacunkowych. Dlatego nie jest możliwe dokonanie pełnego rozliczenia. Nie ma aż tak wybitnych fachowców, którzy byliby w stanie przewidzieć wydarzenia następnego roku.

 

Radny R.Nieradko – na Komisji Komunalnej omawiany był odcinek drogi w Strzyżynie od krzyżówki do Pana Cieślika. Drugi odcinek nie był w ogóle brany pod uwagę.

 

Skarbnik Gminy J.Janicka – w propozycjach Wójta w Strzyżynie wykazany był odcinek drogi metrach, co obejmuje cały wykonany odcinek.

 

Radny W.Cymek – jak można pomylić się w mierzeniu drogi o 90 m. Można pomylić się o 10m, ale nie o 90m. Co to za pracownik, który robi takie pomyłki. Druga sprawa to, że drugi odcinek drogi w Strzyżynie nie był ogóle planowany.

 

Wójt M.Janusz – opieramy się na założeniach finansowych budżetu i są one dla nas najważniejsze. Gdybyśmy je przekroczyli wówczas mielibyście Państwo absolutną słuszność, co do kierowanych zarzutów, ale cały czas obracamy się w ramach posiadanych środków. Nie otrzymamy od nikogo gwarancji na piśmie, że cena betonu na 2009r. będzie wynosiła właśnie tyle. Na koszt szacunkowy  składa się cena betonu jak i wartość wykonywanych usług. Gdyby było przekroczenie finansowe Rada miałaby słuszne zastrzeżenia, ale w tym momencie nie ma żadnego przekroczenia finansowego. W czym naprawdę jest problem? Robimy więcej w ramach posiadanych środków. Robimy to dla mieszkańców gminy, służy to naszym mieszkańcom.

 

Radny W.Cymek – Pani Wójt. Pani czegoś nie rozumie. Wobec tego Rada Gminy w Damnicy jest niepotrzebna. Przecież my nie jesteśmy sami dla siebie tylko ktoś nas wybrał. Tak jest w całej Polsce i tak powinno być w Damnicy. Jeżeli zaistnieje pewna sprawa to jest Przewodniczący Rady, są Komisje. Trzeba się konsultować. Można było zwołać Komisję Komunalną lub poinformować Przewodniczącego, że wynikła taka sprawa a tu nie ma żadnych uzgodnień. Uważam, że w tym przypadku, jeżeli Pani Wójt tak robi to Rada Gminy jest niepotrzebna.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski – Pani Wójt żadne tłumaczenie w tej sprawie. Pani Wójt proszę wreszcie przyjąć do wiadomości, że w tej gminie jest Rada Gminy i Rada Gminy decyduje o inwestycjach. Po co jest Rada, po co jest Komisja Komunalna. Czy to takie trudne, wystarczył jeden telefon i Komisja Komunalna byłaby na miejscu a ja, jako Przewodniczący potwierdziłbym, że tak trzeba robić.

 

Wójt M.Janusz – Strzyżyno jest miejscowością gminy a pieniądze pochodzą od podatników. Przykro mi, że jestem traktowana jak chłopiec do bicia. Skoro zostało mi powierzone stanowisko z wyboru mieszkańców to dla mnie interes mieszkańców jest interesem najważniejszym. To, że możemy mieć inne zdanie, inne dążenia od tego jest wymiana zdań. Skoro do moich kompetencji należy wysuwanie propozycji a komisja Komunalna nie jest w stanie powiadomić mnie, że te propozycje zostały wypracowane całkiem inne to jak to się ma do podziału władzy gdzie Komisja jednocześnie, jako członkowie Rady pełni funkcję uchwałodawczą i jednocześnie wykonawczą.

Dlatego to nie jest to, że ja nie zrobiłam czegoś zgodnie z Państwa wolą. Propozycja ta obarczona błędem wyszła od Komisji Komunalnej a Komisja nie rozmawiała ze mną. Propozycje pojawiły się bezpośrednio na Sesji i nikt mnie o tym wcześniej nie powiadomił, dowiedziałam się o tym podczas obrad Sesji.

 

Radny R.Nieradko – na Sesji Rady wyszedł temat drogi w Domaradzu a nie w Strzyżynie. Na temat drugiego odcinka drogi w Strzyżynie nie rozmawialiśmy ani na Komisji ani na Sesji. Proszę nie kierować pretensji do Komisji Komunalnej. Zmiana, która nastąpiła dotyczyła drogi w Zagórzycy.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski – Pani Wójt! Ustalenia Rady są rzeczą świętą i obowiązującą. Nie ma w tym zakresie dyskusji.

 

Ad. 3

 

Informację na temat przygotowania placówek oświatowych do rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2008/2009 przedstawili dyrektorzy poszczególnych szkół.

 

Zespół Szkół w Damnicy – informację przedstawił dyrektor Andrzej Kordylas.

Informacja w załączeniu do niniejszego protokołu.

Radni nie wnieśli uwag do przedstawionej informacji.

 

Zespół Szkół w Zagórzycy – informację przedstawił dyrektor Robert Nowak.

Informacja w załączeniu do niniejszego protokołu.

Radni nie wnieśli uwag do przedstawionej informacji.

 

Szkoła Podstawowa w Domaradzu – informację przedstawiła dyrektor Elżbieta Kołtun.

Informacja w załączeniu do niniejszego protokołu.

 

Radny W.Cymek – czy zacieki, o których mówi pani w informacji powstały w tym roku? W ubiegłym roku byliśmy w szkole w Domaradzu i też wskazywała Pani  zacieki, które miały być zlikwidowane.

 

Dyrektor E.Kołtun – zacieki, o których wspomniałam powstały w tym roku podczas naprawy dachu.

 

Zespół Szkół w Damnie – informację przedstawił dyrektor Zbigniew Studziński.

Informacja w załączeniu do protokołu.

Radni nie wnieśli uwag do przedstawionej informacji.

 

Dyrektor Z.Studziński w związku z zakończeniem pracy na stanowisku dyrektora Zespołu Szkół w Damnie podziękował wszystkim za współpracę.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski w imieniu swoim i radnych  przekazał Panu Z.Studzińskiemu słowa uznania i podziękowania za wieloletnią pracę na stanowisku dyrektora Zespołu Szkół w Damnie.

 

Podziękowanie za wieloletnią współpracę złożyła Panu Z.Studzińskiemu Wójt Gminy M.Janusz.

 

Sekretarz Gminy M.Boryła przedstawiła informację na temat dowozu uczniów do szkół w nowym roku 2008/2009.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski ogłosił 10 min. przerwy.

 

W przerwie obrad Przewodniczący Rady oraz radni otrzymani sprawozdanie Wójta Gminy Damnica z realizacji budżetu gminy za I półrocze 2008 roku.

 

Po przerwie salę obrad opuścił radny A.Zaryczański.

Stan Rady – 14 radnych

 

 

Ad. 4

 

Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2008 rok odczytała Skarbnik Gminy J.Janicka.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt uchwały dyskutowany był na posiedzeniach Komisji. Czy są pytania do projektu uchwały?

 

Radna B.Jarzmicka – w projekcie uchwały zwiększa się wydatki o kwotę 4.500 zł. na zmianę projektu rozbudowy stadionu w Damnicy. Wcześniej była rozmowa, że będzie podział projektu na etapy realizacji bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

 

Wójt M.Janusz – wyjaśniałam ten temat szczegółowo na posiedzeniach Komisji. Zmiana projektu dotyczy dostosowania go do potrzeb wniosku. Przygotowywane są dwa projekty – pod Program Odnowy Wsi oraz pod RPO. Na chwilę obecną znamy zasadę podziału środków z RPO i jest ona bardzo niekorzystna, jeżeli chodzi o powiat słupski, ponieważ 25% środków, którymi dysponuje województwo pomorskie zostały przekazane do podziału na trzy powiaty. Środków jest bardzo mało. Są wstępne uzgodnienie między gminami naszego powiatu, które miały miejsce zaledwie miesiąc temu. Umowa między Wójtami poszczególnych gmin dotyczy, iż gminy nie będą wnioskować o większe kwoty niż wynika to z podziału w powiecie. Wysokość kwot dla poszczególnych gmin wyliczona została w powiecie na podstawie wskaźników. Z tego wynika konieczność, aby w I etapie inwestycji przyjąć do realizacji te elementy, które są niezbędne. Ponadto w I etapie nie możemy realizować obiektu, który miałby charakter socjalno-gospodarczy. Natomiast projekt zakłada, że dwa obiekty tj. szatnia z zapleczem socjalnym i budynek socjalno-gospodarczy mają wspólne ogrzewanie i należy to zmienić. Przeprojektowanie polega na przeniesieniu kotłowni z jednego obiektu do drugiego, który przyjmujemy do realizacji.

 

Radna B.Jarzmicka – z zapisu w projekcie uchwały nie wynika, że jest to tylko przeniesienie kotłowni.

 

Wójt M.Janusz – w założeniach projektu rozbudowy stadionu w Damnicy są dwa obiekty – szatnia z zapleczem socjalnym oraz budynek socjalno-gospodarczy. Obiekty te mają wspólne ogrzewanie. Do realizacji musimy przyjąć to, co jest nam najbardziej potrzebne. Dlatego przyjmujemy do realizacji budowę szatni z zapleczem socjalnym a rezygnujemy z budynku socjalno-gospodarczego, w którym planowana jest kotłownia. Przeprojektowanie polega tylko na przeniesieniu kotłowni.

 

Radny W.Cymek – zwiększamy o 10.000 zł. na zadania inwestycyjne w zakresie budowy dróg. Czy zabrakło już środków, czy będą one potrzebne do całkowitego zakończenia budowy dróg?

 

Skarbnik J.Janicka – środki te są potrzebne do całkowitego wykonania zadania. Wynika to ze wzrostu kosztów budowy drogi w Sąborzu.

 

Dyrektor GOKiS M.Folusiak – zwrócił się z prośbą o pomoc finansową w kwocie 7.000 zł. na zakup niezbędnego sprzętu estradowego tj. profesjonalnego oświetlenia i namiotów. Sprzęt taki niezbędny jest do realizacji wielu imprez. Dotychczas potrzebny sprzęt był w zależności od potrzeb wynajmowany. Koszt jednorazowego wynajęcia sprzętu estradowego kształtuje się w granicach 1000 – 3000 zł za dobę.

 

Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXV/178/08 w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2008r.

 

Ad. 5

 

Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia projektu systemowego pt. „Rozwój gminy Damnica” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 7.1.1. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 odczytała kierownik GOPS B.Orlicka.

 

Projekt uchwały został szczegółowo omówiony na posiedzeniach Komisji Rady.

Komisje nie wniosły uwag do projektu uchwały.

 

Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXV/179/08 w sprawie zatwierdzenia projektu systemowego pt. „Rozwój gminy Damnica” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 7.1.1. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

 

 

Ad. 6

 

Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości dla sołectwa Łebień na lata 2008 – 2015 odczytała Sekretarz M.Boryła

 

Projekt uchwały został szczegółowo omówiony na posiedzeniach Komisji Rady.

Komisje nie wniosły uwag do projektu uchwały.

 

Radny W.Cymek – czytając Plany widzę, że są one opracowane bardzo skrupulatnie i fachowo. Wobec tego nie ma potrzeby, aby prowadzić dyskusję w tym temacie.

 

Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXV/180/08 w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości dla sołectwa Łebień na lata 2008 – 2015.

 

Ad. 7

 

Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XXXVIII/226/06 Rady Gminy Damnica w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Wsi dla sołectwa Damno odczytała Sekretarz M.Boryła.

 

Projekt uchwały został szczegółowo omówiony na posiedzeniach Komisji Rady.

Komisje nie wniosły uwag do projektu uchwały.

 

Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXV/181/08 zmieniającą uchwałę Nr XXXVIII/226/06 Rady Gminy Damnica w sprawie zatwierdzenia  Planu Odnowy Wsi dla sołectwa Damno.

 

Ad. 8

 

Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr IX/57/03 Rady Gminy Damnica w sprawie zatwierdzenia Lokalnej Strategii Rozwoju odczytała Sekretarz M.Boryła.

 

Projekt uchwały został szczegółowo omówiony na posiedzeniach Komisji Rady.

Komisje nie wniosły uwag do projektu uchwały.

 

Rada Gminy w składzie 14 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXV/182/08 zmieniającą uchwałę Nr IX/57/03 Rady Gminy Damnica w sprawie zatwierdzenia Lokalnej Strategii Rozwoju.

 

Ad. 9

 

Radny I.Kopczyk – jak przedstawia się temat przejęcia działki przy drodze do Wielogłów pod budowę chodnika?

 

Wójt M.Janusz – wystąpiliśmy do Spółki „Rędzina” dzierżawcy gruntów przy drodze powiatowej do Wielogłów skąd uzyskano zgodę na wydzielenie z dzierżawionej przez nich działki części na chodnik. Następnie złożony został wniosek do ANR o przekazanie wydzielonej części działki do mienia komunalnego gminy. Czekamy na decyzję ANR.

 

Radna B.Jarzmicka – czy będą robione rozjazdy na drodze krajowej w Domaradzu?

 

Wójt M.Janusz – decyzje w tym temacie zapadają na szczeblu Zarządu Dróg Krajowych. W chwili obecnej nie posiadam żadnych informacji, kiedy zadanie to będzie realizowane. Należy czekać.

 

Radny R.Nieradko – kiedy będzie robiona droga osiedlowa w Bobrownikach? Wstępnie rozmawialiśmy rano na ten temat, ale po przerwie otrzymałem od Pani Wójt inną odpowiedź. Pani Wójt proszę powiedzieć, kiedy będzie robiona ta droga. Wrócę do drogi w Strzyżynie. Na Komisji Komunalnej nie było wcześniej planowanej drogi w Strzyżynie. Informację o tej drodze otrzymałem dopiero na wiosnę, jak został opracowany plan modernizacji dróg na terenie gminy. Pani Wójt powiedziała, że nie musi tego przedstawiać Radzie, że Pani decyduje o tym, jakie drogi będą robione.

 

Radny W.Cymek – doszedłem do wniosku, że moje interpelacje i wnioski są w pewnym sensie blokowane od początku jak jest ta Rada. Może dlatego, że zgłaszam słuszne sprawy a może dlatego, że się komuś nie podoba. Składałem interpelację w sprawie rozmieszczenia tablic z nazwą ulic w Damnicy. Do dziś nic nie zostało zrobione. Druga sprawa to chodnik na ulicy Korczaka. Kiedyś na mój wniosek poprawiano go, ale znowu się zapadł a bramki jak nie było tak jej nie ma. Mam prośbę, czy nie można zrobić w ten sposób, żeby pracownik Urzędu Gminy przynajmniej raz na dwa tygodnie obszedł teren Damnicy, ale nie samochodem i sprawdził, co należy zrobić w zakresie porządków. Następna sprawa nie dotyczy Pani Wójt, ale mojego wniosku, który składałem na forum publicznym. Wiem jak wygląda sytuacja, bo Pani Wójt nam przedstawiała, ale ludzie są zdenerwowani. Ja im obiecałem w zeszłym roku, że przynajmniej na ulicy Sezamkowej a teraz wnioski naszej Komisji odsuwa się na dalszy plan i nie wiadomo jeszcze czy za mojej kadencji zostaną zrealizowane. Nie chciałbym kończyć kadencji, jeżeli moje wnioski nie będą zrealizowane. Nie chcę ubiegać się o drugą kadencję, ale w tej kadencji jak jestem to mam prawo działać na rzecz społeczeństwa.

 

Radna B.Jarzmicka – bardzo proszę, aby w Domaradzu wykosić trawę i sprzątnąć chociaż przy drodze krajowej.

 

Wójt M.Janusz – droga w Domaradzu jest drogą krajową i nie naszym obowiązkiem jest sprzątanie przy tej drodze. Możemy jedynie sprzątać przystanki i wokół przystanków. Pas drogowy należy do Zarządu Dróg Krajowych i nie mamy możliwości prawnych, aby wykonywać tam prace. To samo dotyczy wykonania rozjazdów. Sprawa wykonania tablic z nazwami ulic jest w budżecie i zostanie to wykonane w roku bieżącym. Czekamy na uruchomienie środków unijnych właśnie na poprawę estetyki miejscowości. Program obejmuje m.in. wprowadzenie nazewnictwa miejscowości na przystankach autobusowych, nazw ulic oraz tablic informacyjnych. Czekamy w tej chwili na środki zewnętrzne. Jeżeli nie uda nam się pozyskać środków do listopada wówczas wykonamy zadanie z własnych środków, które są zagwarantowane w budżecie. Nie jest to odsuwanie i ignorowanie zgłaszanych interpelacji i wniosków jest to po prostu przesunięcie w czasie.

Sprawę drogi w Strzyżynie wyjaśnię na następnej Sesji. Nie jest to temat na przepychanki słowne. Termin realizacji inwestycji w Bobrownikach nie ulega zmianie. Od 1 września br. wchodzimy w ostatni etap realizacji zadań drogowych i to jest obszar Bobrownik, Damna i Wiatrowa.

 

Radny R.Nieradko – z tego, co wiem w pierwszej kolejności ma być robiona droga w Zagórzycy a dopiero droga osiedlowa w Bobrownikach. W harmonogramie przyjętym przez Radę jest inaczej zapisane. Myślę, że to jest obowiązujące.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski – radny w tym względzie nie powinien mieć obiekcji. Kolejność jest zapisana i tak powinno być realizowane. A jeżeli nie będzie realizowane wówczas będziemy rozmawiać.

 

Wójt M.Janusz – kolejny raz  proszę Radę o przemyślenie i wyrażenie zgody, aby każda Sesja Rady była rejestrowana w formie nagrywania. Pozwoli to na wyjaśnienie wielu spraw.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski – jeżeli przewodniczący Komisji Komunalnej spotyka się z Panią Wójt i Panem Sabiszem i  uzgadniają realizację, wejście do Bobrownik w kwestii drogi a po przerwie Pani Wójt wycofuje się z tego wszystkiego  to przewodniczący Komisji na podstawy ku temu żeby mieć obiekcje. W związku z tym nie bez podstaw przewodniczący Nieradko występuje w tej kwestii. Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że nie ma gminy w naszym regionie, aby Wójt nie realizował zadań ustalonych przez Radę. Rada Gminy określa zadania do realizacji. A skoro Rada określiła odcinki dróg, takie odcinki, jakie są w protokole Rady takie trzeba realizować.

 

Wójt M.Janusz – zmiana mojego stanowiska nastąpiła z prostego powodu. Zgłoszona propozycja zakresu prac, która wyszła od przewodniczącego Komisji Komunalnej wykracza poza granice własności gminy. Moje wycofanie się z tego ma podstawę prawną. Chcieliśmy to zrobić ze względu na interes mieszkańców, ale skoro jestem rozliczana z każdego metra w związku z tym nie ma takiej możliwości abym zleciła wykonanie jakiejkolwiek pracy na terenie, który nie jest własnością gminy. I taka jest po prostu moja odpowiedź. Miała być wykonana droga wzdłuż obórek oraz odnowienie wjazdów do bloków. Skoro te wjazdy leżą na działkach stanowiących współwłasność oraz poprzez Państwa zachowanie na dzisiejszej Sesji a także ze względu na literę prawa wycofałam się z wcześniejszych ustaleń.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski -  Rada Gminy będzie kontrolować realizację zadań. Jeżeli Pani Wójt nie widzi różnicy w metrze lub dwóch a w rezultacie robi się 90m dodatkowo to jest jakieś nieporozumienie.

 

Radny R.Nieradko – poszło oskarżenie w moim kierunku. Nie chciałem wykonania żadnych wjazdów między blokami. Propozycja ta wyszła od Pana Sabisza i od Pani Wójt „Podniesiemy wam dodatkowo drogi boczne, nic nie mówić, zrobimy to”.  Od samego początku do chwili zatwierdzania na Radzie chciałem, aby wykonać drogę betonową między blokami a obórkami a propozycja taka poszła całkiem z innej strony. A kolejne oszczerstwo na mnie to, że ja coś kombinuję.

 

Sekretarz M.Boryła – na posiedzeniu Komisji Komunalnej wskazywałam, jaki jest sens zdejmowania płyt z drogi w Bobrownikach. Sensownym rozwiązaniem jest podniesienie drogi i wyrównanie płyt. Pan Nieradko preferuje tylko swój punkt widzenia, mieszkańcy tego osiedla nie są za robieniem tej drogi.

 

Radny W.Cymek – mam pytanie do Pana Przewodniczącego. Panie Przewodniczący! Jak dugo pamiętam nigdy dożynki nie były tak wcześnie. Już są odezwy od rolników, że te dożynki są za wcześnie. Czy Pan Przewodniczący jest współorganizatorem tych dożynek? Rolnicy zebrali tylko 1/3 zboża a pozostałe jest na polu. Zawsze robiliśmy dożynki pod koniec sierpnia lub na początku września a w tym roku już 24 sierpnia, jest to trochę za wcześnie.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski – o terminie dożynek dowiedziałem się z telefonu od rolnika i to nie jednego. Dzwoniło do mnie dwóch rolników wręcz z pretensjami „Panie Przewodniczący, co wy wymyślacie na tej Radzie Gminy, ze wyznaczacie termin dożynek 24 sierpnia”. Odpowiedziałem na to „Proszę niech Pan powtórzy. Kiedy są dożynki”  i powtórzył, że 24 sierpnia. Pierwszy raz usłyszałem o tym terminie. Jest to bardzo przykre i kolejny dowód ignorancji Rady Gminy. Ani z radnymi ani ze mną nie było rozmowy na temat dożynek. Jeżeli Pani Wójt zamierz to zrzucić na dyrektora GOKiS-u to przepraszam, ale jest to nieporozumienie.

 

Wójt M.Janusz – jestem gospodarzem w tej gminie i mam prawo zadecydować o terminie dożynek.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski – uważam, że wyznaczanie takiego terminu dożynek jest to lekceważenie rolników. Z tego, co wiemy jest jeszcze dużo zboża do zebrania na terenie gminy. Nie da się tego załatwić tak, aby wszyscy rolnicy byli usatysfakcjonowani, ale nie można aż tak. Najczęściej robiono dożynki z końcem sierpnia. Dożynki powiatowe są 14 września. Nie ma argumentu, że w następną niedzielę festyn dla dzieci na zakończenie wakacji. Można go było zrobić 24 sierpnia. Nie ma żadnego usprawiedliwienia. Przykro nam radnym, z tego, co słyszę to wszyscy radni mają takie sygnały, że stanowczo za wcześnie robimy dożynki. Pewnie, że Pani Wójt jest gospodarzem, ale Wójt jest samorządem i Rada Gminy jest samorządem. Jeżeli tak ma wyglądać współpraca w dalszym ciągu to jest to nieporozumienie.

 

Dyrektor GOKiS M.Folusiak – po części czuję się odpowiedzialny za termin tych dożynek. W ubiegłym roku dożynki były 26 sierpnia. Nie chcę nikogo brać w obronę, ale nie chcę też, aby ten termin stał się kością niezgody. Wiem, że rolnicy mają jeszcze dużo zboża na polu, ale jest to święto, które ma uhonorować ciężką pracę rolników, dać chwilę wytchnienia w tę niedzielę. Jest to święto rolników i załóżmy, że to niedzielnie popołudnie spędzimy razem. Jest to taki okres, kiedy w całej Polsce są imprezy. Do 10 września odbywają się dożynki gminne i powiatowe a następnie krajowe. Ciężko było kogokolwiek zaprosić, udało nam się zaprosić grupę taneczną z Białorusi.

 

Wójt M.Janusz – zdaję sobie sprawę, że wyznaczony termin dożynek nie zadowoli wszystkich. Decyzja o terminie podejmowana była na przełomie czerwca i lipca.  To nie jest tak, że ignoruje Państwa radnych. Nie przypuszczałam, że termin dożynek stanie się powodem konfliktu. Rozmawiałam z osobą, która wykonała telefon do Przewodniczącego. Wyjaśniłam dlaczego taki termin i usłyszałam zrozumienie.

Wójt Gminy i Rada Gminy są organem równorzędnym, nikt nikomu nie podlega. Są to dwa równorzędne organy, które powinny ze sobą współpracować. Od pierwszej rady czuję niechęć do współpracy.

Posiadam na bieżąco informacje na temat wykaszania zbóż a Starostami dożynek są rolnicy, którzy wszystko wykosili.

Proszę nie obarczać mnie tym, że na przełomie czerwca i lipca nie przewidziałam pogody proponując termin dożynek. Nie mogłam wówczas przewidzieć, jaka będzie sytuacja.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski – przykład dożynek jest ewidentnym przykładem ignorowania Rady Gminy. W § 12 Statutu Gminy pisze, że Rada jest organem stanowiącym i kontrolnym w gminie.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych organ samorządu przedkłada Radzie Gminy informację z wykonania budżetu gminy za I półrocze do 31 sierpnia każdego roku. Pani Skarbnik jak zamierza Pani zrealizować ten zapis ustawy?

 

Skarbnik J.Janicka – sprawozdanie z wykonania budżetu za I półrocze 2008r. zostało sporządzone i w dniu dzisiejszym Pan Przewodniczący i radni otrzymali je.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski -  informację Radzie Gminy przedstawia się na Sesji.

 

Skarbnik J.Janicka – w ustawie jest zapis, że sprawozdanie przedkłada się Radzie, nie ma zapisu, że na Sesji. W dniu dzisiejszym sprawozdanie zostało przedłożone Radzie.

 

Ad. 10

 

Sołtys W.Francuz – 1) jak można robić za gminne pieniądze drogę prywatną, na której są płyty. Na terenie gminy są drogi w gorszym stanie, które należałoby w pierwszej kolejności remontować,

2) pobocza drogi Strzyżyno – Dąbrówka są zaorywane przez Pana Piskułę, który ma przy tej drodze pola. Z drogi 6 metrowej zrobiła się bardzo wąska droga,

3) wiata przystanku autobusowego ustawiona na przystanku PKP w Strzyżynie jest zniszczona. Osoby dojeżdżające pociągiem do pracy i dzieci do szkoły nie mają żadnego schronienia. Należy ją naprawić.

4) w drodze powiatowej przed Dąbrówką na wysokości drogi w kierunku jeziorka zarwał się asfalt i powstała duża dziura. Należałoby to także naprawić.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski – panie sołtysie, proszę nie wprowadzać zebranych w błąd. Droga osiedlowa wzdłuż bloków w Bobrownikach jest drogą gminną a dojazdy do bloków są prywatne, które mieszkańcy muszą zrobić sami.

 

Sołtys Z.Zagórowski – czy w Damnicy w najbliższym czasie doczekamy się gazu ziemnego? Jest to dla mieszkańców ważna sprawa.

 

Wójt M.Janusz – są plany w tym zakresie. Zgodnie z planami gazociąg ma przebiegać m.in. przez gminę Damnica. Są to jednak jeszcze odległe plany.

 

Sołtys M.Wasiak – w Mianowicach na części budynku, która jest własnością gminy należy wyremontować dach oraz wspólny komin, ponieważ w obecnym stanie stwarza zagrożenie dla prywatnej części budynku. Państwo zgłaszali pracownikowi Urzędu tę sytuację, ale nikt się tym nie zajął.

 

Sekretarz M.Boryła – czy ci Państwo złożyli w Urzędzie wniosek na piśmie o wykonanie remontu?

 

Sołtys M.Wasiak – nie, rozmawiali tylko z pracownikiem.

 

Sołtys B.Kubicki – zgłaszałem w lutym potrzebę przycięcia gałęzi drzew i nic nie zostało zrobione.

 

Sekretarz M.Boryła – żadna wycinka drzew ani przycinka gałęzi przy drogach gminnych nie może być wykonana przez gminę samowolnie. Decyzję w tym temacie podejmuje Starostwo Powiatowe. Ponadto przycięcie gałęzi może być wykonane w odpowiednim czasie.

 

Sołtys B.Kubicki – a jeżeli stanie się jakieś nieszczęście?

 

Wójt M.Janusz – takie są przepisy i musimy ich przestrzegać. Gdyby coś się stało wówczas byłaby podstawa do wycinki drzewa. Niestety takie są nasze przepisy.

 

Radna E.Gerula – proszę o wykonanie utwardzenia placu przy przystanku autobusowym w Karzniczce. Autobusy i inne pojazdy zatrzymujące się na przystanku spowodowały, że powstało wiele dziur, w których zbiera się woda i utrudnia to wsiadanie i wysiadanie z autobusu.

 

Sołtys K.Kosidlak – w Karzniczce w drodze dojazdowej do wsi samochody ciężarowe WOSANY uszkodziły studzienkę ściekową. Jest ona odkryta, bez przykrywy i trzeba ją naprawić.

 

Wójt M.Janusz – proszę o pismo w tej sprawie i wystąpię wówczas w tek sprawie do WOSANY o współfinansowanie naprawy.

 

Sołtys K.Kosidlak – 1) droga betonowa Karzniczka-Zagórzyca wykonana została z myślą o dzieciach dochodzących do szkoły w Zagórzycy. Obecnie z drogi tej korzystają samochody dostawcze, które niszczą drogę oraz stwarzają zagrożenie dla dzieci. Należy coś z tym zrobić.

2) w Karzniczce przy pojemnikach na surowce wtórne mieszkańcy wyrzucają różne śmieci m.in. z rozbiórki szopek. Co mogę zrobić, jako sołtys? Co w ogóle można z tym zrobić?

 

Wójt M.Janusz – w kwestiach poruszonych przez sołtysa powraca temat konieczności powołania Straży Gminnej, która w takich sytuacjach rozwiązałaby problem.

 

Wójt M.Janusz przedstawiła Radzie Gminy nowo wybranego dyrektora Zespołu Szkół w Damnie, którym została Pani Joanna Rusak.

 

Wiceprzewodniczący R.Dziubek odczytał pismo mieszkańców wsi Domaradz skierowane do Wójta Gminy Damnica a do wiadomości do Rady Gminy w sprawie zmiany lokalizacji planowanej przepompowni ścieków w Domaradzu.

 

Wójt M.Janusz – projekt budowy kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Stara Dąbrowa i Domaradz opracowany został nie za mojej kadencji. Procedury wszystkie w tym zakresie zostały zachowane. Mieszkańcy wszystkich miejscowości mieli możliwość sprawdzenia w określonym czasie własnych przyłączy, ale nikt się tym nie zainteresował. Tym samym nie ma podstaw prawnych do wprowadzenia zmian do projektu.

Od dłuższego czasu przy okazji różnych spotkań mówimy o Programie RPO. Program ten znamy od roku i czekamy na jego wprowadzenie. Ponadto sołectwo Domaradz wprowadziło Plan Odnowy Wsi opracowywany przy współudziale sołtysa pod Program „Lider”. W związku z tym znamy Programy, z których może być ewentualne dofinansowanie inwestycji.

Z zakresu RPO wskaźniki na kanalizację są tak niekorzystne, że pod naszą inwestycję praktycznie nie mamy szans otrzymania. Dlatego naszym głównym celem będzie aplikowanie do PROW.

Jeżeli chodzi o zmianę lokalizacji przepompowni to sprawa została zamknięta łącznie z pozwoleniem na budowę. Był czas na to, aby robić takie zmiany, ale nikt się nie zainteresował. Pracowałam w Szkole w Domaradzu, kiedy plan był wyłożony do publicznego wglądu i tylko jedna osoba przyjechała. Okazało się wówczas, że nikt nie ma problemów i uwag. Podejmując się funkcji reprezentowania mieszkańców należy, chociaż trochę znać obowiązujące procedury. Jeżeli ma być przeprojektowana zmiana lokalizacji przepompowni ścieków wówczas wszystko trzeba zacząć od nowa. Należy zagwarantować środki finansowe na przeprojektowanie, których obecnie nie ma w budżecie, ogłosić przetarg na wykonawcę, który wykona zmiany projektu. Dopiero na podstawie zmian projektowych można wystąpić o pozwolenie na budowę i czekać na decyzję. Przesunie się to wszystko w czasie. Wszystko wyjaśniłam Pani przewodniczącej Komisji Rewizyjnej na spotkaniu.

 

Radna B.Jarzmicka – nie może być tak, że przepompownia ścieków będzie zlokalizowana w środku wsi tuż przy posesjach. Projekt kanalizacji był przedstawiony do wglądu dla mieszkańców, ale nie byli oni zorientowani, że mogą jakieś zmiany zgłaszać. W innych miejscowościach też zostało tak zrobione, że przepompownie zostały wybudowane przy posesjach a mieszkańcy narzekają teraz, że im śmierdzi.

 

Wójt M.Janusz – jeżeli będzie taka wola Rady Gminy wówczas przystąpimy do zmian projektu. Musimy jednak mieć świadomość, że wszystko przesunie się w czasie Inie załapiemy się na dofinansowanie. Przepadną nam duże pieniądze. Temat ten jest realizowany od 2004r. i wszystko miało swój czas.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski – temat ten wymaga jeszcze przeanalizowania. Co przemawia za zmianami a co przeciw zmianom.

 

Wójt M.Janusz – spotkałam się z radami sołeckimi Starej Dąbrowy i Domaradz i szczegółowo omówiłam temat realizacji inwestycji. Uzyskałam akceptację obu rad sołeckich.

 

Radna B.Jarzmicka – na zebraniu były tylko dwie osoby z Domaradza i nie mogły decydować za wszystkich. Czy można ten projekt rozdzielić na dwie części?

 

Wójt M.Janusz – nie ma możliwości podziału projektu. Sama inwestycja może być realizowana etapami.

 

Radna J.Kornecka – ktoś ten projekt powinien był sprawdzić w Urzędzie Gminy. W Damnie przed przystąpieniem do budowy kanalizacji nikt nic nie wiedział, nawet wchodzono w prywatne posesje. Przepompownia także została wybudowana blisko posesji i mieszkańcy ponoszą tego konsekwencje. Tak samo jest w Domaradzu. Projekt powinien być sprawdzony przez pracownika Urzędu, temat  wychodzi dopiero jak przystępuje się do realizacji inwestycji.

 

Dyrektor GOKiS M.Folusiak – podziękował radnym za środki finansowe przekazane na organizację festynu dla dzieci oraz przekazał sołtysom informację na temat dowozi dzieci na festyn.

 

Radny W.Cymek – Pani Wójt spotkała się z mieszkańcami budynku przy ulicy Lipowej w Damnicy w temacie działki. Proszę o przekazanie ustaleń.

 

Wójt M.Janusz – jesteśmy już właścicielami działki. Z mieszkańcami tego budynku spotkałam się po raz pierwszy na przełomie czerwca 2007r. Wówczas deklarację kupna działki złożyło 6 osób. Obecnie mieszkańcy zostali poinformowani, że muszą w ciągu tygodnia złożyć deklaracje na piśmie potwierdzające chęć zakupu działki. Po upływie tego terminu wpłynęły dwa wnioski. Miałam także informację od mieszkańca tego budynku, że jeden wniosek może być podstawiony. Praktycznie kupnem zainteresowany jest tylko Pan Kozłowski. Do tematu trzeba wrócić. Działka jest bardzo atrakcyjna i mam obawy czy celowa jest jej sprzedaż. Na najbliższych posiedzeniach Komisji temat ten zostanie przedyskutowany.

 

Przewodniczący Z.Kwaśniewski – odczytał pismo Koła Gospodyń Wiejskich w Damnicy w sprawie przyznania środków finansowych na zakup kuchni gazowo – elektrycznej. Pismo to zostanie skierowanie do Pani Wójt zgodnie z kompetencja do jego załatwienia.

 

 

 

 

 

Ad. 11

 

W związku z wyczerpaniem porządku obrad o godz. 1600 Przewodniczący Z.Kwaśniewski zamknął obrady XXV Sesji Rady Gminy Damnica.

 

Na tym protokół zakończono.

 

Protokółowała                                                                                   Przewodniczący

 

Barbara Imińska                                                                               Zdzisław Kwaśniewski

 

 

 

 

 

                                                                                 

Wytworzył:
Barbara Imińska
Udostępnił:
Jarosiewicz Bartosz
(2008-09-23 14:25:54)
Ostatnio zmodyfikował:
Jarosiewicz Bartosz
(2008-09-23 14:26:30)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki