PROTOKÓŁ NR XLVI/10 w dniu 27 stycznia 2010r.
PROTOKÓŁ NR XLVI/10
Sesji Rady Gminy Damnica
w dniu 27 stycznia 2010r.
Na stan 15 radnych obecnych było 13 radnych.
Nieobecni radni – M.Haładej, K.Kozina.
Przewodniczył – Zdzisław Kwaśniewski
Protokółowała – Barbara Imińska
Sesję Rady Gminy otworzył o godz. 13,00 Przewodniczący Z.Kwaśniewski, który po przywitaniu radnych i gości stwierdził quorum radnych do podejmowania prawomocnych uchwał oraz przedstawił proponowany porządek obrad.
Następnie Przewodniczący Z.Kwaśniewski odczytał wniosek Wójta Gminy Damnica o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia na 2010r. taryf opłat za wodę pobieraną z urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę i za ścieki wprowadzone do zbiorczych urządzeń kanalizacyjnych na terenie gminy Damnica.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski poddał wniosek pod głosowanie.
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie postanowiła wprowadzić do porządku obrad wnioskowany projekt uchwały.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski wprowadził do porządku obrad projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Damnica.
Następnie Przewodniczący Z.Kwaśniewski zwrócił się z pytaniem do radnych czy mają jeszcze uwagi lub wnioski do proponowanego porządku obrad.
Radni nie zgłosili uwag do proponowanego porządku obrad.
Porządek obrad po wprowadzeniu zmian przedstawia się następująco:
1. Sprawy regulaminowe:
Ø otwarcie Sesji i stwierdzenie quorum,
Ø przyjęcie porządku obrad,
Ø przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji.
2. Informacja Wójta Gminy z pracy w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji interpelacji w wniosków zgłoszonych na poprzedniej Sesji.
3. Uchwalenie budżetu gminy na 2010 rok:
Ø opinia RIO w Gdańsku,
Ø opinia Komisji Budżetu i Finansów,
Ø podjęcie uchwały.
4. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Gminnego programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Gminy Damnica”.
5. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia na 2010r. taryf opłat za wodę pobieraną z urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę i za ścieki wprowadzone do zbiorczych urządzeń kanalizacyjnych na terenie gminy Damnica
6. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Damnica do Stowarzyszenia pod nazwą Lokalna Organizacja Turystyczna „Ustka”.
7. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Damnica na 2010 rok”.
8. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Damnica na 2010 rok.
9. Projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Damnica.
10. Sprawozdanie z pracy Komisji Rady Gminy Damnica za 2009 rok.
11. Zatwierdzenia planów pracy komisji Rady Gminy Damnica na 2010 rok.
12. Zatwierdzenie planu pracy Rady Gminy Damnica na 2010 rok.
13. Interpelacje i zapytania radnych.
14. Informacje i wolne wnioski.
15. Zakończenie Sesji.
Protokół z poprzedniej Sesji przyjęty został jednogłośnie, radni nie wnieśli uwag do ich treści.
Ad. 2
Wójt M.Janusz przedstawiła informację z pracy w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji interpelacji w wniosków zgłoszonych na poprzedniej Sesji.
Informacja stanowi załącznik Nr 1 do niniejszego protokołu.
Radna B.Jarzmicka – chciałabym się dowiedzieć, z jakiego powodu unieważniono przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Stara Dąbrowa-Domaradz?
Wójt M.Janusz – przetarg został unieważniony, ponieważ nie było zgodności w tym, co przedstawił projektant między dwoma podstawowymi dokumentami tzn. między tak zwanym przedmiarem a kosztorysem.
Radny W.Cymek – chciałbym poinformować, że wniosek mój z 30.12.2009r. dotyczący Providenta jest już nieaktualny, sprawa została załatwiona. Skontaktował się ze mną policjant z Posterunku w Damnicy. Odnalazł on osobę odpowiedzialną za naklejanie ulotek, osoba ta została ukarana mandatem i sprawa jest już zakończona. Chciałbym jeszcze wrócić do sprawy wysyłania pism do poszczególnych osób o potwierdzenie wywozu odpadów. Pani Wójt twierdzi, że nic nie może więcej zrobić. Powinniśmy dążyć, aby jak najwięcej osób miało pojemniki na śmieci. Nie możemy poprzestać na wysyłaniu pism.
Na poprzedniej Sesji zgłaszałem, że na ulicy Leśnej 3 lampy nie świecą. Prosiłem o sprawdzenie czy oświetlenie to podlega pod gminę. Lampy te nadal nie świecą.
Wójt M.Janusz – odpowiem w temacie wysyłanych pism. Pisma wysyłane do mieszkańców nie poskutkują w stu procentach na wszystkich mieszkańców. Gdyby była straż gminna wówczas pisma zostałyby wysłane tylko raz i sprawa byłaby załatwiona. Ale zgodnie z analizą, którą prowadzimy systematycznie proszę wierzyć, że ilość zawartych umów w związku z wysyłanymi pismami zwiększyła się. I to jest ewidentny plus tej całej akcji. Uważam, że warto to robić skoro nie mamy innych możliwości i bezpośredniego oddziaływania. W ślad za tym idzie następny etap a mianowicie w niektórych miejscowościach odbyły się spotkania informacyjne m.in., że teraz organ egzekucyjny, czyli policja informuje mieszkańców o konsekwencjach wynikających z braku takich umów. Tam, gdzie byliśmy zawiadomieni uczestniczyli także pracownicy naszego Urzędu odpowiedzialni za te sprawy. Dlatego jest duży postęp w tym zakresie. Ponadto każde stworzone nielegalne śmietnisko objęte jest postępowaniem wyjaśniającym. Jest w tym zakresie współpraca z policją i odnosi to pozytywne skutki mimo, iż z pewnością nie doprowadzimy do sytuacji, że wszyscy mieszkańcy będą mieli pojemniki na śmieci.
Jeżeli chodzi o wniosek dotyczący oświetlenia to z protokołu z ostatniego posiedzenia Rady nie został odnotowany taki wniosek i odpowiedzi udzielę na następnej sesji.
Radny Z.Pawłowski – chciałbym tylko poinformować, że po spotkaniu w Zagórzycy z policjantem i firmą PGK ze Słupska podpisanych zostało 24 umowy. Jest to pozytywny odzew prowadzonej akcji.
Radna B.Jarzmicka – chciałabym, aby Pani Wójt dokładnie wyjaśniła, dlaczego unieważniono przetarg na budowę kanalizacji Stara Dąbrowa – Domaradz.
Wójt M.Janusz – projekt kanalizacji został wykonany w roku 2005. Wymogi dotyczące ustawy o zamówieniach publicznych były wówczas zupełnie inne niż obecnie. Poprzednio nie była wymagana wersja elektroniczna, która dziś jest niezbędna do ogłoszenia przetargu. To jest jeden element. Tamta umowa została wykonana i zamknięta. Nie możemy wracać do tego zadania jeszcze raz, ponieważ byłoby to niewłaściwe wydatkowanie środków publicznych. Jedyną możliwością uzupełnienia tych braków było wskazanie błędów, które nie wynikały bezpośrednio z wad projektu. Od 2005 roku nastąpiły również inne zmiany. Niektóre działki, które ujęte były w pozwoleniu na budowę w ciągu 5 lat zmieniły swojego właściciela i tym samym trzeba było dokumentację uzupełnić. Najprostszym i najkrótszym żeby przystąpić do finalizacji tego przetargu było ogłoszenie przetargu oraz wskazanie, że ten przetarg ma wady ze względu na zmianę przepisów. To pozwala m.in. na usunięcie tych wad i uzupełnienie wniosku, co jest zasadne, jeżeli chodzi o wydatkowanie środków publicznych. Następnie zostanie ogłoszony przetarg już zgodnie z nowymi zasadami. Była to najprostsza droga, aby wybrnąć z czegoś, co jest nieaktualne.
Sekretarz A.Harmacińska – ustawa o zamówieniach publicznych jest ustawą, w której lepiej dmuchać na zimne. Łatwiej nam było wprowadzić zmiany teraz niż później szukać powodów, które pozwoliłyby na unieważnienie tego przetargu. Było także dużo zapytań ze strony wykonawców dotyczących tego przetargu. I tak naprawdę to one zaważyły, że skoro jest wiele pytań to znaczy, że w ten sposób sformułowany budzi wiele wątpliwości. Więc było to najbezpieczniejsze wyjście, aby nie narażać się później na konsekwencje.
Radna J.Kornecka – złożony został wniosek o wykonanie chodnika w Damnie przy drodze powiatowej od kapliczki wzdłuż bloków w kierunku Wiatrowa. Jak wygląda jego realizacja?
Wójt M.Janusz – nie wszystkie interpelacje trafiają do nas na piśmie, więc trudno mi w tej chwili odpowiedzieć. Jeżeli temat traktowany jest, jako interpelacja wówczas udzielę odpowiedzi na piśmie na następnej Sesji.
Radna B.Jarzmicka – czy jest przewidziana zmiana lokalizacji przepompowni w Domaradzu?
Wójt M.Janusz - w temacie przepompowni decyzja zapadła na Radzie. Zdecydowano o zastosowaniu nowocześniejszej technologii a lokalizacja przepompowni pozostała bez zmian.
Radny Z.Pawłowski - zgłaszałem temat zabezpieczenia dachu na remizie strażackiej w Zagórzycy. Nadal jest dziura w dachu i sypie się do środka śnieg.
Wójt M.Janusz – wniosek został przekazany do Zakładu Gospodarki Komunalnej. Działania w kierunku zabezpieczenia dachu zostały już podjęte.
Radny R.Dziubek – w informacji Pani Wójt podała, że wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji polegającej na budowie stacji telefonii komórkowej P4 w Damnicy. Na czym to postępowanie polega?
Wójt M.Janusz – tak jak już wcześniej rozmawialiśmy na ten temat, aby drogą administracyjna blokować tę inwestycję wystąpiliśmy o sporządzenie raportu oddziaływania inwestycji na środowisko. Jeżeli w tym raporcie zostaną użyte sformułowani, że np. ma to złe oddziaływanie będzie wówczas podstawa, żeby nie wydawać decyzji lokalizacyjnej. Służy to temu, aby wykorzystać wszystkie możliwości prawne, aby utrudnić budowę tej stacji.
Ad. 3
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – przystępujemy do uchwalenia budżetu gminy na 2010 rok.
Skarbnik D.Bałukonis – przygotowany został ostateczny projekt uchwały budżetowej na 2010r. uwzględniający autopoprawki oraz Państwa wnioski. Pierwsza autopoprawka zawierała Państwa wnioski i propozycje. Druga autopoprawka wynika z zawartych umów na dofinansowanie i konieczności zwiększenia zadań inwestycyjnych o środki, które otrzymaliśmy oraz zmiany klasyfikacji budżetowej na ósemkę i na dziewiątkę, ponadto rozpisanie zadania inwestycyjnego z jednorocznego na wieloletnie. Dotyczy to kanalizacji w Damnicy, ponieważ wykonawca nie wywiązał się w całości z umowy. Trzecia autopoprawka wynikała ze zmiany ustawy o ochronie środowiska i likwidacji funduszy ochrony środowiska. Od 1 stycznia fundusz ochrony środowiska nie istnieje, jako fundusz celowy. W związku z tym nie można podjąć uchwały z załącznikiem funduszu ochrony środowiska, środki zostają wprowadzone bezpośrednio do budżetu. Projekt uchwały, który Państwo otrzymali uwzględnia te wszystkie zmiany.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski - wobec tego rozpoczynamy od odczytania uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w sprawie opinii o projekcie
Skarbnik D.Bałukonis odczytała:
1) uchwałę Nr 084/g220/P/I/09 składu orzekającego RIO w Gdańsku z dnia 9 grudnia 2009r. w sprawie opinii o projekcie budżetu gminy Damnica na 2010r. wraz z informacją o stanie mienia komunalnego i objaśnieniami,
2) uchwałę Nr 088/g220/D/I/09 składu orzekającego RIO w Gdańsku z dnia 9 grudnia 2009r. w sprawie opinii o możliwości sfinansowania deficytu budżetu oraz prognozie kształtowania się długu publicznego gminy Damnica.
Uchwały w załączeniu do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – w sprawie projektu budżetu na 2010r. wszystkie Komisje spotkały się dwukrotnie. Dyskutowały i wypracowały wnioski. Proszę przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów o przedstawienie opinii Komisji o projekcie budżetu gminy na 2010r.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów W.Cymek odczytał opinie Komisji o projekcie budżetu na 2010 rok następującej treści:
„Komisja Budżetu i Finansów Rady Gminy Damnica na posiedzeniu w dniach 07 grudnia 2009r. oraz 15 grudnia 2009r. zgodnie ze szczegółowym trybem prac tworzenia i uchwalania budżetu dokonała analizy i oceny projektu budżetu gminy na 2010 rok wraz z objaśnieniami, prognozą kwoty długu oraz informacją o stanie mienia komunalnego.
Po przeanalizowaniu projektu budżetu na 2010 rok, wysłuchaniu wyjaśnień Skarbnika Gminy oraz zapoznaniu się z opinią wszystkich Komisji Rady, Komisja Budżetu i Finansów postanowiła negatywnie zaopiniować przedłożony przez Wójta Gminy projekt budżetu na 2010 rok.
Komisja Budżetu i Finansów Rady Gminy Damnica przedstawia wnioski do projektu budżetu na 2010 rok.
1. Na podstawie przedstawionego projektu budżetu Komisja stwierdza, że zadłużenie gminy systematycznie wzrasta. W 2010 roku wzrośnie o dalsze 2.024.797 zł. i jak wynika z prognozy długu na 31 grudnia 2010r. wyniesie 6.530.524 zł. tj. 40% planowanych dochodów własnych.
Informacja opisowa wraz z objaśnieniami do projektu budżetu jest niepełna, szczególnie w zakresie wydatków inwestycyjnych.
2. W projekcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy Damnica na 2010 rok w § 13 punkt 1 wnioskuje się zmniejszyć kwotę 1.000.000 zł. do kwoty 500.000 zł. oraz w punkcie 2 kwotę 2.000.000 zł. zmniejszyć do 1.000.000 zł.
3. Komisja stwierdza, że środki finansowe przeznaczone na dział 801 oświata i wychowanie są niewystarczające, szczególnie w § 3020, 4010, 4040, 4110, 4120, 4210 i 4260. Aby częściowo złagodzić wymienione braki Komisja wnioskuje o zwiększenie wydatków w wymienionym dziale 801 oświata i wychowanie o kwotę 343.350 zł.
Wymienioną kwotę proponuje się zabezpieczyć z następujących wydatków:
- w projekcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu w § 5 z rezerwy ogólnej kwotę 100.000 zł. przenieść do działu 801 oświata i wychowanie,
- w dziale 750 Administracja publiczne zmniejszyć wydatki o kwotę 157.000 zł. i przeznaczyć na oświatę i wychowanie,
- w rozdziale 85210 Ośrodki pomocy społecznej zmniejszyć wydatki o kwotę 59.500 zł. i przenieść na oświatę i wychowanie,
- w dziale 926 Kultura fizyczna i sport zmniejszyć wydatki o kwotę 23.850 zł. i przenieść na oświatę i wychowanie,
- w rozdziale 75404 Komendy wojewódzkie policji zmniejszyć wydatki o kwotę 3.000 zł. i przenieść na oświatę i wychowanie.
Kolejne brakujące środki finansowe na dział 801 oświata i wychowanie należy przeznaczyć z pozyskiwanych dochodów w ciągu roku budżetowego 2010.
Ponadto w autopoprawce do projektu budżetu na 2010 rok w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym na lata 2010 – 2012 należy:
1. Precyzyjnie określić zakres prac i koszt I etapu zadania inwestycyjnego pn. przebudowa, rozbudowa i zagospodarowanie stadionu sportowego w Damnicy.
2. Zadanie inwestycyjne pn. przebudowa, rozbudowa i zagospodarowanie stadionu sportowego w Damnicy – urządzenia sportowe, przenieść do realizacji w latach
2011-2012.
3. Zadanie inwestycyjne pn. adaptacja i modernizacja obiektów po SDOO w Karzniczce na biura, magazyny dla ZGK i socjalne lokale mieszkalne z pomieszczeniami gospodarczymi przenieść do realizacji w latach 2011 – 2012.
4. Rozszerzyć zadanie inwestycyjne pn. budowa kanalizacji sanitarnej w m. Damnica ulica Polna na zadanie pn. budowa instalacji wodnej i kanalizacji sanitarnej.
5. Zmienić zadanie inwestycyjne pn. budowa stacji uzdatniania wody w m. Damnica na zadanie pn. budowa nowego ujęcia wody dla m. Damnica.
6. Wprowadzić do WPI zadanie pn. wykonanie częściowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Damnica w kierunku Dębniczki i Bud. Środki finansowe na ten cel przeznaczyć z kredytu, który był ujęty na adaptację i modernizację obiektów po SDOO Karzniczka.
W załączniku dotyczącym zadań inwestycyjnych w 2010 roku Komisja Budżetu i Finansów wnioskuje:
1. Wprowadzić zadanie - zamontowanie lamp oświetlenia ulicznego:
- Damnica ulica Szkolna – 2 lampy oraz ulica Sezamkowa – 1 lampa,
- Damno na odcinku od szkoły do transformatora – 2 lampy.
Zadanie to należy zrealizować z kredytu przeznaczonego na adaptację i modernizację obiektów po SDOO w Karzniczce.
2. Zadanie inwestycyjne w zakresie drogi gminnej – droga w Paprzycach przyjąć do realizacji, jeżeli w bieżącym roku złożony został wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.
Na przedstawione wnioski przez Komisję Budżetu i Finansów Wójt Gminy Damnica złożyła autopoprawkę do projektu budżetu na 2010r.
W autopoprawce Wójta Gminy nie uwzględniono wniosków dotyczących Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.
W związku z powyższym w dniu 19 stycznia 2010r. odbyło się kolejne wspólne posiedzenie Komisji Rady, na którym dokonano jeszcze raz analizy projektu budżetu na 2010 rok oraz wysłuchano wyjaśnień Wójta Gminy i Skarbnika Gminy.
Na powyższym spotkaniu Komisje wypracowały następujące wnioski do projektu budżetu na 2010r.
Zadanie nr 2 - pn. przebudowa, rozbudowa i zagospodarowanie stadionu sportowego w Damnicy – urządzenia sportowe.
Komisje uznały, że powyższe zadanie powinno być realizowane wówczas, kiedy zostanie zawarta umowa o dofinansowanie.
Zadanie nr 3 - pn. adaptacja i modernizacja obiektów po SDOO w Karzniczce na biura, magazyny dla ZGK i socjalne lokale mieszkalne z pomieszczeniami gospodarczymi.
Komisje proponują przenieść realizację zadania na lata 2011 – 2012.
Zadanie Nr 5 - pn. budowa stacji uzdatniania wody w m. Damnica.
Komisje odstąpiły od realizacji tego zadania.
Zadanie nr 6 - pn. wykonanie częściowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Damnica w kierunku Dębniczki i Bud.
Komisje odstąpiły od realizacji tego zadania.
W zakresie zadań inwestycyjnych na 2010 rok:
1. Komisje proponują, aby w 2010 roku nie realizować żadnych zadań w zakresie oświetlenia ulicznego.
2. W zakresie budowy dróg gminnych Komisje proponują przyjąć do realizacji na 2010 rok kontynuację budowy drogi w miejscowości Wiszno. Proponuje się odstąpić w 2010r. od budowy drogi od miejscowości Paprzyce do miejscowości Zagórzyca.
3. Zadanie ujęte w WPI – pn. budowa kanalizacji sanitarnej w starej części miejscowości Łojewo proponuje się wykonać w 2010 roku w całości.
Ponadto Komisje proponują, aby dodatkowe środki w budżecie gminy 2010r. w pierwszej kolejności przekazywać dla GOPS w Damnica i Urzędu Gminy w Damnicy na zabezpieczenie wynagrodzeń a następnie dla placówek oświatowych.
Zadanie Nr 4 pn. budowa instalacji wodnej i kanalizacji sanitarnej na ulicy Polnej w Damnicy w czasie posiedzenia Komisji nie poddano pod głosowanie. Proponuje się przyjąć do realizacji powyższe zadanie w latach 2010 – 2011.
Środki finansowe na projekt w 2010r. proponuje się zabezpieczyć z kredytu.”
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – zanim przystąpimy do głosowania nad poszczególnymi wnioskami Komisji, czy radni mają jeszcze jakieś wnioski do projektu budżetu gminy na 2010r.?
Radny W.Cymek – chciałbym jeszcze zgłosić wniosek mimo, iż w opinii jest ujęty. Po głębokim przemyśleniu doszedłem do wniosku, aby w budżecie na 2010r. ująć zadanie inwestycyjne polegające na budowie kanalizacji wodnej i sanitarnej na ulicy Polnej w Damnicy.
Do Pani Wójt złożone zostało pismo od mieszkańców o wykonanie w/w inwestycji. Ze względu na brak odzewu złożone dostało w imieniu mieszkańców kolejne pismo podpisane przez Pana Jaśkiewicza. W piśmie mieszkańcy zwracają się o wykonanie kanalizacji i wody. Pani Wójt widząc taką potrzebę mieszkańców uwzględniła w projekcie budżetu budowę kanalizacji pomijając wodę. Komisje omawiając temat nie określiły się czy są za tą inwestycją czy nie. Wobec tego widząc taka potrzebę proponuje ująć w projekcie budżetu na 2010r. budowę kanalizacji wodnej i ściekowej na ulicy Polnej w Damnicy. Pismo mieszkańców ulicy Polnej nie wpłynęło do wiadomości do Rady Gminy. Pan Jaśkiewicz w swoim piśmie pisze, że zwraca się także do Komisji Budżetu i Finansów, ale pismo takie do Rady nie wpłynęło.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – jako radny z Damnicy popieram wniosek radnego W.Cymka. W pierwszej wersji była mowa, że mieszkańcy ulicy Polnej wystąpili tylko o budowę kanalizacji sanitarnej. 16 kwietnia 2009r. mieszkańcy ponownie wystąpili o budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjne. Nie ma tu żadnych niejasności, zostaliśmy po prostu wprowadzeni w błąd.
Radny Z.Pawłowski – czy ta opinia Komisji jest wnioskiem czy tylko opinią?
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – dopóki wniosków tych nie przegłosuje Rada są to tylko propozycje do projektu budżetu. Mimo, iż w czasie posiedzenia Komisji głosowaliśmy nad poszczególnymi wnioskami to liczba głosów „za” i „przeciw” była różna. Dlatego teraz przegłosujemy każdy wniosek oddzielnie.
Radny Z.Pawłowski – mam jeszcze pytanie do autopoprawki. Spotkaliśmy się 7 grudnia 2009r w celu ustalenia poprawek do tej autopoprawki . I tamta autopoprawka do projektu uchwały budżetowej wyglądała inaczej. Był nacisk na szkoły. Organ prowadzący uwzględnił to. Natomiast w pozostałych aspektach nie rozmawialiśmy w tym terminie. Myślałem, że autopoprawka będzie miała taki charakter jak uzgadnialiśmy w grudniu, że będziemy szukać środków dla oświaty. I tym się tylko zajmowaliśmy. Dziwi mnie, że pojawiło się tyle inwestycji. Nie wiem jak to widzą inni radni. Dużo zadań proponuje się w Damnicy. Jestem tym trochę zaniepokojony. Znowu mówimy o kanalizacji w Damnicy a są inne miejscowości bez kanalizacji. Mówi się o kolejnym zadłużeniu.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – sprawa oświaty omawiana była na posiedzeniu Komisji w dniu 19 stycznia 2010r. Nie było Pana radnego na tym posiedzeniu. Tak jak czytał przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów jest taki wniosek, aby w pierwszej kolejności dofinansować Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej a następnie jednostki oświatowe. Tak zdecydowała większość radnych na ostatnim spotkaniu. A jak będzie po dzisiejszym posiedzeniu Sesji to nie wiem.
Radny Z.Pawłowski – czy w autopoprawce te wszystkie zmiany były ujęte? Kiedy to się dokładnie pojawiło?
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – autopoprawkę do projektu budżetu składa Wójt Gminy i Pani Wójt złożyła autopoprawkę na wnioski, które zgłosiliśmy. Z tym, że nie wszystkie wnioski zostały ujęte w tejże autopoprawce a dotyczące WPI. W związku z powyższym odbyło się kolejne spotkanie Komisji, na którym wypracowano wnioski przedstawione przez przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów.
Wójt M.Janusz – po ostatnim posiedzeniu Komisji do mnie, jako Wójta Gminy nie wpłynęły żadne wnioski formalne o zmianę w projekcie budżetu. W związku z tym autopoprawka została dokonana na podstawie wniosków zgłoszonych przez Komisję Budżetu i Finansów zawartych w pierwszej części odczytanej opinii. Do chwili obecnej nie wpłynęły do mnie wnioski z ostatniego spotkania Komisji. Dlatego autopoprawka sporządzona została na podstawie wniosków zgłoszonych po pierwszym spotkaniu Komisji.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – odbyło się drugie spotkanie wszystkich radnych, na którym ustosunkowano się do wniosków, które zostały ujęte w autopoprawce i do tych, które nie zostały ujęte.
Radny I.Kopczyk – mam pytanie. Jest wniosek, aby w 2010r. nie realizować żadnych zadań w zakresie oświetlenia ulicznego. Czy to znaczy, że nie będziemy realizować inwestycji?
Radny W.Cymek – na spotkaniu Komisji w dniu 19 stycznia br. W tym zakresie zgłoszono kilka wniosków. Pierwszy wniosek, aby zamontować dodatkowe lampy w Damnicy na ulicy Szkolnej i Sezamkowej oraz w Damnie w kier. szkoły. Drugi wniosek, aby zaciągnąć kredyt i wykonać w 2010r. oświetlenie kompleksowo w całej gminie. Następny trzeci wniosek to, aby odstąpić w 2010r. od realizacji zadań w zakresie oświetlenia i ten wniosek został przegłosowany i przyjęty.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – temat oświetlenia jest tematem bardzo czułym. Jednak tak jak ograniczamy inwestycje w zakresie modernizacji dróg tak też ograniczamy zadania w zakresie budowy dodatkowego oświetlenia.
Radny Z.Pawłowski – mam pytanie do przewodniczącego Komisji Gospodarki Komunalnej. Do tej pory dodatkowe oświetlenie realizowane było według pewnego programu. Czy wszystko zostało zrealizowane?
Radny R.Nieradko – Pan przewodniczący Komisji Budżetowej zaproponował wykonanie oświetlenia w Damnicy i Damnie. Powiedziałem, żeby trzymać się opracowanego harmonogramu. Uważam, że należy realizować dodatkowe lampy zgodnie z harmonogramem.
Radna J.Kornecka – rozumiem, że jest harmonogram. Ale jeżeli na komisjach mamy ciągle kłócić się o oświetlenie to czy ma to sens. Dlatego zgłosiłam wniosek, aby w bieżącym roku nie realizować żadnych dodatkowych lamp. Zgłosiłam także temat konieczności zamontowania lamp w Damnie na odcinku od szkoły do skrzyżowania. Jest to odcinek drogi nieoświetlony. Drogą tą chodzą dzieci do szkoły. W okresie zimy o godz. 7 i 16 jest ciemno. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci jest potrzeba zamontowania tam oświetlenia. Dlatego wnioskowałam o zamontowanie tam lamp poza harmonogramem.
Radny R.Nieradko – ja nie decyduję co i gdzie ma być robione. Chce tylko, aby było robione tak jak zadecydowała cała Rada. Do tej pory dodatkowe lampy montowane były zgodnie z harmonogramem.
Wnioskuję, aby droga w miejscowości Zagórzyca zaplanowana do realizacji na 2010 rok była realizowana dopiero, jeżeli otrzymamy środki z zewnątrz. Nie finansować tej drogi w całości z kredytu.
Skarbnik D.Bałukonis – w budżecie gminy są zarezerwowane środki tylko do wysokości wkładu własnego. W związku z tym, jeżeli nie podpiszemy umowy o dofinansowanie to nie zrealizujemy inwestycji. Za 500 tys.zł. nie zrealizuje się tej drogi i nawet nie będziemy podchodzili do przetargu, bo nie mamy z czym. Dopóki nie będzie podpisana umowa nie mogę pozostałej kwoty wprowadzić do budżetu. Tak było z budową kanalizacji, gdzie kwotę 700 tys.zł. wprowadziłam do budżetu po podpisaniu umowy, bo też ona nie była w budżecie. To samo dotyczyło przedszkola i wszystkich zadań, na które staramy się o dofinansowanie. We wniosku musimy wykazać, że mamy zabezpieczenie wkładu własnego. Póki nie wykażemy nie możemy składać żadnych wniosków. W związku z tym te środki w wysokości 25% lub 15% w zależności jaka to jest umowa muszą zostać wykazane w budżecie. Warunek jest prosty, aby dostać dofinansowanie nie możemy rozpocząć inwestycji. Jeżeli podpiszemy umowę a okaże się, że rozpoczęliśmy inwestycję tzn., że rozpisaliśmy przetarg przed podpisaniem umowy to nie otrzymamy tego dofinansowania. W ubiegłym roku wszystkie środki na inwestycję były w budżecie. Po Państwa uwagach, sugestiach w tym roku wprowadziliśmy zasadę, że w budżecie zabezpieczamy tylko nasz wkład własny. W takiej sytuacji nie możemy ogłosić przetargu, ponieważ przetarg musimy ogłosić na wartość kosztorysową, która wynika z kosztorysu. Jeżeli wartość kosztorysowa wynosi 1.168 tys. to nie możemy ogłosić przetargu na wartość 500 tys.zł. bo będzie to ewidentne naruszenie ustawy o zamówieniach publicznych.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – sprawa jest oczywista
Wójt M.Janusz – proszę nie zgłaszać wniosków dublujących się tych, które już są zapisane w dokumentacji. Składanie po raz kolejny tego samego wniosku powoduje tylko chaos. To już jest zagwarantowane.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – chcemy tylko, aby w protokole w dzisiejszej Sesji był taki zapis, że inwestycja ta będzie realizowana dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie. Chciałbym od siebie powiedzieć kilka słów na temat projektu budżetu na 2010r.
Budżet gminy na 2010r. jest zły. W budżecie brakuje środków finansowych dla wszystkich jednostek organizacyjnych gminy i również Urzędowi Gminy. Niepokojącym jest fakt, że w oświacie brakuje środków na wynagrodzenia i pochodne. Jednocześnie w budżecie na 2010r. Wieloletni Program Inwestycyjny jest bardzo rozbudowany jak w żadnym innym roku. Wniosek z tego nasuwa się sam. W pełni popieram wszystkie przedsięwzięcia związane z budową kanalizacji. Uważam, że tego typu zadania powinny być priorytetem w naszej gminie. Jestem przekonany, że wnioski w tym zakresie mają dużą szansę na środki zewnętrzne. Natomiast inne przedsięwzięcia zawarte w WPI uważam, że są nieprzemyślane np. zadania związane z ujęciami wody pitnej. Temat ten powinien być załatwiony kompleksowo tak jak załatwiły to sąsiednie gminy Smołdzino, Główczyce. Tak duża ilość ujęć wody w naszej gminie, bo ponad 20 jest poważnym utrudnieniem nie tylko dla gospodarki komunalnej. Na terenie naszej gminy powinno być kilka ujęć wody 4 maksymalnie 5. Tak się teraz robi. Jeżeli każdy Wójt będzie tylko uzdatniał wodę to tego problemu nie rozwikłamy. Zaawansowane są prace na stadionie w Damnicy, ale są to prace nieprzemyślane. Osobiście nigdy nie pozwoliłbym na postawienie budynku szatni w tym miejscu, gdzie jest postawiony. Jest to nieprzemyślana sprawa. Następne zadanie – zadaszenie sceny. Jest to złe zadaszenie. Scena powinna być zadaszona w całkiem inny sposób, przede wszystkim na szerokość a nie na długość. Sprawy inwestycji na stadionie nie konsultowano z Zarządem Klubu Sportowego w Damnicy, nie rozmawiano z sołtysem ani radą sołecką. Nie rozmawiano także z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu, który organizuje na tym stadionie wiele uroczystości. Uważam, że należało dyskutować w tym temacie w szerszym gronie. Jest to tez nasza wina szanowni radni, bo nie zainteresowaliśmy się szczegółowo z projektem tego zadania. Zawierzyliśmy w tej kwestii Pani Wójt. Dlatego uważam, że powinniśmy szczegółowo analizować wszystkie inwestycje realizowane w gminie. Na ostatnim posiedzeniu Komisji wypracowano wniosek, że zadanie II etap inwestycji na stadionie, czyli „przebudowa, rozbudowa i zagospodarowanie stadionu sportowego w Damnicy w urządzenia sportowe” realizować wówczas jak będzie podpisana umowa o dofinansowanie. Proszę Panią Wójt o potwierdzenie. Nie ma dofinansowania, nie ma realizacji inwestycji. Jeżeli chodzi o zadanie I etap tj. przebudowa, rozbudowa i zagospodarowanie stadionu sportowego w Damnicy w gminny kompleks widowiskowo sportowy” proszę Panią Wójt, aby przed głosowaniem nad dzisiejszym budżetem Pani Wójt dokładnie sprecyzowała, co jeszcze będzie robione w tym etapie, czyli w roku 2010. Mimo, że mówiliśmy już o tym chciałbym, aby było to jasno powiedziane i zapisane w protokole z dzisiejszej Sesji. Uważam, że to, co będzie zapisane w protokole tego będziemy się trzymać.
Mam jeszcze pytanie do Pani Wójt. Co się stało z zadaniem wpisywanym przez ostatnie lata w WPI a brzmiało „rozbudowa i docieplenie budynku OSP w Damnicy”? Skąd Pani Wójt weźmie pieniądze, jak trzeba będzie w tym roku 2010 wykupić teren przyległy do OSP w Damnicy od Poczty Polskiej?
Wójt M.Janusz – projekt budżetu, który został opracowany zabezpieczał podstawowe środki finansowe wynikające z podpisanych umów w jednostkach podległych oraz w Urzędzie Gminy. Odpowiedzi moje będą krótkie, ponieważ nie chciałabym kolejny raz podejmować dyskusji, która miała już miejsce. Obecne przesunięcia, które znajdują się w budżecie podzieliły jednostki na dwie części. Na jednostki, które maja zabezpieczenie budżetowe w zakresie podpisanych umów i są jednostki, które tego zabezpieczenia pełnego nie mają a tymi jednostkami jest GOPS i Urząd Gminy. To są jednostki, które nie posiadają zabezpieczenia płac. W związku z tym dziękuję za przychylność, że dochody, które będą wpływały do budżetu będą przekazywane na zabezpieczenie zobowiązań tych jednostek. Co pozwoli uniknąć dyscypliny finansów publicznych, ponieważ te zmiany na to nas narażają.
Jeżeli chodzi o inwestycje, które zostały wpisane do WPI. Te inwestycje istnieją w WPI od lat. To nie są inwestycje, które pojawiły się w 2010r. nagle nie wiadomo skąd. Przypominam sobie informację, co do realizacji poprzednich budżetów. Wielokrotnie stosowany był w stosunku do nas zarzut, że tych inwestycji na terenie gminy realizuje się za mało z udziałem środków zewnętrznych. Dlatego też jestem trochę zaniepokojona całkowitą zmianą stanowiska, co do inwestycji, które wprowadzaliśmy rok lub dwa lata temu. Najbardziej niepokojące jest dla mnie to, że są to inwestycje, na które złożyliśmy wnioski o dofinansowanie zewnętrzne. Środki unijne to nie są środki tylko na kanalizację. To jest tylko jedna z czterech podstawowych dziedzin aplikacji o środki unijne. Uważam, że gdybyśmy poszli w tym kierunku, aby kompleksowo na terenie gminy została ujęta sprawa kanalizacji i wody to ja również do takiego wniosku się przychylam i jesteśmy w stanie zaproponować zmiany, aby zrobić ujecie kompleksowe. Uważam, że łatwiej będzie nam pozyskać środki finansowe na takie kompleksowe rozwiązanie. Cieszę się, że taka propozycja padła a my podejmiemy działania, aby to kompleksowe ujęcie zrealizować. To jest możliwe do zrealizowania jeszcze w 2010r. ponieważ jako organ stanowiący i organ wykonawczy mamy możliwości, aby takie zmiany w budżecie wprowadzić. Natomiast nie zgadzam się z tym, że jest to nieprzemyślane. Przemyślałam składanie wniosków, jeżeli chodzi o środki unijne. Nie możemy złożyć 5 wniosków na kanalizację, bo takiej możliwości nie mamy a dofinansowanie i tak dostali byśmy z pewnością do jednego. Uważam, że jest to zmarnowanie czasu, zmarnowanie energii i pieniędzy na projekty. Dlatego też gmina Damnica przygotowała wnioski z podziałem na każdy rodzaj dofinansowania – na infrastrukturę sportową, na infrastrukturę oświatową, na infrastrukturę zdrowotną oraz na infrastrukturę drogową i dotyczącą kanalizacji. Stwierdzam, że problemem naszej gminy stał się fakt, że dostaliśmy te pieniądze, że mamy te pieniądze z dofinansowania i zostały ujęte w budżecie. Ani w roku poprzednim, ani dwa lata temu nie podejmowaliśmy działań inwestycyjnych np. o wartości. W budżecie na 2010r. mamy ujętą np. kanalizację Stara Dąbrowa – Domaradz i jest to potężna inwestycja, są to potężne pieniądze. W tym samym okresie będzie budowane przedszkole w Damnicy i znowu kolejne pieniądze. Jeżeli nie złożymy wniosku na infrastrukturę sportową to nie ma możliwości, że dostaniemy te pieniądze w innej dziedzinie. Nie złożymy wniosku to wezmą inne gminy i będą realizować inwestycje za 20% wartości. 20% jest to nasz koszt natomiast 80% otrzymujemy z dofinansowania. Więc powinnyśmy skorzystać z takiej szansy, bo być może więcej taka szansa nie powtórzy się. Cieszę się, że udało się pozyskać środki z każdego działania. Uważam to za wielki sukces a nie za działanie nieprzemyślane. Zostało to przemyślane bardzo wnikliwie i bardzo szczegółowo. Kolejna sprawa to usytuowanie szatni na stadionie sportowym w Damnicy. Projekt był wykonany i było wiele spotkań i wiele dyskusji na temat stadionu. Jeżeli usytuowanie jest niekorzystne to proszę o sprecyzowanie dlaczego. W tym projekcie zwróciliśmy szczególną uwagę na przepisy dotyczące m.in. tego do czego ma służyć ten obiekt i cały stadion. Zachowana jest tam najkrótsza droga ciągu komunikacyjnego między boiskiem a szatnią. To jest jeden z podstawowych elementów, który musi być zachowany. Dlatego nie wiem, z jakiego powodu ta lokalizacja jest niekorzystna. Ani od projektanta, ani od Klubu Sportowego nie otrzymałam informacji, że ta lokalizacja jest niekorzystna. Sama osobiście byłam w Słupskim Klubie Piłki Nożnej na spotkaniu ustalonym przez Zarząd KS Damnica i rozmawiałam na temat stadionu. Mówimy o tym, że nie przeprowadzałam konsultacji. Tryb przeprowadzania konsultacji społecznych określony jest w prawie. Nie można komuś robić zarzutów, jeżeli prawo nie przewiduje takich działań. Nie ma wymogu przeprowadzania konsultacji, co do lokalizacji szatni. Projekt nie uzyskał negatywnej opinii od żadnej instytucji, przez które musiał przejść. Następna sprawa – jeżeli chodzi o wykonanie zadania I etap Rozbudowa stadionu sportowego w Damnicy – budowa szatni i zadaszenie sceny. Na to zadanie została podpisana umowa w roku 2009, został rozpisany przetarg określający dokładnie kwotę inwestycji. Podpisany został aneks, co do terminu realizacji tej inwestycji. Inwestycja ta nie ma najmniejszego wpływu na to, co dzieje się z budżetem na 2010r., ponieważ ta kwota, za którą jest realizowany stadion jest znana już po przetargu w 2009r. i nie ulegnie żadnej zmianie. Nikt nie może zmniejszyć ani zwiększyć tej kwoty, bo są podpisane umowy, tylko termin realizacji przypada na rok 2010. Jeżeli chodzi o OSP to zaplanowaliśmy na rok 2009 wykupienie od Poczty Polskiej działki pod rozbudowę remizy OSP. Nie wiemy, w jakim okresie może zostać ogłoszony przetarg. Jeżeli otrzymamy jakąkolwiek informację o terminie przetargu to w momencie wzrostu dochodów gminy zostanie temat zakupu działki wprowadzony do budżetu. Na dzień dzisiejszy podawanie źródła sfinansowania jest przedwczesne.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – powiedziałem, że nieprzemyślana jest realizacja inwestycji na stadionie w Damnicy. To jest tylko moja opinia. Prawo nie przewiduje konsultacji społecznych w zakresie realizacji inwestycji, ale wystarczyło trochę dobrych chęci, żeby spotkać się w szerszym gronie i przedyskutować temat.
Dyrektor ZGK A.Tkacz – na terenie gminy jest 17 ujęć wody. Nie jest prostą rzeczą doprowadzenie do 4 – 5 hydroforni. Są duże odległości między miejscowościami i koszt likwidacji hydroforni jest duży. Ponadto nie jest to taka prosta sprawa.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – w najbliższym czasie będziemy musieli zmierzyć się z tym tematem. Są jeszcze hydrofornie, które nie są w zarządzie ZGK a które trzeba będzie przejąć. Inne gminy uporały się z tym tematem. Koszt utrzymania kilku ujęć w gminie jest mniejszy.
Jeżeli nie ma więcej uwag do projektu budżetu przystępujemy do głosowania nad poszczególnymi wnioskami.
Zadanie nr 2 - pn. przebudowa, rozbudowa i zagospodarowanie stadionu sportowego w Damnicy – urządzenia sportowe.
Zadanie będzie realizowane wówczas, kiedy zostanie zawarta umowa o dofinansowanie.
Głosowanie – 13 głosów „za” wnioskiem.
Zadanie nr 3 - pn. adaptacja i modernizacja obiektów po SDOO w Karzniczce na biura, magazyny dla ZGK i socjalne lokale mieszkalne z pomieszczeniami gospodarczymi.
Przenieść realizację zadania na lata 2011 – 2012.
Głosowanie – 10 głosów „za” wnioskiem, 3 głosy „przeciw”.
Zadanie Nr 5 - pn. budowa stacji uzdatniania wody w m. Damnica.
Odstąpić od realizacji tego zadania.
Głosowanie – 13 głosów „za” wnioskiem.
Zadanie nr 6 - pn. wykonanie częściowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Damnica w kierunku Dębniczki i Bud.
Odstąpić od realizacji tego zadania.
Głosowanie – 13 głosów „za” wnioskiem.
W zakresie zadań inwestycyjnych na 2010 rok:
1. W 2010 roku nie realizować żadnych zadań w zakresie oświetlenia ulicznego.
Głosowanie – 8 głosów „za” wnioskiem, 3 głosy „przeciw”, 2 głosy „wstrzymujące”.
2. W zakresie budowy dróg gminnych przyjąć do realizacji na 2010 rok kontynuację budowy drogi w miejscowości Wiszno. Odstąpić w 2010r. od budowy drogi od miejscowości Paprzyce do miejscowości Zagórzyca.
Głosowanie – 9 głosów „za” wnioskiem, 3 głosy „przeciw”, 1 głos „wstrzymujący”.
3. Zadanie ujęte w WPI – pn. budowa kanalizacji sanitarnej w starej części miejscowości Łojewo, wykonać w 2010 roku w całości.
Głosowanie – 10 głosów „za” wnioskiem, 3 głosy „wstrzymujące”.
4. Dodatkowe środki w budżecie gminy 2010r. w pierwszej kolejności przekazywać dla GOPS w Damnica i Urzędu Gminy w Damnicy na zabezpieczenie wynagrodzeń a następnie dla placówek oświatowych.
Głosowanie – 12 głosów „za” wnioskiem, 1 głos „wstrzymujący”.
5. Wprowadzić do realizacji w latach 2010 – 2011 zadanie inwestycyjne pn. budowa instalacji wodnej i kanalizacji sanitarnej na ulicy Polnej w Damnicy.
Głosowanie – 9 głosów „za” wnioskiem, 3 głosy „przeciw”, 1 głos „wstrzymujący”.
6. Zadanie inwestycyjne pn. przebudowa drogi gminnej w Zagórzycy, realizować po podpisaniu umowy o dofinansowanie.
Głosowanie – 13 głosów „za” wnioskiem.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – proszę Panią Wójt o przedstawienie informacji o zakresie realizacji inwestycji na stadionie w Damnicy w 2010 roku.
Wójt M.Janusz – realizacja inwestycji na stadionie podzielona jest na dwie części. Obecnie realizujemy I etap pn. rozbudowa, przebudowa stadiony sportowego – kompleks widowiskowo – sportowy. W ramach kompleksu widowiskowo-sportowego budowana jest szatnia oraz zadaszenie sceny. I na tym kończy się I etap tej inwestycji.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – jeżeli w roku bieżącym 2010 nie będzie rozstrzygnięcia wniosku o dofinansowanie II etapu inwestycji, to zadanie to w roku 2010 nie będzie realizowane.
Wójt M.Janusz – II etap inwestycji będzie realizowany po pozytywnym rozstrzygnięciu wniosku i otrzymaniu dofinansowania.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – proszę Panią Skarbnik o odczytanie projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2010r. po uwzględnieniu wniosków przegłosowanych przez Radę Gminy.
Skarbnik D.Bałukonis odczytała projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy Damnica na 2010 rok.
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XLVI/314/10 w sprawie uchwalenia budżetu gminy Damnica na 2010 rok.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski ogłosił przerwę w obradach.
Po przerwie obrady Sesji opuścił radny A.Zaryczański.
Stan Rady – 12 radnych.
Ad. 4
Projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Gminnego programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Gminy Damnica” wraz z uzasadnieniem odczytała Sekretarz A.Harmacińska.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach Komisji. Czy są uwagi do przedstawionego projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XLVI/315/10 w sprawie przyjęcia „Gminnego programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Gminy Damnica”.
Ad. 5
Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia na 2010r. taryf opłat za wodę pobieraną z urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę i za ścieki wprowadzone do zbiorczych urządzeń kanalizacyjnych na terenie gminy Damnica wraz z uzasadnieniem odczytał Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy A.Tkacz.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – w załącznikach do projektu uchwały przedstawione są stawki opłat za wodę i ścieki. Czy są pytania do projektu uchwały?
Radny R.Dziubek – dla przypomnienia proszę o przedstawienie stawek za wodę i ścieki.
Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy A.Tkacz przedstawił proponowane stawki za wodę i ścieki zgodnie z załącznikami do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 12 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XLVI/316/10 w sprawie zatwierdzenia na 2010r. taryf opłat za wodę pobieraną z urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę i za ścieki wprowadzone do zbiorczych urządzeń kanalizacyjnych na terenie gminy Damnica.
Ad. 6
Projekt uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Damnica do Stowarzyszenia pod nazwą Lokalna Organizacja Turystyczna „Ustka” wraz z uzasadnieniem odczytała Sekretarz A.Harmacińska.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach Komisji. Czy są uwagi do przedstawionego projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 12 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XLVI/317/1 w sprawie przystąpienia Gminy Damnica do Stowarzyszenia pod nazwą Lokalna Organizacja Turystyczna „Ustka”.
Ad. 7
Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Damnica na 2010 rok” wraz z uzasadnieniem odczytała Kierownik GOPS w Damnicy B.Orlicka.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach Komisji. Czy są uwagi do przedstawionego projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 12 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XLVI/318/10 w sprawie zatwierdzenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Damnica na 2010 rok”.
Ad. 8
Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Damnica na 2010 rok odczytała Kierownik GOPS w Damnicy B.Orlicka.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – projekt uchwały omawiany był na posiedzeniach Komisji. Czy są uwagi do przedstawionego projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 12 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XLVI/319/10 w sprawie zatwierdzenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Damnica na 2010r.
Ad. 9
Projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Damnica wraz z uzasadnieniem odczytał przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Inwestycji R.Nieradko.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – czy są uwagi do przedstawionego projektu uchwały?
Radni nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały.
Rada Gminy w składzie 12 radnych – 10 głosami „za” i 2 głosami „wstrzymującymi” podjęła uchwałę Nr XLVI/320/10 w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Damnica.
Ad. 10
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – proszę przewodniczących poszczególnych Komisji o przedstawienie informacji z pracy Komisji za 2009 rok.
Komisja Budżetu i Finansów – sprawozdanie przedstawił przewodniczący Komisji W.Cymek.
Sprawozdanie w załączeniu do niniejszego protokołu.
Komisja Oświaty i spraw Społeczno-Socjalnych – sprawozdanie przedstawiła przewodnicząca Komisji J.Kornecka.
Sprawozdanie w załączeniu do niniejszego protokołu.
Komisja Rewizyjna – sprawozdanie przedstawiła przewodnicząca Komisji B.Jarzmicka.
Sprawozdanie w załączeniu do niniejszego protokołu.
Komisja Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Inwestycji – sprawozdanie przedstawił przewodniczący Komisji R.Nieradko.
Rada Gminy nie wniosła uwag do sprawozdań z prac Komisji Rady za 2009 rok.
Ad. 11
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – proszę przewodniczących Komisji o przedstawienie planów pracy Komisji na 2010 rok.
Przewodniczący poszczególnych Komisji przedstawili plany pracy Komisji na 2010 rok.
Plany pracy Komisji w załączeniu do niniejszego protokołu.
Radny Z.Pawłowski – do planu pracy Komisji Oświaty i spraw Społeczno-Socjalnych wprowadzić jak najszybciej temat – analiza dowozu dzieci z miejscowości Strzyżyno. Wiem, że są sygnały od rodziców dzieci, że jest z tym problem. Komisja powinna się tym zająć.
Wójt M.Janusz – wyjaśnię ten temat. Nie jest to wielka sprawa. Chodzi o zapewnienie opieki dla dzieci dojeżdżających pociągiem. Pismo w tej sprawie wpłynęło do mojej wiadomości a skierowane zostało do dyrektora ZS w Damnicy o zapewnienie opieki tym dzieciom. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi zapewnienia opieki nad dziećmi dojeżdżającymi dzieci w ramach refundacji mają zwracane pieniądze za bilety na pociąg. Nie należy się ustawowa opieka wynikająca z nadzoru. Do organu prowadzącego wpłynęło pismo od rodziców, aby jednak zapewnić tę opiekę ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Sprawa ta załatwiona zostanie bardzo szybko, decyzja takie muszą zapaść. Uważam, że opiekę taką należy zapewnić, ponieważ są to małe dzieci i znacznie bezpieczniej wsiąść im do autobusu niż do pociągu. Dlatego też opieka ta zostanie zapewniona i temat za 3 dni będzie załatwiony.
Rada Gminy nie wniosła uwag do planów pracy Komisji na 2010 rok.
Plany pracy Komisji w załączeniu do niniejszego protokołu.
Ad. 12
Wiceprzewodniczący R.Dziubek przedstawił plan pracy Rady Gminy Damnica na 2010 rok.
Rada Gminy nie wniosła uwag do przedstawionego planu pracy Rady Gminy na 2010r.
Plan w załączeniu do niniejszego protokołu.
Ad. 13
Radny W.Cymek – czy parking dla samochodów, który jest w tej chwili koło domu gromadzkiego jest na stałe, czy tylko przejściowo?
Wójt M.Janusz – jest to parking przejściowy, ponieważ na placu betonowym przygotowane zostało lodowisko dla dzieci i młodzieży z terenu gminy.
Radna B.Jarzmicka – mam pytanie do dyrektora ZGK w Damnicy. Mieszkańcy kolonii Stara Dąbrowa skarżą się, że od chwili postawienia pojemników na surowce wtórne mija 2 lata i zostały tylko raz opróżnione. Pojemniki są ciągle przepełnione, dlaczego nie są opróżniane?
Dyr. ZGK A.Tkacz – zgodnie z umową pojemniki na surowce wtórne opróżniane są raz w miesiącu. Trudno mi w tej chwili powiedzieć, dlaczego pojemniki te nie są opróżniane, nikt wcześniej nie zgłaszał. Zapoznam się z tematem i wyjaśnię.
Ad. 14
Wiceprzewodniczący R.Dziubek odczytał pismo mieszkańców miejscowości Wielogłowy w sprawie budowy kanalizacji sanitarnej w miejscowości Wielogłowy.
Przewodniczący Z.Kwaśniewski – do pisma załączone są zdjęcia zalanych piwnic. Temat ten był już przedmiotem dyskusji. W WPI przedsięwzięcie to jest ujęte. Zadania w tym zakresie będą podjęte już w 2010r. Należy rozpatrzyć kwestię gdzie przyłączyć tę kanalizację.
Wójt M.Janusz – decyzja, gdzie podłączyć zapadła już poza nami. Zadecydowały o tym warunki położenia miejscowości Wielogłowy. Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie do Słupska na wysokości Redzikowa, ponieważ spadek terenu jest w tamtą stronę. Rozmawiałam z Wójtem Gminy Słupsk, czy wyrazi zgodę na przyłączenie i wstępna zgoda została wyrażona.
Sołtys K.Kosidlak – mam pytanie do Pani Wójt. Nie wiem, z kim mam rozmawiać. Do nas sołtysów przychodzą mieszkańcy i zgłaszają swoje uwagi, skargi. Ja natomiast zgłaszam do gminy. Tak jak miało top miejsce w przypadku wycinki suchych drzew. Walczyłem o to 2 lata i nie dałem rady. Po objęciu stanowiska przez Pana Piotra Krupińskiego w ciągu 2 tygodni otrzymałem zezwolenie na wycinkę suchych drzew. Druga sprawa to od 3 miesięcy zgłaszam awarię światła w Karzniczce. Dzwonię do Pani Marii Boryła, zgłaszam i nic nie zostało zrobione. Podobnie było z drzewami, przyjechała, zrobiła zdjęcia i odrzuciła. Nie wiem już, do kogo zgłaszać sprawę awarii oświetlenia. W ubiegłym roku powiedziano mi, że będę miał prezent na mikołaja i będzie zrobione a nie zostało zrobione do tej pory. Teraz w styczniu też zgłaszałem i usłyszałem, że na dzień dziadka zostanie zrobione. Dzwoniłem także do Pani Boryła o przestawienie zegarów. Miały być przestawione z godziny 7:00 na godzinę 7:30 bo w tym czasie dzieci idą do szkoły i też nie zostały przestawione.
Wójt M.Janusz – sprawdzę, w jaki sposób zostało to załatwione przez pracownika. Faktycznie Pani Maria Boryła przyjmuje zgłoszenia dotyczące oświetlenia w zawiązku z tym zapytam, w jaki sposób i skąd udzielane są informacje dotyczące mikołaja i dnia dziadka. Nie mogą one być groteskowe tylko wiarygodne i potwierdzone u osoby, która dokonuje takiej naprawy. Wstyd mi za pracownika, że takich informacji udziela. Następna sprawa dotycząca oświetlenia. Przygotowany jest i realizowany harmonogram przestawiania świateł na terenie gminy. Realizowany jest, co dwa tygodnie. Będą takie sytuacje, ponieważ pojęcie czy jest ciemno czy nie każdy odbiera inaczej. O godzinie 7:00 nie jest już ciemno i każdy może swobodnie dotrzeć do pracy czy też szkoły. W każdej chwili możemy udostępnić Państwu harmonogram i podać dokładnie, na którą godzinę będą przestawiane lampy w poszczególnych okresach. Jest zejście, co pół godziny, co dwa tygodnie. Wiadomo dokładnie kiedy i na jaką godzinę lampy zostaną przestawione. W ciągu jednego dnia na terenie całej gminy przestawiane są lampy. Jeżeli temat awarii lamp zgłaszany jest kilkakrotnie do pracownika i nie ma realizacji to proszę sprawę zgłaszać bezpośrednio do mnie.
Radna J.Kornecka – kto dokonuje przestawienia oświetlenia?
Wójt M.Janusz – Kierowca Kamil Sylwestrzak.
Radna J.Kornecka – co w sytuacji, jeżeli termin przestawienia oświetlenia pokrywa się z jakimś wyjazdem?
Wójt M.Janusz – jeżeli dzień przestawienia oświetlenia pokrywa się np. z wyjazdem do Gdańska w celu podpisania umowy wówczas światła są przestawiane dzień wcześniej lub dzień później..
Sołtys S.Kubicki – sprawa opróżniania pojemników na surowce wtórne w miejscowości Wielogłowy. Ostatnio czekaliśmy na opróżnienie ich aż 3 miesiące. Miały być opróżnione na święta a nadal są przepełnione.
Dyr.ZGK A.Tkacz – sprawdzę ten temat i wyjaśnię.
Radny R.Nieradko – zamontowane 3 lampy w Bobrownikach nie świecą się tak jak powinny. Nieraz palą się dwie lampy a przeważnie tylko jedna i to o różnych porach. Nadal nie została załatwiona sprawa lamy w Skibnie.
Wójt M.Janusz – jeżeli chodzi o oświetlenie w Bobrownikach, to wykonawca nie dokonał jeszcze po pewnym okresie przeglądu technicznego tego oświetlenia i jego ustawienia. Na chwilę obecną będzie się ono paliło o różnych porach i w różnych godzinach. Lampy te muszą przejść okres tzw. programowania do pełnego naładowania baterii. W okresie zimowym ładowanie to trwa nieco dłużej. Dopiero po odbiorze technicznym będziemy mogli zgłaszać uwagi, co do tego oświetlenia. Natomiast w Skibnie to wykonawca nie dopełnił obowiązku zgłoszenia zamknięcia inwestycji do Zakładu Energetycznego. Jeżeli wykonawca nie dokona tego obowiązku to nie mam możliwości, aby zmusić wykonawcę do zgłoszenia zamknięcia inwestycji. I w tym właśnie tkwi problem.
Ad. 13
W związku z wyczerpaniem porządku obrad o godz. 16:45 Przewodniczący Z.Kwaśniewski zamknął obrady XLVI Sesji Rady Gminy Damnica.
Na tym protokół zakończono.
Protokółowała Przewodniczący
Barbara Imińska Zdzisław Kwaśniewski
Wytworzył:
Barbara Imińska
Udostępnił:
Jarosiewicz Bartosz
(2010-02-24 15:16:48)
Ostatnio
zmodyfikował:
Jarosiewicz Bartosz
(2010-02-24 15:17:40)