UCHWAŁA NR XXIX/210/13 z dnia 31 stycznia 2013r.w sprawie zatwierdzenia ?Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Damnica na 2013r.?

UCHWAŁA NR XXIX/210/13

 

Rady Gminy Damnica

   z dnia 31 stycznia 2013r.

 

w sprawie zatwierdzenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania  Problemów Alkoholowych w gminie Damnica na 2013r.”

 

               Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn.zmianami)[1] oraz  art. 41 ust. 1, 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( tekst jednolity: Dz. U. z 2012r,  poz. 1356  ) Rada Gminy Damnica

 

         uchwala, co następuje:

 

§1.

 

Zatwierdza się „Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Damnica na 2013r”  stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.

 

§ 2.

 

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Damnica.

 

§ 3.

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 

                                                                                                         Przewodniczący

                                                                                                         Rady Gminy Damnica

 

                                                                                                         Włodzimierz Kisiel                                                                                                                            



[1] Dz.U. z 2002 roku Nr 23, poz. 220, Nr 62 poz. 558, Nr 113, poz. 984, z 2003 roku, Nr 214, poz. 1806, Nr 80, poz. 717, Nr 162 poz. 1568, z 2004 r Nr 153, poz. 1271, Nr 116, poz. 1203 i Nr 214, poz. 1806, z 2005 r. Nr 172, poz. 1441, z 2006 r. Nr 17 poz. 128, Nr 175, poz. 1457, Nr 102, poz. 1055 i Nr 181, poz. 1337, z 2007 r Dz.U.  Nr 48 poz. 327, Nr 138 poz. 974, Nr 173 poz. 1218, z 2008 r  Dz. U. Nr 180 poz. 1111, z 2009 r. Dz. U. Nr 223 poz. 1458, Dz. U. Nr 52, poz. 420, Dz. U. Nr 157 poz. 1241, z 2010 r. Dz. U. Nr 28 poz. 142 i 146, Dz. U. Nr 40 poz. 230, Dz. U. Nr 106 poz. 675; z 2011r. Dz. U. Nr 21  poz. 113; Dz. U. Nr 117 poz. 679; Dz. U. Nr 134 poz. 777; Dz. U. Nr 149, poz. 887, Dz. U. Nr 217, poz. 1281; z 2012 r.: poz. 567.


 

 

                                                                                                                      Załącznik Nr 1

do uchwały Nr XXIX/210/13

                                                                                                                             Rady  Gminy Damnica

                                                                                                                      z dnia  31 stycznia 2013r.

 

GMINNY PROGRAM

         PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH  NA 2013 r.

 

Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych należy do zadań własnych gminy. Realizacja tych zadań jest prowadzona w postaci gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest podstawowym dokumentem określającym  zakres i formę realizacji na terenie gminy zadań związanych z profilaktyką  i rozwiązywaniem problemów alkoholowych.   Podstawą prawną dotyczącą realizacji tych zadań jest Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r. poz. 1356 ).  Zadania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych  finansowane są ze  środków pochodzących z  wpływów z koncesji alkoholowych.

Uzależnienie od alkoholu to stale postępujące , przewlekłe schorzenie. Powoduje szereg groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Schorzenie znane ludzkości od tysięcy lat, mające podłoże w czynnikach biologicznych, np. genetycznych, psychologicznych, socjalnych i środowiskowych . Posługując się wskaźnikami europejskimi oraz  wynikami polskich badań społecznych można oszacować grupę uzależnionych w Polsce na około 860 tyś ( w tym 707 tyś. to mężczyźni i około 153 tyś to kobiety, zaś liczbę pijących ryzykownie i szkodliwie na ok. 4 mln.  Uzależnienie od alkoholu jest chorobą chroniczną i potencjalnie śmiertelną, która skraca długość życia średnio 15-22 lata. Alkoholizm jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na niekontrolowanym piciu napoi  alkoholowych. Szkody wynikające  z nadużywania alkoholu występują w bardzo różnych obszarach  polskiej rzeczywistości, nie można ich uniknąć , ale można zmniejszyć ich rozmiary i dotkliwość.

Celem niniejszego Programu  jest:

1.      Podstawowym celem programu jest zapobieganie powstawaniu nowych problemów alkoholowych i zmniejszenie  rozmiarów już  istniejących  problemów alkoholowych na terenie gminy Damnica.

2.      Wspieranie działalności w powyższych zakresach organizacji społecznych.

3.      Krzewienie trzeźwości i abstynencji poprzez prowadzenie lokalnych imprez profilaktycznych

4.      Oddziaływanie na osoby nadużywające alkoholu oraz udzielanie pomocy ich rodzinom.                                

5.      Propagowanie zdrowego stylu życia poprzez wprowadzanie do szkół pozalekcyjnych zajęć sportowych.

 

  

                                                                                                                                                                                                     

  I. Zwiększenie dostępności pomocy  terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu :         

1.  Motywowanie  osób uzależnionych do dobrowolnego podjęcia leczenia odwykowego przez osoby z problemem alkoholowym.

2. Realizacja podstawowej oferty terapeutycznej dla osób uzależnionych od alkoholu  w:

   - Oddziałach  lecznictwa Odwykowego ,

  - Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu .

3. Realizacja zajęć terapeutycznych;

-  dla osób uzależnionych od alkoholu

- dla członków ich rodzin

4. Dofinansowanie świadczeń i usług wykonywanych  przez Izbę Wytrzeźwień  .

5. Zakup  i dystrybucja  materiałów informacyjno-edukacyjnych  związanych z profilaktyką problemów alkoholowych ,  takich jak :książki, broszury, płyty DVD   i kasety Video dla szkół , Policji, Ośrodków Zdrowia .

            II. Udzielane rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej,  a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.

1. Podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu tj.

- przyjęcie zgłoszenia o przypadku wystąpienia nadużywania alkoholu z jednoczesnym wystąpieniem przesłanek z art. 24 ustawy ( rozkład życia rodzinnego, demoralizacja małoletnich, uchylanie się od pracy, zakłócanie porządku publicznego),

- wezwanie na rozmowę osoby, co do której wpłynęło zgłoszenie i pouczenie jej o konieczności zaprzestania działań wymienionych w art. 24 i poddanie się leczeniu odwykowemu,

-  w przypadku , gdy osoba wezwana nie zgodzi się na dobrowolne leczenie skierowanie jej na badanie przez biegłych ( psycholog i psychiatra )

- przygotowanie dokumentacji związanej z postępowaniem sądowym wraz z opinią biegłego ( art. 26 ust. 3 ustawy )

2. Organizacja i finansowanie wypoczynku letniego dla dzieci z rodzin  z problemem alkoholowym, podczas którego realizowane są programy profilaktyczne ( kolonie, obozy zielone szkoły i wyjazdy integracyjne).

3. Współpraca z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości oraz z Zespołem Interdyscyplinarnym w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

- sporządzenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu,

- wniosek o wgląd w sytuację dziecka

4. Dofinansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych w temacie uzależnień od alkoholu.

5. Finansowanie, zajęć i programów profilaktyczno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w świetlicach wiejskich na terenie gminy Damnica.

            III. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych  i przeciwdziałania narkomanii dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych a także dożywianie dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych o socjoterapeutycznych.

1. Wdrażanie i finansowanie  na terenie szkół    programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży.

2. Organizowanie alternatywnych form spędzenia czasu wolnego dla poprzez realizację pozalekcyjnych  zajęć o charakterze sportowo – rekreacyjnym dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i gimnazjach, takich jak nauka pływania ,

2. Dofinansowanie działań podejmowanych przez społeczności lokalne dotyczących realizacji rodzinnych imprez bezalkoholowych ( festyny,   konkursy, zawody sportowe ) na podstawie załączonego   przez organizatora  programu imprezy promującej zabawę bez używek.

3. Zakup broszur, książek, ulotek , mat. edukacyjnych o tematyce profilaktycznej

4. Kontrola punktów sprzedaży napojów  alkoholowych.

5.  Tworzenie  warunków zaspakajania potrzeb kulturalnych ( spektakle teatralne, kino, występy muzyczne)

6. Organizowanie i finansowanie konkursów z nagrodami dotyczących wiedzy o uzależnieniach, zakup niezbędnych materiałów do prowadzenia tych zadań.

7. Organizowanie i finansowanie konkursów plastycznych dot. uzależnień lub przemocy

8. Prowadzenie lokalnych kampanii edukacyjnych związanych z profilaktyką problemów alkoholowych- organizowanie festynów,  pikników.

            IV. Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywania problemów alkoholowych.

1. Współpraca ze szkołami z terenu Gminy Damnica w zakresie realizacji programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży.

2. Współpraca z Zespołem Kuratorskiej Służby Sądowej w zakresie zintegrowanej pomocy osobom z rodzin dysfunkcyjnych.

3. Współpraca  z dzielnicowymi Komisariatu Policji w Damnicy w zakresie działań komisji.

4. Współpraca z Izbą Wytrzeźwień .

            V. Podejmowanie interwencji w związku z naruszaniem przepisów określonych a art. 13 i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.

1. Podejmowanie przez upoważnionych przez wójta pracowników oraz  członków GKRPA kontroli i interwencji w związku z naruszeniem przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz uchwał Rady Gminy wydanych na podstawie tej ustawy.

2. Opiniowanie wniosków przedsiębiorców ubiegających się o udzielenie zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w zakresie zgodności z uchwałami Rady Gminy.

          VI. Zasady wynagradzania członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

1.      Ustala się miesięczne wynagrodzenie dla członków GKRPA oraz przewodniczącego komisji za pracę na rzecz i z ramienia komisji ( m.in. posiedzenia robocze, kontrola placówek handlowych posiadających koncesje alkoholowe, motywowanie do podjęcia leczenia odwykowego, opiniowanie wniosków na wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, uczestnictwo w organizowanych imprezach przez komisję i inne organizacje ) w wysokości :

              a ) przewodniczący komisji -   180,00 zł.

              b ) członkowie komisji         -   150,00  zł.      

2.      Podstawą do wypłacenia wynagrodzenia jest miesięczna lista płac sporządzona przez pracownika obsługującego komisję.

3.      Wynagrodzenie wypłacane jest do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni w kasie GOPS w Damnicy lub przelewane na konto osobiste.

 

PRELIMINARZ  WYDATKÓW  GMINNEJ KOMISJI  ROZWIĄZYWANIA  PROBLEMÓW  ALKOHOLOWYCH NA 2013 r.

 

 

Lp.

ZADANIE  I  FORMA  REALIZACJI

 

KWOTA  ZŁ

  1.

Zakup ulotek, książek , broszur, kaset video, płyt   DVD związanych z profilaktyką alkoholową

 

 

400,00

 2.

Finansowanie zajęć i programów  profilaktyczno-edukacyjnych  dla dzieci i młodzieży w świetlicy środowiskowej w Damnie  

 

 

5.000,00

3.

Zakup usług obejmujących  wykonanie opinii, ekspertyz i analiz

- opinie psychologiczne i psychiatryczne.

 

4.500,00

4

Koszty postępowania sądowego – opłaty od wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego

 

 

 

600,00

5.

Wynagrodzenie GKRPA

 

7.560,00

6.

Dofinansowanie świadczeń i usług wykonywanych przez Izbę Wytrzeźwień

 

2.500,00

7.

Organizacja i finansowanie wypoczynku letniego z programem profilaktycznym dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, alkoholowych –kolonie letnie

Dofinansowanie obozu letniego   dla dzieci z rodzin dotkniętych choroba alkoholową  organizowanego przez parafię Damno

 

14.000,00

 

 

     500,00

8.

Zakup usług terapeutycznych

dla osób uzależnionych od alkoholu

 

7.000,00

 

9.

Dofinansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych w temacie uzależnień od alkoholu dla członków komisji

Szkolenie Rady Pedagogicznej  Zespołu Szkół w Zagórzycy „Uzależnienia- droga do nikąd”

Szkolenie Rady Pedagogicznej, uczniów i ich rodziców z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi, narkomanii i innych uzależnień przy Szkole Podstawowej w Domaradzu

Profilaktyka uzależnień – organizacja programów i szkoleń dla Rady Pedagogicznej, uczniów oraz rodziców z zakresu uzależnień od alkoholu, nikotyny, narkotyków

 

2.500,00

 

  600,00

 

  600,00

 

 

1.200,00

10

Spektakle teatralne, kino, występy muzyczne

 

2.800,00

12.

-Prowadzenie lokalnych kampanii edukacyjnych  „Bezpieczne wakacje- Trzeźwe wakacje” -  z bezpłatnym parkiem rozrywki i programem profilaktycznym

-Prowadzenie szkolnego dnia profilaktyki przy Zespole Szkół w Zagórzycy

- Profilaktyczny festyn integracyjny przy  Szkole Podstawowej w Domaradzu

- Organizacja festynu  rodzinnego „ Żyj zdrowo bez nałogów”  przy Zespole Szkół w Damnie

 

4.000,00

 

 

500,00

 

300,00

 

700,00

13.

Cykliczne imprezy integracyjne:

- Asy z I klasy oraz konkursu wiedzy na temat profilaktyki i zdrowego stylu życia

 

 

600,00

 

15.

Zakup  mat. papierniczych na potrzeby komisji

400,00

 

16.

Delegacje, wynajem samochodu  w celu kontroli placówek handlowych

590,00

17.

Dofinansowanie zajęć  o charakterze sportowo – rekreacyjnym

- Turniej Wyciskania  Leżąc – stowarzyszenie  SSI Aktywni

  Damnica

- Bieg pod Dębem – stowarzyszenie SSI  Aktywni Damnica

- Impreza biegowa w ramach akcji „Polska Biega”

-Turniej siłowo-sprawnościowy w ramach pikniku przy Zespole Szkół w Damnie

 

 

 

300,00

 

300,00

300,00

300,00

 

17

Pozalekcyjne zajęcia sportowe – nauka pływania

 

6.500,00

18.

Lokalne imprezy bezalkoholowe ( festyny ,  pikniki , turnieje sportowe,

1.500,00

 

 

19.

Organizacja  i finansowanie konkursów dotyczących uzależnień i przemocy

800,00

20.

Programy profilaktyczne w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych

 

- Program  profilaktyczny pod nazwą ”Cukierki” dla uczniów klas I-III  Zespołu Szkół w Zagórzycy

 

 

- Realizacja zajęć edukacyjno-rozwojowych ze szczególnym

  uwzględnieniem profilaktyki dla uczniów Zespołu Szkół w Damnicy

 

 

 

1.350,00

 

 

 

1.800,00

 

 

 

 

RAZEM

70.000,00

       

 


 

UZASADNIENIE

 

do Uchwały w sprawie   zatwierdzenia  Gminnego  Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Damnica na 2013r. 

 

 Zgodnie z art. 41  ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26.10.1982 r.  realizacja zadań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem  problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych prowadzona jest w postaci gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych , uchwalanego corocznie przez Radę Gminy.

 

 

                                                                                                       Teresa Jaworska

 

Wytworzył:
Teresa Jaworska
Udostępnił:
Jarosiewicz Bartosz
(2013-02-12 14:28:29)
Ostatnio zmodyfikował:
Jarosiewicz Bartosz
(2013-02-12 14:29:45)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki