w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów obejmujących części obrębów geodezyjnych Bięcino, Świecichowo, Damno, Wiatrowo gmina Damnica
UCHWAŁA NR …………………. Projekt
RADY GMINY DAMNICA
z dnia …………………….. 2015 r.
w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów obejmujących części obrębów geodezyjnych
Bięcino, Świecichowo, Damno, Wiatrowo gmina Damnica
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 594 z późn. zm.[1]), oraz art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz. U. z 2015 r. poz. 199 z późn. zm[2])
uchwala się, co następuje:
§ 1. Przystępuje się do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów obejmujących części obrębów geodezyjnych Bięcino, Świecichowo, Damno, Wiatrowo gmina Damnica.
§ 2. Granica opracowania planu miejscowego przedstawiona jest na załączniku graficznym do niniejszej Uchwały na treści mapy ewidencyjnej.
§ 3. Wykonanie Uchwały powierza się Wójtowi Gminy Damnica.
§ 4. Uchwała wchodzi z dniem podjęcia.
Przewodniczący
Rady Gminy Damnica
Kazimierz Kozina
UZASADNIENIE
do projektu uchwały Rady Gminy Damnica
w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów obejmujących części obrębów geodezyjnych Bięcino, Świecichowo, Damno, Wiatrowo gmina Damnica
Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym,
do wyłącznej właściwości Rady Gminy należy uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w celu ustalenia przeznaczenia terenów, w tym dla inwestycji celu publicznego, oraz określenia sposobów ich zagospodarowania i zabudowy Rada Gminy podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Z wnioskiem o uchwalenie planu wystąpiła firma Megawatt Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie, która zainteresowana jest budową farmy wiatrowej.
Przedmiotem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest ustalenie rozmieszczenia urządzeń produkujących energię ze źródeł odnawialnych – elektrowni wiatrowych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz strefą ochronną.
Obecnie część obszaru planu miejscowego objęta jest ustaleniami trzech miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, są to:
- zmiana miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Damnica w obrębach ewidencyjnych Święcichowo i Bięcino uchwalona UCHWAŁĄ Nr VII/37/03 Rady Gminy Damnica z dnia 15 maja 2003 r.
- część miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w gminie Damnica - w obrębach Bięcino i Karzniczka uchwalony UCHWAŁĄ Nr XLVIII/331/10 Rady Gminy Damnica z dnia 21 kwietnia 2010 r.
- część miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Damnica pod trasę gazociągu DN 700 wraz z urządzeniami infrastruktury towarzyszącej uchwalony UCHWAŁĄ Nr LIV/372/10 Rady Gminy Damnica z dnia 27 października 2010 r.
Obszary nie objęte ustaleniami wymienionych planów miejscowych to w grunty leśne i rolne.
W celu umożliwienia realizacji inwestycji z zakresu energetyki wiatrowej należy sporządzić przedmiotowy plan miejscowy, który w części zmieni w/w obowiązujące plany miejscowe.
Planem miejscowym objęte są również tereny rolnicze i leśne, na których mogą wystąpić ograniczenia w zagospodarowaniu i użytkowaniu terenu oraz lokalizacji zabudowy w związku z planowaną inwestycją (strefa ochronna farmy wiatrowej).
Planowane rozwiązania planu miejscowego będą zgodne z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Damnica, uchwalonego Uchwałą nr XLVIII/330/10 Rady Gminy Damnica z dnia 21 kwietnia 2010 r.
Zasadność realizacji działań związanych z inwestowaniem w odnawialne źródła energii, w tym energetyki wiatrowej znajduje odzwierciedlenie w priorytetach określonych w polityce energetycznej państwa oraz strategii rozwoju regionu pomorskiego.
Budowa farmy wiatrowej jest zgodna z „Regionalną strategią energetyki ze szczególnym uwzględnieniem źródeł odnawialnych oraz jej aktualizacją - „Programem rozwoju elektroenergetyki ze źródeł odnawialnych w Województwie Pomorskiem do roku 2025”.
Wobec powyższego przyjęcie uchwały staje się zasadne.
sporządziła:
[1] Zmiany tekstu jednolitego zostały ogłoszone w: Dz. U. z 2013 r., poz. 645 i 1318; Dz. U. z 2014 r., poz. 379 i 1072.
[2] Zmiany tekstu jednolitego zostały ogłoszone w: Dz. U z 2015 r, poz. 443.