UCHWAŁA NR ……………… Projekt
RADY GMINY DAMNICA
z dnia …………………….. 2017 r.
w sprawie ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobieranych przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz ustalenia specjalności i form kształcenia objętych dofinansowaniem w 2017 r.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 446 z późn. zm. [1]), art. 70a ust. 1 i 2a w związku z art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 1379 z późn. zm[2]) oraz § 6 ust. 2 i § 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. Z 2002, nr 46 poz. 430 z późn. zm.), po zasięgnięciu opinii związków zawodowych zrzeszających nauczycieli w placówkach prowadzonych przez Gminę Damnica
uchwala się, co następuje:
§ 1. W planie budżetu Gminy Damnica na rok 2017 wyodrębnia się środki finansowe na doskonalenie zawodowe nauczycieli w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Damnica.
§ 2. Podział środków finansowych, o których mowa w § 1 niniejszej uchwały na poszczególne formy doskonalenia zawodowego nauczycieli, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. Z 2015 r., poz.1973) określa załącznik do niniejszej uchwały.
§ 3. Maksymalna kwota dofinansowania opłat za kształcenie pobieranych przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli wynosi do 2000,00 zł za jeden semestr nauki.
W przypadku wyjątkowych potrzeb szkoły dofinansowanie może obejmować pełne koszty kształcenia.
§ 4. 1. Ustala się specjalności i formy kształcenia, na które przyznawane będzie dofinansowanie:
1) specjalności:
a) zintegrowana edukacja wczesnoszkolna,
b) chemia,
c) fizyka,
d) edukacja prozdrowotna,
e) edukacja regionalna,
f) informatyka z techniką,
g) geografia,
h) oligofrenopedagogika,
i) wychowanie do życia w rodzinie,
j) historia,
k) język angielski z wychowaniem przedszkolnym,
l) język kaszubski,
m) etyka,
2) formy kształcenia:
a) studia magisterskie uzupełniające,
b) studia podyplomowe,
c) kursy kwalifikacyjne.
2. W przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzebami oświaty w gminie Damnica dofinansowanie może być przyznane na inne niż wymienione w ust. 1 specjalności i formy kształcenia.
3. Dopuszcza się dofinansowanie również form kształcenia będących w toku realizacji.
4. Z wnioskiem o dofinansowanie doskonalenia zawodowego może wystąpić nauczyciel, który:
1) podnosi swoje kwalifikacje zgodnie z potrzebami kadrowymi i organizacyjnymi placówki, co wymaga potwierdzenia przez dyrektora szkoły na wniosku,
2) uzupełnia kwalifikacje, które są niezbędne do zajmowanego stanowiska lub uprawnienia do nauczania drugiego przedmiotu zgodnie z potrzebami szkoły.
§ 5. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Damnica .
§ 6. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.
Przewodniczący
Rady Gminy Damnica
Kazimierz Kozina
UZASADNIENIE
do projektu uchwały Rady Gminy Damnica
w sprawie ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobieranych przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz ustalenia specjalności i form kształcenia objętych dofinansowaniem w 2017 r.
Zgodnie z art. 70 a ust. 1 – Karta Nauczyciela (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 1379) w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli, z zastrzeżeniem ust. 2.
Na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli (Dz.U.z 2002 r., nr 46, poz. 430 z późn. zm.) środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia należy przeznaczyć na:
1) organizację doradztwa metodycznego dla nauczycieli, w tym koszty obniżania wymiaru godzin zajęć, dodatkowych umów o pracę, dodatków funkcyjnych oraz podróży służbowych doradców metodycznych;
2) organizację szkoleń, seminariów oraz konferencji szkoleniowych dla nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze;
3) przygotowanie materiałów szkoleniowych i informacyjnych;
4) organizację warsztatów metodycznych i przedmiotowych oraz innych form doskonalenia zawodowego wynikających z potrzeb edukacyjnych na danym terenie;
5) organizację doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki;
6) szkolenie rad pedagogicznych,
oraz zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia dofinansowuje się w części lub w całości:
7) opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli;
8) opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalące, seminaria oraz inne formy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli skierowanych przez dyrektora szkoły lub placówki;
9) koszty przejazdów oraz zakwaterowania i wyżywienia nauczycieli, którzy na podstawie skierowania udzielonego przez dyrektora szkoły lub placówki uczestniczą w różnych formach doskonalenia zawodowego, a w szczególności uzupełniają lub podnoszą kwalifikacje.
Organ prowadzący na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia opracowuje na każdy rok budżetowy plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego w oparciu o wnioski dyrektorów szkół i placówek, wynikające z planu doskonalenia zawodowego w danym roku kalendarzowym.
Zgodnie z § 7 rozporządzenia organ prowadzący, w porozumieniu z dyrektorami szkół i placówek, ustala corocznie maksymalną kwotę dofinansowania pobieraną przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane.
Nie ma różnic między stanem faktycznym a projektowanym, ponieważ w budżecie gminy pozostają wyodrębnione środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli, zgodnie z Kartą Nauczyciela.
Niniejsza uchwała nie będzie skutkowała dodatkowym obciążeniem finansowym budżetu gminy.
Podział środków został uzgodniony ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli oraz w porozumieniu z dyrektorami szkół prowadzonych przez Gminę Damnica.
sporządziła:
[1] Zmiany tekstu jednolitego zostały ogłoszone w: Dz. U. z 2016 r., poz. 1578;
[2] Zmiany tekstu jednolitego zostały ogłoszone w: Dz. U. z 2016 r., poz. 668, 1010, 1198 z 2017 r., poz. 60.