ZARZĄDZENIE NR 77/2021 WÓJTA GMINY DAMNICA z dnia 15 lipca 2021 w sprawie ustalenia procedury określającej tryb wydawania przez Wójta Gminy Damnica upoważnień do dostępu do informacji niejawnych ozn
ZARZĄDZENIE NR 77/2021
WÓJTA GMINY DAMNICA
z dnia 15 lipca 2021
w sprawie ustalenia procedury określającej tryb wydawania przez Wójta Gminy Damnica upoważnień do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „zastrzeżone”
Na podstawie art. 33 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2020 poz. 713 z późn. zm.), w związku z art. 21 ust. 4 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2019r. poz. 742) zarządzam, co następuje:
§ 1
Wprowadzam procedurę dopuszczenia do pracy związanej z dostępem pracownika Urzędu Gminy Damnica lub gminnej jednostki organizacyjnej, do informacji niejawnej o klauzuli "zastrzeżone".
§ 2
Dostęp osób wymienionych w § 1 do materiałów „zastrzeżonych” może nastąpić po:
l. pisemnym upoważnieniem Wójta Gminy, jeżeli osoba nie posiada poświadczenia bezpieczeństwa,
2. odbyciu szkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych.
§ 3
l. Wójt Gminy poleca Pełnomocnikowi ds. ochrony informacji niejawnych wydanie upoważnienia do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „zastrzeżone” dla kierownictwa i pracowników samodzielnych stanowisk Urzędu Gminy oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.
2. Kierownik komórki organizacyjnej Urzędu Gminy Damnica wnioskuje o wydanie upoważnienia dla pracownika, którego zakres obowiązków będzie wymagał dostępu do informacji niejawnych – „zastrzeżonych”
3. W przypadku konieczności wydania upoważnienia dla pracownika gminnej jednostki organizacyjnej z wnioskiem o wydanie występuje kierownik tej jednostki do Wójta Gminy Damnica.
§ 4
l. Upoważnienie wydaje się:
l) w konkretnym celu np. do wykonania określonego zadania;
2) na czas określony konkretnymi datami np. od dnia .......... do dnia ……..;
3) na czas zatrudnienia.
-
Upoważnienie może być w każdym czasie cofnięte.
-
Potwierdzenie cofnięcia upoważnienia następuje w formie pisemnej, co zobowiązuje upoważnionego do niezwłocznego zaprzestania działań, do których został umocowany na podstawie niniejszego upoważnienia oraz do zwrotu upoważnienia Pełnomocnikowi ds. ochrony informacji niejawnych zwanego dalej " Pełnomocnikiem ochrony".
-
Dokumentacja związana z wydawaniem pracownikowi urzędu lub gminnej jednostki organizacyjnej upoważnienia do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone”, przechowywana jest u Pełnomocnika ochrony.
-
W skład dokumentacji o której mowa powyżej wchodzą następujące dokumenty:
l) polecenie lub wniosek o wydanie upoważnienia,
2) notatka z przeprowadzonej rozmowy, jeżeli zachodzi taka potrzeba – decyduje Pełnomocnik ochrony,
3) upoważnienie do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone”,
4) zaświadczenie o odbyciu przeszkolenia z zakresu ochrony informacji niejawnych,
5) oświadczenie osoby o zapoznaniu się z przepisami ustawy o ochronie informacji niejawnych.
§ 5
Szkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych prowadzi Pełnomocnik ochrony.
§ 6
Pełnomocnik ochrony prowadzi:
-
wykaz osób zatrudnionych, wykonujących czynności zlecone, które posiadają uprawnienie do dostępu do informacji niejawnych oraz osób, którym odmówiono wydania poświadczenia bezpieczeństwa lub je cofnięto
-
rejestr wydanych zaświadczeń z odbytego szkolenia z zakresu ochrony informacji niejawnych
§ 7
Wykonanie zarządzenia powierza się Pełnomocnikowi ds. ochrony informacji niejawnych.
§ 8
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
W Ó J T
Andrzej Kordylas