UCHWAŁA Nr XXVII/159/05 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego MIEJSCA OBSŁUGI PODRÓŻNYCH
UCHWAŁA Nr XXVII/159/05
RADY GMINY DAMNICA
z dnia 17 lutego 2005r.
w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego MIEJSCA OBSŁUGI PODRÓŻNYCH
w Starej Dąbrowie
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 5 i art. 40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz.1591; zmiany: z 2002r. Dz.U.Nr 23, poz. 220; Nr 62, poz. 558; Nr 113, poz. 984; Nr 153, poz. 1271; Nr 214, poz. 1806; z 2003r. Nr 80, poz. 717; Nr 162, poz. 1568; z 2004r. Nr 102, poz. 1055; Nr 116, poz. 1203 ) oraz na podstawie art. 3 art. ust. 1, art. 15, art. 17, art. 20, art. 29, art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717; zmiany z 2004r. Dz.U.Nr 6, poz. 41; Nr 141, poz. 1492), po stwierdzeniu zgodności z ustaleniami studium gminy,
Rada Gminy Damnica
uchwala, co następuje:
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1
Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego MIEJSCA OBSŁUGI PODRÓŻNYCH w Starej Dąbrowie, zwany dalej “planem”, dla obszaru, którego granice oznaczone są na rysunku planu.
§ 2
Celem planu jest dokonanie ustaleń dotyczących przeznaczenia i zasad zagospodarowania dla planowanego zainwestowania w obszarze, ze szczególnym uwzględnieniem docelowych rozwiązań komunikacyjnych oraz zasad obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i zasad ochrony środowiska.
§ 3
Plan wyrażony jest w formie ustaleń stanowiących treść uchwały oraz w formie ustaleń graficznych, na rysunku planu, pod nazwą: „MOP STARA DĄBROWA miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego”, wykonanym na mapie sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:1000.
§ 4
Załącznikem do uchwały jest:
1) rysunek planu – załącznik nr 1
§ 5
1. Ustalenia graficzne rysunku planu obowiązują w dokładności możliwej do odczytania w skali rysunku.
2. Przez użyte w uchwale określenie „tereny” należy rozumieć tereny o różnym przeznaczeniu i sposobie zagospodarowania, rozgraniczone liniami o grubości 1,0 mm. Wiążące jest położenie osi linii; w przypadku pokrywania się linii z granicą ewidencyjną nieruchomości, miarodajny jest odpowiedni odcinek tej granicy.
3. Symbolom umieszczonym na rysunku planu odpowiadają odpowiednio symbole ustaleń uchwały.
Rozdział 2
Ustalenia w zakresie przeznaczenia terenu, zasad zagospodarowania
i kształtowania zabudowy
§ 6
1. Teren oznaczony symbolem MOP przeznacza się na zabudowę i urządzenia miejsca obsługi podróżnych kategorii I – o funkcji wypoczynkowej: wyposażonego w stanowiska postojowe, jezdnie manewrowe, urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i obiekty małej gastronomii oraz w stację paliw. Na terenie tym dopuszcza się także realizację części programu MOP kat. II lub III, jak stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe, informacji turystycznej itp., a także obiekty noclegowe, jeśli przewiduje się docelowe powiększenie MOP o sąsiednie tereny i jeśli realizacja ta nie zmniejszy funkcjonalności podstawowych elementów wyposażenia miejsca.
2. Dostęp do MOP z drogi KL, dodatkowo z dróg dojazdowych (KD) – istniejącej gminnej i planowanej, powiązanej z drogą powiatową 39155. Do czasu budowy drogi KL bezpośredni dostęp z drogi krajowej nr 6 dwoma zjazdami jednokierunkowymi, dla kierunku Gdańsk –Słupsk.
3. MOP będzie obiektem obsługującym wyłącznie pojazdy w relacji Gdańsk –Słupsk, bez prawa wykonania przerwy w pasie rozdziału, dopuszczającej wjazd z kierunku Słupska.
4. Zabudowa terenu ograniczona jest nieprzekraczalnymi liniami zabudowy; linie te nie dotyczą urządzeń stacji paliw, których lokalizacja byłaby uzasadniona względami technologicznymi.
5. Zabudowa parterowa. Ze względu na położenie w otwartym krajobrazie, zabudowa co najmniej częściowo powinna być osłonięta drzewami.
6. W granicach terenu przewiduje się budowę oczyszczalni ścieków bytowych i urządzenia oczyszczającego wody opadowe i roztopowe, a także, w razie konieczności, elektroenergetyczną stację transformatorową.
7. W programie zagospodarowania należy uwzględnić odpowiednią ilość zieleni wysokiej. Powierzchnie biologicznie czynne powinny stanowić co najmniej 20% powierzchni terenu.
8. Teren oznaczony symbolem KL przeznacza się na drogę z jezdnią zbierająco-rozprowadzającą, przewidzianą do realizacji w ramach przebudowy drogi krajowej na drogę ekspresową (S6). Droga ta będzie miała połączenie z węzłem drogowym i z drogą ekspresową poza obszarem objętym planem.
9. Teren oznaczony symbolem KD przeznacza się na drogę dojazdową.
Rozdział 3
Ustalenia w zakresie ochrony środowiska,
zasad infrastruktury technicznej i obrony cywilnej
§ 7
1. Uciążliwość prowadzonej działalności nie może przekraczać granic terenu, do którego użytkownik ma tytuł prawny.
2. Stację paliw należy wyposażyć:
1) w urządzenia kontrolno - pomiarowe sygnalizujące wycieki paliw płynnych do gruntu i wód podziemnych,
2) w urządzenia zabezpieczające przed emisją par benzyn do powietrza atmosferycznego przy napełnianiu zbiorników magazynowych stacji paliw,
3) w urządzenia umożliwiające ograniczenie emisji par benzyn przy tankowaniu pojazdów samochodowych.
1. Powierzchnie związane z przejęciem i wydaniem produktów naftowych wykonać jako szczelne.
2. Ustala się obowiązek określenia geotechnicznych warunków posadowienia projektowanych obiektów;
3. Obiekty i pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi powinny być wyposażone w techniczne środki ochrony przed uciążliwościami związanymi z prowadzoną działalnością.
4. Ustala się obowiązek określenia geotechnicznych warunków posadowienia projektowanych obiektów;
§ 8
Ustala się następujące zasady obsługi obszaru urządzeniami i sieciami infrastruk-tury technicznej:
1. Zaopatrzenie w wodę z sieci wodociągowej położonej w przylegającej drodze dojazdowej podłączonej do zbiorowych urządzeń wodociągowych w Starej Dąbrowie.
2. Odprowadzenie ścieków bytowych do gruntu po ich oczyszczeniu w lokalnej oczyszczalni ścieków planowanej do wykonania na terenie MOP;
3. Odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z powierzchni szczelnej stacji paliw oraz miejsc postojowych samochodów do gruntu, po ich oczyszczeniu na urządzeniu oczyszczającym planowanym do wykonania na terenie MOP. `Z pozostałych powierzchni dopuszcza się odprowadzenie wód opadowych i roztopowych na własny nieutwardzony teren.
4. Zaopatrzenie w ciepło z lokalnej kotłowni wykorzystującej do spalania paliwa niskoemisyjne: olej opałowy, gaz bezprzewodowy, surowce odnawialne itp.
5. Gromadzenie selektywne odpadów w szczelnych pojemnikach i ich wywóz przez koncesjonowane przedsiębiorstwo do najbliżej położonych miejsc, w których zostaną poddane odzyskowi lub unieszkodliwione.
6. Zasilanie w energię elektryczną doprowadzoną linią kablową z sieci i urządzeń elektroenergetycznych istniejących poza granicami planu. Możliwość budowy stacji transformatorowej w granicach MOP.
§ 9
W zakresie wymagań obrony cywilnej ustala się:
1. Zaopatrzenie w wodę w warunkach specjalnych ze studni głębinowej w Nowej Dąbrowie.
2. Projektowanie oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego obiektów, w sposób umożliwiający szybkie przystosowanie do potrzeb obrony cywilnej.
Rozdział 4
Postanowienia końcowe
§ 10
Na cele nierolnicze i nieleśne, wymienione w § 6 przeznacza się grunty rolne
wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego RVI o powierzchni 1,79 ha.
§ 11
Ustala się stawkę, w wysokości 30 %, służącą naliczeniu jednorazowej opłaty, z tytułu wzrostu wartości nieruchomości objętych planem i utworzonych na podstawie planu.
§ 12
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Damnica.
§ 13
Uchwała wchodzi w życie w 30 dni od daty opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.
Przewodniczący Rady Gminy
Ryszard Moskal