PROTOKÓŁ NR XXIX/13 w dniu 31 stycznia 2013r.

PROTOKÓŁ NR XXIX/13

Sesji Rady Gminy Damnica

w dniu 31 stycznia 2013r.

 

Na stan 15 radnych obecnych było 14 radnych.

Nieobecni radni: J.Michalska

 

Przewodniczył – Włodzimierz Kisiel

Protokółowała – Barbara Imińska

 

            Sesję Rady Gminy otworzył o godz. 12:00 Przewodniczący W.Kisiel, który po przywitaniu radnych i gości stwierdził quorum radnych do podejmowania prawomocnych uchwał.

 

Przewodniczący W.Kisiel zwrócił się z pytaniem, czy są uwagi lub wnioski do przedstawionego porządku obrad?

Radni nie wnieśli uwag do porządku obrad.

Porządek obrad przedstawia się następująco:

1.      Sprawy regulaminowe:

·        otwarcie Sesji i stwierdzenie quorum,

·        przyjęcie porządku obrad,

·        przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji.

2.      „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – prezentacja osiągnięć świetlicy wiejskiej w Świecichowie.

3.      Informacja Wójta Gminy z pracy w okresie międzysesyjnym.

4.      Informacja z realizacji wniosków radnych zgłoszonych na poprzedniej Sesji.

5.      Informacja o stanie oświaty w gminie w aspekcie niżu demograficznego.

6.      Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Damnica  na 2013r.”

7.      Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Damnica na 2013r.”

8.      Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w gminie Damnica w obrębie geodezyjnym Bobrowniki.

9.      Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w gminie Damnica w obrębie geodezyjnym Wiszno.

10.  Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do Stowarzyszenia „Słowińska Grupa Rybacka” jako członka.

11.  Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości do zasobów mienia komunalnego – nieruchomości w obrębie geodezyjnym Wiatrowo.

12.  Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości do zasobów mienia komunalnego – nieruchomość w obrębie geodezyjnym Karzniczka.

13.  Projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości diet dla sołtysów.

14.  Projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Damnica.

15.  Informacja z pracy Komisji za 2012r.

16.  Zatwierdzenie planów pracy Komisji na 2013r.

17.  Interpelacje i zapytania radnych.

18.  Wolne wnioski i informacje.

19.  Zakończenie Sesji.

Protokoły z poprzedniej Sesji  28 grudnia 2012r. został sporządzony i opublikowany w BIP.

Przewodniczący W.Kisiel zwrócił się z pytaniem, czy są uwagi lub wnioski do protokołu z poprzedniej Sesji?

Radni nie wnieśli uwag do protokołu z poprzedniej Sesji.

 

Ad. 2

W cyklu tematycznym „Cudze chwalicie, swego nie znacie” Przewodniczący W.Kisiel przedstawił Radzie Panię Marię Dygulską, która prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą w świetlicy wiejskiej w Świecichowie.

 

Pani Maria Dygulska przedstawiła informację z działalności i osiągnięć świetlicy min. W konkursie rysunkowym „Czysty las”.

Informacja w załączeniu do niniejszego protokołu.

 

Przewodniczący W.Kisiel podziękował Pani Marii Dygulskiej za przedstawienie informacji oraz wręczył list gratulacyjny.

Natomiast Wiceprzewodniczący K.Kozina wręczył bukiet kwiatów.

 

Ad. 3

Wójt G.Jaworski przedstawił informację z pracy w okresie międzysesyjnym.

Informacja w załączeniu do niniejszego protokołu – załącznik nr 1.

 

Przewodniczący W.Kisiel zwrócił się z pytaniem do radnych, czy mają uwagi do przedstawionej informacji?

Radni nie wnieśli uwag do przedstawionej informacji.

 

Ad. 4

Radni otrzymali informację z realizacji wniosków zgłoszonych na poprzedniej Sesji Rady.

Informacja w załączeniu do niniejszego protokołu.

 

Przewodniczący W.Kisiel zwrócił się z pytaniem do radnych, czy mają uwagi do przedstawionej informacji?

 

Radny A.Krzymiński – nie uzyskałem odpowiedzi na mój wniosek dotyczący nowego samochodu strażackiego.

Radny Z.Zieliński – zgłaszając sprawę drogi w Damnie chodziło mi głównie o odcinek drogi do Głodowa.

 

Radni nie wnieśli uwag do informacji.

 

 

 

Ad. 5

Informację o stanie oświaty w gminie Damnica w aspekcie niżu demograficznego, w formie prezentacji przedstawiła Sekretarz A.Harmacińska.

Informacja w załączeniu do niniejszego protokołu – załącznik Nr 2

 

Prezentacja przedstawiała informacje w zakresie:

- obwodów szkolnych poszczególnych placówek oświatowych,

- populacji mieszkańców w poszczególnych obwodach szkolnych w roku 2012,

- liczby uczniów w Gminie Damnica na przestrzeni lat 2002 – 2014,

- liczby uczniów w oddziałach szkół podstawowych w roku szkolnym 2012/2013,

- liczby uczniów w oddziałach gimnazjalnych w roku szkolnym 2012/2013,

- średniej liczby uczniów w oddziałach szkół podstawowych w roku szkolnym 2012/2013,

- średniej liczby uczniów w oddziałach gimnazjalnych w roku szkolnym 2012/2013,

- liczby urodzeń dzieci w poszczególnych obwodach szkolnych w latach 2008 – 2012.

 

 

Ponadto w prezentacji dokonano:

- porównania wysokości wydatków ponoszonych na jednego ucznia w szkole podstawowej i gimnazjum w latach 2011 – 2012,

- porównania wysokości dopłat ponoszonych na jednego ucznia  w szkole podstawowej i gimnazjum w latach 2011 – 2012.

 

 

Ad. 6

Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Damnica  na 2013r.” wraz z uzasadnieniem odczytał Z-ca Wójta P.Lewandowski.

 

Przewodniczący W.Kisiel – projekt uchwały został szczegółowo omówiona na posiedzeniach Komisji. Czy radni mają jeszcze uwagi do projektu uchwały?

 

Radny Z.Kwaśniewski – przy okazji tego tematu chciałbym zareagować na głosy niektórych naszych wyborców, którzy twierdzą, że przyznawanie zasiłków dla osób z problemem alkoholowym jest nadużywane. Należy tu wyjaśnić, że GOPS przyznaje zasiłki tzw. stałe na określony okres na podstawie orzeczeń o niepełnosprawności. Nadużywanie alkoholu to także choroba. Ponadto w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest bardzo istotny punkt, a mianowicie „Motywowanie osób uzależnionych do dobrowolnego podjęcia leczenia odwykowego”. Nasuwa się pytanie, kto powinien motywować takie osoby? Na pewno robi to Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i w czasie posiedzeń rozpatruje wnioski w tej sprawie. Część osób uzależnionych od alkoholu ma kuratorów sądowych, którzy motywują do podjęcia leczenia odwykowego. Natomiast są też osoby uzależnione, których nikt nie motywuje. Nadmieniam, że mam takie przykłady. Uważam, że jest to zadanie przede wszystkim pracownika socjalnego.

 

Z-ca Wójta P.Lewandowski - odnosząc się do pierwszej części poruszonej przez Pana kwestii, mogę potwierdzić, że pieniądze na ten cel przeznaczane są w ramach rządowego programu, nie pochodzą ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W związku z tym GKRPA nie ma wpływu na przyznawanie rent dla osób cierpiących na chorobę alkoholową. Co do kwestii indywidualnej motywacji do podejmowania leczenia, to doskonale zdaje sobie Pan sprawę, że nikogo do niczego nie można zmusić. Na szczęście żyjemy w wolnym kraju  i każdy ponosi odpowiedzialność za swoje życie. Oczywiście, pracując w GKRPA prowadzimy szereg czynności – od profilaktycznych, po kierowane osób uzależnionych na profesjonalne badania, czy leczenie odwykowe. W sytuacji, kiedy komisja powiadamiana jest przez członków rodziny, współpartnerów czy policję o problemie alkoholowym konkretnej osoby, wówczas członkowie komisji przeprowadzają z nią wywiad. W zależności od świadomości takiej osoby dotyczącej własnego problemu, podejmuje się konkretną decyzję o dalszym skierowaniu. Z pewnością, jako społeczny kurator sądowy zdaje sobie Pan doskonale sprawę,  że jeśli ktoś nie chce sam z siebie podjąć leczenia, to nikt w tej sytuacji nie ma możliwości nakłonienia czy zmuszenia takiej osoby. Komisja prowadzi przede wszystkim działania profilaktyczne, popularyzuje zdrowy styl życia, bez używek, ale nie ma możliwości prawnych do przymuszania. To jest mam nadzieję oczywiste. Ponadto ze środków komisji prowadzone są w Centrum Edukacji i Kultury zajęcia dla grupy Anonimowych Alkoholików – są to spotkania otwarte, każdy, kto odczuwa potrzebę, może brać udział w zajęciach, o czym zawsze takie osoby są informowane i do udziału w nich zachęcane.

 

Kierownik GOPS B.Orlicka - pracownicy socjalni są zawsze tam, gdzie są potrzebni. Jeśli widzą problem, to podejmują działania zgodnie z przepisami. Pracownicy socjalni informują osoby uzależnione o możliwości podjęcia leczenia a także o tym, że leczenie takie jest bezpłatne. Jeśli ktoś stwierdza, że ma problem to oczywiście może zgłosić się do nas, ale może także samodzielnie pójść do lekarza rodzinnego i otrzymać skierowanie na leczenie odwykowe. Ponadto szeroko rozpowszechniona jest informacja o działalności Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, o możliwości skorzystania z bezpłatnej terapii prowadzonej przez specjalistę w CEiK.  To, że ktoś Panu Panie Radny mówi, że ma problem i nikt nie chce mu pomóc, to nie musi być prawda. Osoby uzależnione często obarczają innych winą czy odpowiedzialnością za swoje zachowanie tj. nadużywanie alkoholu i nie podejmowanie leczenia. Leczenie odwykowe przyniesie efekty tylko wtedy, jeśli osoba wykaże chęć i dobrowolnie podejmie wysiłek.

Radny R.Nieradko - mam wrażenie, że od lat nic nie zmienia się w programie działania GKRPA. Wydaje mi się, że wszystko jest, co roku takie samo. Dlaczego nie proponuje się nowych form? Chciałbym również zapytać, dla kogo była prowadzona pod koniec 2012 roku akcja dotycząca narkotyków i używek? Z moich informacji wynika, że   dzieci z naszej gminy nie brały w niej udziału, za to były dzieci ze Smołdzina czy Główczyc. Jeśli to prawda, to, po co to robić? Poza tym chciałbym wiedzieć, kto kogo informował o tej akcji?

Z-ca Wójta P.Lewandowski - odpowiadając na pierwsze pańskie pytanie, przede wszystkim zwrócę uwagę na fakt, że ustawa o przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie zmieniła zadań dotyczących działalności gminnych komisji. Kompetencje te są ściśle określone i mają prowadzić do realizowania programów, które mają profilaktyczny aspekt. Ponadto, być może nie zwrócił Pan uwagi, ale od przynajmniej dwóch lat, każdego roku wprowadzana jest nowa formuła w realizowany program. Dziś jest już tak, że docieramy z akcjami profilaktycznymi do każdej grupy społecznej. Są formy skierowane do dzieci i ich rodziców, atrakcyjne formy dla młodzieży, czy jak choćby w ostatnim czasie zarówno i młodzieży  i osób dojrzałych. W tym roku wprowadzono kolejną nowość – przewidziano powstanie świetlicy środowiskowej w Damnie, w której będą realizowane zajęcia warsztatowe z wielu dziedzin. Jeśli Pan oczekuje wykreślenia stałych punktów np. wyjazdów dzieci na basen czy na warsztatowe kolonie, to ja się z takim rozwiązaniem nie będę mógł zgodzić. Od dyrektorów szkół, nauczycieli słyszę corocznie, jak ważne są to zajęcia i jak potrzebne. Jeśli tak jest, to, jaki sens miałoby się na siłę wprowadzać zmiany? Uważam, że należy kontynuować te rozwiązania, które się sprawdzają, a w miarę możliwości wprowadzać nowe formy, co nieustannie robimy. Ponadto przedstawiony program jest także odpowiedzią na zapotrzebowanie składane nam przez chociażby szkoły czy stowarzyszenia. Te instytucje także realizują programy przez nas finansowane. Jeśli dyrektorzy przedstawiają mi konieczne ich zdaniem do wykonania zadania, to ja wraz z kolegami z komisji staram się podchodzić do nich przychylnie. Ponadto pytam Państwa sołtysów i radnych – sami korzystacie ze środków komisji, pomagamy Wam organizować letnie pikniki profilaktyczne, czy konkursy, czy Państwo podzielacie opinię radnego Nieradki? Jeśli ktoś nie dostrzega, że działania GKRPA w ostatnich latach się znacząco intensyfikują, to może to po prostu oznaczać, że niektórzy z Państwa nie są obecni, czy nawet zainteresowani jej pracami.

Radny R. Nieradko - ja tylko chciałem zapytać, czy tak jest. Porównuje do siebie programy z 2012 i 2013 roku i one są do siebie bardzo podobne.

Z-ca Wójta P.Lewandowski - Panie radny, ja mam nadzieję, że bierze Pan odpowiedzialność za swoje opinie. Jeśli widzi Pan podobieństwo w programie, to oznacza, że znaczna  jego część odpowiada zapotrzebowaniu gminy i jej mieszkańców. Program tworzony jest w oparciu o konsultacje i doświadczenia z ubiegłych lat. Dlatego rekomendujemy ten projekt, jako zgodny z oczekiwaniami, a także wprowadzający nowe formy profilaktyczne.

Odnosząc się do kolejnej kwestii przez Pana poruszonej, tj. do akcji Stop używkom, prowadzonej w listopadzie i grudniu 2012 roku, to podkreślam z całą stanowczością, że informowaliśmy o niej wszystkich dyrektorów gminnych szkół. Zresztą korzystając z ich obecności proszę o potwierdzenie tej informacji.

Dyrektorzy R. Nowak, J.Rusak - potwierdzamy, zostaliśmy należycie poinformowani o akcji. Otrzymaliśmy stosowne regulaminy i plakaty. Nasi uczniowie brali udział w akcji.

Z-ca Wójta P.Lewandowski - pragnę zaznaczyć, że akcja była bardzo profesjonalnie przygotowana a jej program był niezwykle różnorodny. Oprócz konkursów i quizów, zaplanowane były spotkania warsztatowe czy zajęcia z lekarzami. Potwierdzam także, że w akcji brały udział dzieci z innych gmin. Ale czy to dla Pana jakiś problem?

Radny R. Nieradko -  zastanawiam się tylko, dlaczego tak niewiele dzieci brało udział z naszej gminy?

Z-ca Wójta P.Lewandowski - to kwestia dyskusyjna. Być może dyrektorzy nie zachęcali uczniów zbyt progresywnie, a może zabrakło wewnętrznej motywacji. Czynników może być wiele. Natomiast, to nie oznacza, że nie powinniśmy podejmować takich inicjatyw. Wręcz przeciwnie – uważam, że takie akcje powinny dominować, myślę też, że w przyszłości będą budzić jeszcze większe zainteresowanie. A fakt, że w projekcie brały udział dzieci z innych gmin, poczytuję sobie za niezwykle pozytywny aspekt.

Kierownik GOPS B.Orlicka – Komisja stara się wprowadzać nowe działania, ale nie zawsze jest na nie zapotrzebowanie wśród mieszkańców gminy. Przykładem mogą być planowane zajęcia z terapeutą dla osób współuzależnionych od alkoholu. Przeprowadzano rozmowy na ten temat z rodzinami osób zgłaszanych do Komisji. Również pracownicy socjalni informowali swoich klientów o takiej możliwości jednak nikt nie zgłosił chęci uczestniczenia w takich zajęciach i tym samym nie ujęto ich w programie Komisji.

Radny K.Kozina - chciałbym również zwrócić uwagę na kwestię kontroli punktów sprzedaży alkoholu, co było przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Komisji. W obecnym stanie prawnym, nie ma chyba sensu tego kontynuować.

Z-ca Wójta P.Lewandowski - Szanowni Państwo, zgodnie z ustawą członkowie GKRPA powinni dokonywać takich kontroli weryfikując, czy sprzedaż alkoholu odbywa się zgodnie z przepisami. Musimy jednak to robić zgodnie z ustawą, to znaczy, przed prowadzoną kontrolą powiadomić właścicieli sklepów. Takie są przepisy. Dokładnie rok temu radny Myszke zwracał uwagę, że takie kontrole powinny być przeprowadzane częściej. Więc ja Państwu z pełną odpowiedzialnością podkreślam – w 2012 roku sprawdzaliśmy lwią część tych punktów i nieprawidłowości nie stwierdziliśmy.  Natomiast komisja nie ma uprawnień, aby zdobywać informacje na temat zgodnej z prawem sprzedaży alkoholu korzystając z prowokacji.
 

Radny T.Myszke - faktycznie, to ja namawiałem do częstszych kontroli. Zdarza się przecież, że niektórzy popijają pod sklepem. Kiedyś odebrano uprawnienia do sprzedaży alkoholu właścicielowi, który pozwalał na to. W sytuacji, kiedy trzeba informować o takiej kontroli, to oczywiste jest, że właściciele będą się pilnowali.
 

Z-ca Wójta P.Lewandowski - Komisja wykonuje swoje zadania zgodnie z przepisami prawa.

 

Wójt G.Jaworski – sprzedaż alkoholu w placówkach handlowych na terenie naszej gminy jest bardzo duża. W roku 2012 sklepy na terenie gminy Damnica sprzedały napojów alkoholowych na łączną kwotę 2.310.954 zł.

 

Rada Gminy w składzie 14 radnych – 13 głosami „za” i 1 głosem „wstrzymującym się” podjęła uchwałę Nr XXIX/210/13 w sprawie zatwierdzenia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Damnica  na 2013r.”

 

Salę obrad opuścił radny A.Krzymiński.

Stan Rady – 13 radnych.

 

Ad. 7

Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Damnica na 2013r.” odczytała wraz z uzasadnieniem kierownik GOPS B.Orlicka.

 

Przewodniczący W.Kisiel – projekt uchwały został szczegółowo omówiona na posiedzeniach Komisji. Czy radni mają jeszcze uwagi do projektu uchwały?

 

Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.

 

Rada Gminy w składzie 13 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/211/13 w sprawie zatwierdzenia „Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Damnica na 2013r.”

 

Salę opuścił radny R.Nieradko.

Stan Rady – 12 radnych.

 

Ad. 8

Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w gminie Damnica w obrębie geodezyjnym Bobrowniki wraz z uzasadnieniem odczytała Sekretarz A.Harmacińska.

 

Przewodniczący W.Kisiel – projekt uchwały został szczegółowo omówiona na posiedzeniach Komisji. Czy radni mają jeszcze uwagi do projektu uchwały?

 

Przewodniczący W.Kisiel – czy Pan Wójt zabiegał o podpisanie porozumienia trójstronnego pomiędzy Urzędem Gminy a inwestorem w sprawie opracowania planu zagospodarowania przestrzennego pod budowę farm wiatrakowych? Czy takie porozumienie zostało podpisane? Z posiadanych informacji wiem, że w latach wcześniejszych takie porozumienie było podpisane.

 

Sekretarz A.Harmacińska – nie możemy zobligować inwestora do podpisania takiego porozumienie, gdyż nie jest to zgodnie z obowiązującymi przepisami. Porozumienie, które zostało wcześniej podpisane jest niezgodnie z przepisami.

 

Wójt G.Jaworski – faktycznie w roku 2008 było podpisane porozumienie pod budowę farmy wiatrakowej Bięcino, Karzniczka, gdzie wszelkie koszty planistyczne pokrył inwestor. Takie porozumienie jest obecnie kwestionowane przez nadzór prawny, co potwierdzają wyroki Sądów. Również Pani Julia Pitera, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w roku ubiegłym w powyższej sprawie skierowała do nas interpelację poselską z zapytaniem:

- jakie koszty ponieśli inwestorzy planujący budowę farm wiatrakowych i kto był inwestorem,

- czy inwestorzy dokonywali na rzecz Gminy Damnica, w tym jednostek podległych, jakichkolwiek darowizn,

- czy Gmina zawierała z inwestorami jakiekolwiek porozumienia, umowy, związane z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W powyższej sprawie udzielono szczegółowego wyjaśnienia Pani Poseł Julii Pitera oraz przesłano wszelkie kserokopie dokumentów w tej sprawie.

 

Przewodniczący W.Kisiel – z posiadanych informacji wiem, że w latach wcześniejszych podpisane zostało porozumienie z Firmą wiatrakową w sprawie dofinansowania infrastruktury drogowej na terenie gminy na kwotę 800 tys.zł.

 

Inspektor M.Boryła – inwestor czyli EWG w  swoich planach zakłada budowę dróg, które będą niezbędne do funkcjonowania farm. Natomiast nie ma podpisanego żadnego porozumienie pomiędzy inwestorem a Gminą.

 

Rada Gminy w składzie 12 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/212/13 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w gminie Damnica w obrębie geodezyjnym Bobrowniki.

 

Ad. 9

Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w gminie Damnica w obrębie geodezyjnym Wiszno wraz z uzasadnieniem odczytała Sekretarz A.Harmacińska.

 

Przewodniczący W.Kisiel – projekt uchwały został szczegółowo omówiona na posiedzeniach Komisji. Czy radni mają jeszcze uwagi do projektu uchwały?

 

Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.

 

Rada Gminy w składzie 12 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/213/13 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w gminie Damnica w obrębie geodezyjnym Wiszno.

 

Ad. 10

Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do Stowarzyszenia „Słowińska Grupa Rybacka” jako członka wraz z uzasadnieniem odczytała Sekretarz A.Harmacińska.

 

Przewodniczący W.Kisiel – projekt uchwały został szczegółowo omówiona na posiedzeniach Komisji. Czy radni mają jeszcze uwagi do projektu uchwały?

 

Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.

 

Rada Gminy w składzie 12 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/214/13 w sprawie przystąpienia do Stowarzyszenia „Słowińska Grupa Rybacka”, jako członka.

 

 

Ad. 11

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości do zasobów mienia komunalnego – nieruchomości w obrębie geodezyjnym Wiatrowo wraz z uzasadnieniem odczytała Inspektor M.Boryła.

 

Przewodniczący W.Kisiel – projekt uchwały został szczegółowo omówiona na posiedzeniach Komisji. Czy radni mają jeszcze uwagi do projektu uchwały?

 

Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.

 

Rada Gminy w składzie 12 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/215/13 w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości do zasobów mienia komunalnego.

 

Salę narad opuścił radny Z.Zieliński.

Stan Rady – 11 radnych.

 

Ad. 12

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości do zasobów mienia komunalnego – nieruchomości w obrębie geodezyjnym Karzniczka wraz z uzasadnieniem odczytała Inspektor M.Boryła.

 

Przewodniczący W.Kisiel – projekt uchwały został szczegółowo omówiona na posiedzeniach Komisji. Czy radni mają jeszcze uwagi do projektu uchwały?

 

Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.

 

Rada Gminy w składzie 11 radnych jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/216/13 w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości do zasobów mienia komunalnego.

 

 

 

Ad. 13

Projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości diet dla sołtysów wraz z uzasadnieniem odczytała Sekretarz A.Harmacińska.

 

Przewodniczący W.Kisiel – projekt uchwały został szczegółowo omówiona na posiedzeniach Komisji. Czy radni mają jeszcze uwagi do projektu uchwały?

 

Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.

 

Rada Gminy w składzie 11 radnych – 10 głosami „za” i 1 głosem „wstrzymującym się” podjęła uchwałę Nr XXIX/217/13 w sprawie ustalenia wysokości diet sołtysów.

 

Ad. 14

Projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Damnica wraz z uzasadnieniem odczytała Sekretarz A.Harmacińska.

 

Przewodniczący W.Kisiel – projekt uchwały został szczegółowo omówiona na posiedzeniach Komisji. Czy radni mają jeszcze uwagi do projektu uchwały?

 

Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.

 

Rada Gminy w składzie 11 radnych podjęła uchwałę Nr XXIX/218/13 w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Damnica.

 

Ad. 15

 

Przewodniczący poszczególnych Komisji Rady przedstawili informacje z pracy Komisji za 2012r.

Informacje w załączeniu do niniejszego protokołu.

 

Ad. 16

 

Przewodniczący W.Kisiel przedstawił Radzie plan pracy Rady Gminy Damnica na 2013 rok.

W załączeniu do niniejszego protokołu.

 

Radni nie wnieśli uwag do planu pracy Rady Gminy Damnica na 2013 rok.

 

Przewodniczący W.Kisiel zwrócił się do przewodniczących Komisji o przedstawienie planów pracy Komisji na 2013 rok.

 

Komisja Oświaty i Spraw Społeczno-Socjalnych – bez uwag.

W załączeniu do niniejszego protokołu.

 

Komisja Budżetu i Finansów – bez uwag.

W załączeniu do niniejszego protokołu.

 

Komisja Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Inwestycji – bez uwag.

W załączeniu do niniejszego protokołu.

 

Ad. 17

Radny P.Obert – podziękował Dyrektorowi Tartaku w Damnicy Panu Dariuszowi Pladze za przekazanie 7,500 m3 więźby dachowej na pomoc mieszkańcowi miejscowości Damnica Panu Kazimierzowi Michoń, który ucierpiał w pożarze domu mieszkalnego oraz za przekazanie 1,200 m3 tarcicy na budowę altanki w miejscowości Budy, która została wykonana przy udziale i wkładzie własnym mieszkańców tej miejscowości.

 

Radny T.Myszke – podziękował Wójtowi Gminy, dyrektorowi ZGK w Damnicy za rozwiązanie problemu ścieków w miejscowości Karzniczka. Na dzień dzisiejszy nie ma już tego problemu i jest dobrze.

 

Ad. 18

 

Przewodzniczący W.Kisiel poinformował, iż Wójt Gminy Damnica zgodnie z art. 30a ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. – Karta Nauczyciela, złożył sprawozdanie za 2012 rok z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli, na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, w szkołach prowadzonych przez Gminę Damnica.

 

 

Przewodniczący W.Kisiel podziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc dla Państwa Michoń z Damnicy i Państwa Krzeszkowskich z Zagórzyczek, którzy ucierpieli w pożarze domów mieszkalnych.

W pomoc zaangażowani się także radni Rady Gminy Damnica, którzy przekazali z diet kwotę 1.500zł. dla każdej rodziny.

 

Sołtys B.Piskuła – należy dążyć i doprowadzić do zorganizowania bezpiecznego zjazdu z drogi Krajowej Nr 6 w drogę powiatową w kierunku miejscowości Stara Dąbrowa. Zjazd w tym miejscu jest bardzo niebezpieczny dla kierujących pojazdami, dochodzi tam do wielu niebezpiecznych sytuacji. W miejscu tym powinien być odpowiednio oznakowany pas zjazdu oraz wysepka.

 

Wójt G.Jaworski – wielokrotnie występowaliśmy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o rozwiązanie zjazdu z drogi krajowej Nr 6 w drogę powiatową do Starej Dąbrowy. Każdorazowo otrzymaliśmy odpowiedź negatywną. Wystąpimy ponownie z wnioskiem w tym temacie, ponieważ w tym miejscu jest potrzeba zorganizowania bezpiecznego zjazdu.

 

Sołtys Z.Zagórowski – prowadzona jest inwestycja gazyfikacji, układane są rury. Należy zainteresować się naszym wnioskiem o podłączenie do sieci miejscowości Damnica.

Należy wykonać oświetlenie na ścieżce prowadzącej od ulicy Kolejowej w Damnicy do ulicy Witosa. Ze ścieżki tej korzysta wiele osób dojeżdżających do szkoły i do pracy pociągiem i autobusem a nie ma tam żadnej lampy. Ponadto należy zamontować lampę na ulicy Sezamkowej w Damnicy.

 

Sołtys R.Zieliński – zamontować lampę w Świecichowie koło posesja Państwa Pojtów.

 

Inspektor M.Boryła – w chwili obecnej prowadzona jest modernizacja oświetlenia na terenie całej gminy. Zakończenie modernizacji przewiduje się do końca marca br. Prowadzone są także negocjacje w sprawie przekazania oświetlenia ulicznego gminnego dla ENERGY Operatora. Jeżeli ENERGA przejmie nasze oświetlenie wówczas w zamian dokona posadowienia nowych punktów świetlnych na terenie gminy. Uważam, że bardziej istotną sprawą niż oświetlenie ścieżki jest wykonanie oświetlenia na ulicy Kolejowej w Damnicy. Wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone w czasie rozmów z ENERGA Operatorem.

 

Ad. 19

W związku z wyczerpaniem porządku obrad o godz. 15:00 Przewodniczący W.Kisiel zamknął obrady XXIX Sesji Rady Gminy Damnica.

 

 

Na tym protokół zakończono.

 

Protokółowała                                                                                     Przewodniczący

 

Barbara Imińska                                                                                               Włodzimierz Kisiel


 Załącznik Nr 1 -INFORMACJA WÓJTA

Załącznik nr 2 - OŚWIATA W GMINIE DAMNICA W ASPEKCIE NIŻU DEMOGRAFICZNEGO

 

Wytworzył:
Barbara Imińska
Udostępnił:
Jarosiewicz Bartosz
(2013-02-21 11:25:57)
Ostatnio zmodyfikował:
Jarosiewicz Bartosz
(2013-02-21 11:36:33)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki